starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Skomentuj zdjęcie
To napewno niejest szyb Wewiórka....
2020-03-28 06:56:11 (6 lat temu)
A skąd ta pewność? Te pozostałości znajdują się kilka metrów od ogrodzenia. Co innego mogłoby być koło szybu?
2020-03-28 20:36:16 (6 lat temu)
do tatranclimber: Przy ulicy Orlowska ? Na drodze z Hawierzowa do Orlowej ?
2020-03-28 22:27:07 (6 lat temu)
Dodałem jeszcze jedno zdjęcie i te fragmenty murów znajdują się na skraju widocznego tam lasku
2020-03-28 23:43:11 (6 lat temu)
do tatranclimber: Zwracam honor, 20 lat tam jedzie do roboty..i niezauwaźylem tego....☺☺☺ I ponownie przypominam wymiar ☺☺☺ Postaraj sie o wymiary swojich zdjięć. Swoją drogą, kiedyś tam stal przydroźny krzyź i zniknąl bez śladów....
2020-03-29 00:14:07 (6 lat temu)
tatranclimber
Na stronie od 2020 marzec
6 lat 3 miesiące 6 dni
Dodane: 27 marca 2020, godz. 17:31:53
Źródło: inne
Autor: tatranclimber ... więcej (4913)
Rozmiar: 900px x 675px
Aparat: GT-C3530
1 / 31sƒ / 2.6ISO 504mm
0 pobrań
1019 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia tatranclimber
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Zbudowano: 1905
Zlikwidowano: 1965

Szyb został wybudowany jako pomocniczy szyb wentylacyjny diagonalnej wentylaciji na granicach pola eksploatacyjnego w 1905r. pod nazwa "Wiewiórka" później juź tylko "Wentylacyjny 2" Maximalna głębokość szybu była 334m.

W 1964 r. się rozpoczela likwidacija szybu.

Dnia 11. listopada 1964 r.doszło do wypadku. Materiał którym był szyb zalewany, tz. 6 100 ton popiołku i 3 700 skały płonnej przerwał tamy i zapory w chodnikach w okolicach aż do 400 m od likwidowanego szybu. Fala bagna dosiegła aż do chodnika nadścianowego w pobliskiej ścianie eksploatycyjnej zalewajac 4 górników którym się nieudalo uciec. Zwłoki ofiar się udało wykopać dopiero lutym 1965 r.

Przyczyną tej wielkiej awarii było nieutrzymanie technologicznego postępu przy zasypywaniu szybu. Materiał użyty do zasypywania szybu, popiołek z elektrowni przy przekroczeniu jego wilgotności nad 40% się staje plynem. Przy wysokości i wadze słupa korku w szybie doszło do nadmiernego ciśnienia na zapory w chodnikach (prawie 400 ton na metr kwadratowy.) Zapory niebyły w stanie utrzymać takiego ciśnienia i zostaly zerwane. Nieustalono winego w tego wypadku, jako przyczynę była podana wyższa moc, kiedy udowodniono, że podczas zalewania szybu doszło do przecieku wody podziemnej do szybu.

Źródlo

/p>
Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick", jednak ostatecznie w 1863 roku rozpoczął prace związane z budową kopalni podziemnej, która została nazwana "Szyb Główny" (Hlavní jáma). W 1877 roku kopalnię i inne aktywa nabyło od ołomunieckiego arcybiskupstwa konsorcjum braci Guttmanów, w wyniku czego powstała "Kamienno-Węglowa spółka akcyjna Dąbrowa" (Těžířstvo Kamenouhelné závody, a.s. Doubrava). Spółka ta wydobywała węgiel metodą głębinową z "Szybu Główny" (Hlavní jáma) a ponadto poczęła pogłębiać "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). W wyniku dobrej koniunktury wybudowano w 1890 r. następny szyb pod nazwą "Nowy Szyb" (Nová jáma) - od 1991 r. nosił nazwę "Łazy" (Důl Lazy). W 1905 r. powstał szyb wentylacyjny - wydechowy o nazwie "Wewiórka" (Veverka). Podczas I wojny światowej z racji dużego zapotrzebowania na węgiel otwarto następny szyb "Wydobywczy II" (Těžní II), na którym w późniejszym okresie skupiła się eksploatację urobku całej kopalni. W 1933 r. konsorcjum Guttmanów sprzedało swoje aktywa "Czeskiej spółce handlowej Praga" (Česká obchodní společnost a.s. Praha). W 1938 r. po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski kopalnia została przejęta przez Towarzystwo Górnicze Orłowa Łazy, natomiast w czasie II wojny światowej przez spółkę Steinkohlenbergbau Eagle - Lazy, A. G. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja banków i przemysłu ciężkiego. Kopalna "Łazy" (Důl Lazy) była 4. 3. 1950 r. przemianowana na kopalnię "Antonín Zápotocký". 1. 1. 1991 roku nazwa kopalni została ponownie zmieniona, tym razem na "OKD, a.s. Důl Lazy, o.z."
Dzielnica Łazy (Lazy)
więcej zdjęć (26)