starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.84

Kresy woj. małopolskie powiat bocheński Bochnia pl. św. Kingi Bazylika św. Mikołaja Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Dzwonnica

Lata 1966-1968 , Zabytkowa dzwonnica na pl. św. Kingi.
Pocztówka RUCH.

Skomentuj zdjęcie
Podmiana + autor + korekta datowania.
2013-12-12 00:01:58 (12 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 24 listopada 2009, godz. 21:38:28
Autor: A. Stelmach ... więcej (732)
Rozmiar: 919px x 1300px
4 pobrania
3086 odsłon
5.84 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dzwonnica
więcej zdjęć (32)
Obecna dzwonnica pochodzi z roku 1991. Została zrekonstruowana po pożarze, który w 1987 roku strawił starą, datowaną na 1 poł. XVI wieku.
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1445
Dawniej:
Bazylika św. Mikołaja w Bochni – najstarszy i największy kościół w Bochni, od 1998 roku bazylika mniejsza, od 2003 roku kolegiata.
Historia
Kościół św. Mikołaja został zbudowany w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar w 1440 roku. W pierwotnym kształcie był to gotycki halowy kościół ze stosunkowo długim, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przy którym wzniesiono od północy zakrystię oraz kaplicę pod wezwaniem Jedenastu Tysięcy Dziewic (przemianowaną później na kaplicę św. Kingi).

Kościół został znacznie uszkodzony przez pożar miasta w 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego. Zniszczone zostały m.in. dach i sklepienia. Odbudowa kościoła w stylu barokowym prowadzona była z funduszy przekazanych przez króla Jana Kazimierza i zakończyła się w 1665 roku.

W 1768 roku stacjonujący w Bochni konfederaci barscy ufundowali do kościoła nowy ołtarz główny, wykonany w latach 1770-1772 przez snycerza i malarza religijnego Piotra Korneckiego z Gdowa. W 1777 roku, dzięki uzyskanej subwencji z dochodów kopalni soli, kościół został odrestaurowany i zyskał od strony południowej kaplicę Matki Boskiej.

W XIX wieku dobudowano do kościoła kruchty północną i południową, skarbczyk nad zakrystią oraz neogotycką sygnaturkę projektu Marcina Borelowskiego. W latach 1901-1905, pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego dokonano regotycyzacji kościoła.

W 1998 roku kościół uzyskał godność bazyliki mniejszej. W 2003 roku przy kościele erygowana została kapituła kolegiacka, zaś sam kościół został podniesiony do godności kolegiaty.
Źródło: Licencja: CC-BY-SA 3.0 Polska
pl. św. Kingi
więcej zdjęć (170)