| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy)
Obiekty w okolicy
Szyb Materiałowy nr II
11
m
Orłowa (Orlová)
Sortownia węgla (stara)
53
m
Orłowa (Orlová)
Hala spręźarky głównej
79
m
Orłowa (Orlová)
Szyb Materiałowy nr V
100
m
Orłowa (Orlová)
Szyb Główny (Hlavní Jáma)
107
m
Orłowa (Orlová)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy)

Obiekt jest w trakcie wyburzania
Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick",
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
Ewqa100
 
+1 głosów:1
Wow !! Franta nareszcie "Důl Lazy" z pierwszej ręki i to z jakim narażeniem :)
2021-11-23 04:46:15 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: ☺☺☺, jeścze troche w magazynku mam, i moźe jeścze coś dostanie od kolegów....☺
2021-11-23 14:54:32 (4 lata temu)
Ewqa100
 
+2 głosów:2
Zdjęcie i opis pobudza wyobraźnię :)
2021-11-23 04:39:34 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Bardzo nielubilem to miejsce, i teraz po nim tęsknie, tak samo jak po Lazach....☺☺☺ Tak juź to jest w źyciu, kiedy Ci jest dobrze, mial by ktoś przijścz i cię kopnąć w du.....źe by czlowiek ten moment zapamiętal, bo późniejszy kopniak w dup...juź nic niedaje ☺☺☺
2021-11-23 14:53:38 (4 lata temu)
Pamiętam, że kiedyś na kop. Zabrze - Makoszowy cały szyb był wyłożony słoniną.
2021-11-24 11:58:18 (4 lata temu)
do piotr brzezina : Tak, to jest prawda, widzialem ten kawalek sloniny na swoje oczy. Slonina z skurą proszaka ale byla namaczana w roztworu siarczana miedzi, źe by dlógo wytrzymala i źe by ją górnicy niezjadali ☺☺☺
2021-11-24 15:01:49 (4 lata temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
Fajnie, że dajesz takie obrazowe opisy. Przynajmniej wiadomo co czemu służyło i jak to działało. A dla takiego laika jak ja te wszystkie urządzenia, kable i inne ustrojstwa to totalna "czarna magia" :)
2021-11-25 03:53:19 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Dziękuję, postaram się jeścze o uzupelnienie tego co jest widoczne na zdjęciach.
2021-11-25 08:49:05 (4 lata temu)
Veti wszystkiego najlepszego z okazji święta "Braci Górniczej }
2021-12-04 09:10:16 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Juź tylko wzpomnienia pozostali....
2022-07-12 08:41:00 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do vetinari: Marek mi przysłał link możesz sobie popatrzeć
Pozdrawiam Franciszku.
2024-08-22 18:02:10 (rok temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
Franto chyba przeszedłeś na emeryturę bo obiecane zdjęcia publikujesz.
2022-12-27 20:58:50 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Powiedzmy źe przechodze okres, kiedy czekam na przyznanie emerytury od naszego ZUSu ☺ I juź pare zdjięć z tej kopalni dodalem ☺. Tydzień temu dostalem od chlopaków informacjie o zasypaniu szybu nr II.....troche smutno mi się zrobilo...
2022-12-27 21:19:20 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do vetinari: Napisałem drugi komentarz ponieważ nie pokazują się na stronie głównej .Tam gdzie pracowałem dwie kopalnie i huta też nie istnieją.
2022-12-28 19:36:43 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Ten szyb nr V będzie likwidowany jako ostatni. Ale taky jest los kaźdej kopalni. Nasze kopalnie są bardzo metanowe, coś takiego jak Guido u nas raczej niepowstanie. Swoje tam przeźylem, pozostal tylko sentiment i mile wzpomnienia. Ale byly momenty których raczej wole zapomnieć. kaźda praca ma swoje.....Sam to wiesz....
2022-12-28 19:40:09 (3 lata temu)
do vetinari: Dlaczego komentarze się nie pokazują na stronie głównej FP.
2022-12-28 19:55:03 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Zaolzie niejest widoczne na glównej, ani zdjięcia, ani komentarze, tak samo jak Kresy. Jest to coś jak podobiekt fotopolski, raczej dla pasionatów. Tutaj się poprostu kolekcionuje i pracuje dla radości i nie dla zbierania punktów ☺☺☺
2022-12-28 19:59:44 (3 lata temu)
do vetinari: Tak ale na stronie Zaolzia są wszystkie.
2022-12-28 21:21:53 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Pamiętam, jak rozpoczolem dzialalnoścz na fotopolsce, Augiasz wiele razy się zwracal do Nea z prośbą o zaloźenia tej strony Zaolzia. Ja go w tym troche wspieralem. Zaolzie jest troche zapomniane przez Polske. I tu mieszkają Polacy. Kiedyś, kiedy tu na poszątku lat 80tych przyjechalem, nierozumialem tego problemu. Teraz, kiedy juź więcej znam historie tego regionu wiem jedno. Oni, tz Polacy tu są setky lat, i mają swoje prawa. Ja, jako rodowity Czech się tutaj ale teź czuje w domu. Dla mnie praca dla tego wątku fotopolski jest jak wzbogacanie. Zapoznaje się z historią tego regionu bez tendecji i stereotypów. Nauczylem się źe mamy szukać tego co nas łączy, i nie tego co nas rodziela. Zostalem prawie sam na Zaolzie. To prawie jest super, bo dzięky Ewcie albo Danielowi którzy prawidlowo dodawają zdjięcia z archiwów albo swoje autorskie wzbogacają i uzupelnieją puste miejsca na naszej mapie. Niemam do nikogo pretensji źe Zaolzie niejest widoczne na głównej. Ani Kresy niesą widoczne. Ale kto chce, znajdzie....
2022-12-28 21:44:40 (3 lata temu)
do vetinari: Myślę ze zrobisz zdjęcia jak wyburzają kopalnie.
2022-12-29 19:25:24 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Mam to troche z ręky, ale coś tam pokombinuje....Teraz mam troche więcej czasu.
2022-12-29 20:31:16 (3 lata temu)
do vetinari: Wiem o tym ze masz koło 30 km w jedną stronę ale co się nie robi do fotopolski.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litera
2022-12-29 20:40:58 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Napewno tam pojade jak będą wyburzać szyby. Ale jeścze troche czasu to potrzwa. Poplaczę sobie, ale zdokumentuje ☺
2022-12-30 17:10:35 (3 lata temu)
Franciszku piękna seria zdjęć chyba wybierasz się emeryturę bo kiedyś mówiłeś o tej publikacji.
2022-12-28 19:27:08 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Tak, juź się wybieram ☺☺☺
2022-12-28 19:36:56 (3 lata temu)
Niewierzylem źe mnie aź tak zlapie ten widok, niebylem zdolny wogóle zrobić zdjięcia....
2023-10-10 09:12:39 (2 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do vetinari: Franto Dziękuje za te zdjęcia.
2023-10-11 22:02:09 (2 lata temu)
do Eugeniusz S.: Od tego wlaśnie jest fotopolska i obowiązek fotopolański. Mam jeścze coś w magazynku, ale w swojim czasie dodam ☺
2023-10-15 10:54:24 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
21 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Zadaszona kładka łącząca nadszybia Szybów nr II i V. Czasami górnicy zjedzali albo wyjezdzali Szybem nr V, i wtedy bylo trzeba przejścz do budynku nadszybia ...
Tereny likwidowanej kopalni. Budynek byl taśmociągami zlączony z sortownią węgla ale sluźyl i do wysypywania wydobytego i posortowanego węgla do wagonów....
1860
-
1920
1860
-
1920
1918
-
1922
1919
-
1938
1920
-
1938
1930
-
1950
1930
-
1975
1960
-
1980
1970
-
2018
1975
-
2018
Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet