Ostatnie komentarze
|
|
Kraków 1925-07 - Powódź |
|
beznik (2026-06-27 15:36:22)
Wydaje mi się, że to może być gdzieś u wylotu Piłsudskiego. Ale może ktoś lepiej rozpozna mur w tle i jakiś szyld.
|
|
yani (2026-06-27 17:16:32)
W tle Piłsudskiego widziana z narożnika z Krasińskiego. To: jest miejsce po bramie widocznej na lewo od środka kadru.
|
|
yani (2026-06-27 17:36:53)
Jeszcze potwierdzenie, tę kładkę widać tu:
|
|
4elza (2026-06-28 07:18:41)
Dziękuję.
|
|
|
Kraków Kraków - zdjęcia niezidentyfikowane |
|
mar (2011-10-25 23:47:06)
Coś pięknego!!!!! :)
|
|
ZPKSoft (2011-10-26 15:23:55)
Danusiu musisz zobaczyć tego fotojamnisia :)
|
|
Danuta B. (2011-10-26 20:29:04)
Jestem, widzę, oceniam i dopiero zaczynam się zachwycać:). Wspaniała pamiątka.
|
|
† Yanek (2011-10-26 21:02:21)
Fotociacho ;)
|
|
Krzyś_ (2015-06-14 22:00:49)
Niesamowita zagadka z tą budowlą. Może schody pałacowe, jakiś pomnik?
|
|
Krzyś_ (2020-03-30 14:38:42)
Julo - może w tym pudełku jest drugie z tej serii?
|
|
4elza (2020-03-30 15:10:50)
Też mnie to męczy, wczoraj poświęciłam na to zdjęcie sporo czasu, ale bez skutku:-(
|
|
Krzyś_ (2020-03-30 23:13:33)
Ja szukam od 2015 :-) Znalazłem kilkanaście różnych budynków (i pomników z symetrycznymi schodami) z podobną arkadową balustradą - nic nie pasuje.
|
|
Krzyś_ (2020-03-30 23:17:32)
Już mi przyszło na myśl, że to jakiś park miniatur, dawno rozebrany. Ale nie poddaję się.
|
|
ritterswalder (2020-03-30 23:18:58)
A wrzućca nie mógłby pomoc? Podanie jakie fotki były razem z tą mogłoby naprowadzić na ślad.
|
|
chrzan233 (2020-03-31 00:28:44)
Z ratuszem w Zamościu mi się kojarzy, ale to tylko skojarzenie.
|
|
Krzyś_ (2020-03-31 00:36:25)
Tak duże chyba nie są te schody - człowiek dosięga do górnego piętra.
Nawet mniejsze niż schody pałacu w Rogalinie. Mam już cały folder z dworkami i pałacami z takimi schodami :-)
|
|
Krzyś_ (2020-03-31 00:38:52)
Coś takiego to może też być, ale mniejsze:
|
|
Julo (2020-03-31 02:22:40)
W tym pudełku było owszem, więcej zdjęć, ale wszystkie, które mi się udało zidentyfikować pochodziły właśnie albo z Krakowa, albo z Libiąża, gdzie był dom rodzinny mojej Mamy. A ten dom rodzinny (stoi zresztą do dzisiaj) nie ma żadnej takiej konstrukcji
|
|
4elza (2020-03-31 06:13:41)
Jeśli to nie jest z Krakowa, to możemy szukać do skończenia świata...;-)
|
|
Krzyś_ (2020-03-31 12:05:54)
A jamnik był rodzinny? Bo chyba go nie ma na innych zdjęciach, przynajmniej tych na FP.
|
|
Krzyś_ (2020-03-31 12:12:05)
Czyli są tam zdjęcia, których się nie udało zidentyfikować :-) To jakieś światełko w tunelu - o ile jest na nich coś, co pozwala na identyfikację.
|
|
Hellrid (2020-03-31 14:11:20)
A dom rodzinny Mamy gdzie był dokładniej?
|
|
ZPKSoft (2020-03-31 14:33:14)
|
|
Krzyś_ (2020-03-31 23:56:48)
Dobrze, że przynajmniej nie ma liści na drzewach, bo to wtedy mogłoby być we Włoszech, Szwajcarii, Austrii i innych krajach, które zwiedzał Autor tego roku. Chociaż pierwotnie zdjęcie mogło też być w zupełnie innym pudełku :-)
|
|
Julo (2020-04-08 01:41:15)
W Libiążu niemal na pewno tego zdjęcia nie zrobiono. Czy na pewno w Krakowie - nic nie jest na pewno po 90 latach, ale w tamtych czasach ludzie nie jeździli tyle co dziś. Moja Mama przed wojną rzadko opuszczała Libiąż, odwiedzała czasem Kraków (stąd te zdjęcia), czasem jeździła z rodzicami po zakupy do Chrzanowa. Jest jeszcze teoretycznie możliwe (ale bardzo mało prawdopodobne, żeby rodzina mojej Mamy jeździła tam ze swoim jamnikiem - tak, to był pies mojej Mamy), że to mogłaby być Zbylitowska Góra (tam było Prywatne Gimnazjum Żeńskie Zgromadzenia Najśw. Serca Jezusowego, tj. klasztor sióstr Sacré Coeur, w którym trzy lata Mama się uczyła):
Nie ma w tym obiekcie jednak zdjęcia, które mogłoby dać nadzieję na jakieś podobieństwo z tym co widać na fotce z jamnikiem, nawet gdyby jakimś cudem zakonnice pozwoliły tam wejść z psem.
|
|
Krzyś_ (2026-06-22 13:19:38)
Gdzie coś podobnego mogło być (lub jest) w Krakowie?
Chyba tego rodzaju obiekt jest na zdjęciu.
|
|
Julo (2026-06-26 20:50:32)
Może tego rodzaju, ale na pewno nie ten, zwłaszcza że ten link prowadzi do fotografii jakiejś opuszczonej willi aż w Chorwacji, gdzie moja Mama przed wojną z pewnością nie była, tak jak i jej rodzice (moi dziadkowie).
Jamnik stoi na płaskiej poziomej powierzchni na dole otworu, a tymczasem wszystkie otwory na tych współczesnych fotografiach są owalne także u dołu
|
|
Krzyś_ (2026-06-26 21:48:48)
Tak - wiem, że to nie tam. Chodzi tylko o podobne rozwiązanie schodów do jakiejś willi w Krakowie lub tarasów na jakiejś skarpie, w parku itp.
|
|
beznik (2026-06-27 00:00:03)
To jest zwieńczenie dachu.
|
|
Krzyś_ (2026-06-27 13:19:26)
Może tak być, ale zwieńczeń dachów i glorietek szukałem przez ponad 10 lat (pewnie wiele pomijając). Muszę się przerzucić na inne elementy :-)
|
|
|
Kraków Szpitalna 40 |
|
Desperado (2026-06-26 10:22:23)
Widać Skodę, to można datować :)
|
|
nyskadolniak (2026-06-26 13:34:20)
Teoretyczny zakres dla Skód o takim wyglądzie to 1929 -36 (modele 430, 430D i 645). Ja bym datował 1930-33.
|
|
yani (2026-06-26 15:13:18)
Zauważyłeś, że logo na ścianie jest odwrócone?
|
|
Desperado (2026-06-26 15:35:41)
To wina AI.
|
|
yani (2026-06-26 15:36:51)
Mam nadzieję, że żartujesz.
|
|
vetinari (2026-06-26 17:09:51)
Obawiam się nieźartuje.......
|
|
vetinari (2026-06-26 17:15:10)
Tz. źe AI odwrócila logo dla tego źe by nienaruszala znak towarowy ??? Czy jest problem źe bys nam pokazal zdjięcie bez obróbky ?
|
|
yani (2026-06-26 20:13:39)
Ja myślę, że znak jest specjalnie odwrócony aby strzała wskazywała na salon. Jeśli jednak Desperado nie żartował, to kiepsko... :/
|
|
da signa (2026-06-26 20:22:23)
Za rogiem jest taki sam znak.
|
|
yani (2026-06-26 20:31:32)
Tak, i też odwrócony.
|
|
da signa (2026-06-26 20:37:15)
Czyli taki sam :))
|
|
vetinari (2026-06-26 20:47:57)
Ten znak jest zastrzeźony, niewolno go zmnieniać i uźywać bez zezwolenia. AI tym zposobem niechciala naruszacz prawa znaku towarowego. Tu teź jest coś nie tak z tym napisem jeźeli jesteśmy portalem który ma pokazywać rzeczywistoścz, to takie machlojky AI są wielką prześkodą. Kolega Rafał Eckiert (Beuther) wlaśnie zaczal usuwać wszystkie swoje zdjięcia które byly poprawiane przez AI....Czekam na zdanie Desperada na temat tych zdjięć.....
|
|
yani (2026-06-26 21:53:50)
To zdjęcie, które linkujesz, też od pierwszego rzutu okiem wydawało mi się podejrzane.
|
|
Desperado (2026-06-26 22:04:17)
|
|
Desperado (2026-06-26 22:04:41)
Zaczynacie się upodabniać do Nemezis :))
|
|
vetinari (2026-06-26 22:14:40)
Ja poprosilem o original bez obróbky i nie o twoje z dowodu osobistego ☺ Ale tak naprawde..bardzo fajnie to wygłąda jek jeden z adminów olewa to co jest zabronione.
|
|
da signa (2026-06-26 22:19:39)
A to dlaczego nie zmieniła tego ?
|
|
vetinari (2026-06-26 22:21:46)
Teź na to patrzylem, trudno mi to ocenić.
|
|
Desperado (2026-06-26 22:28:44)
Bo to fobia AI i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością :) Ot, upał. Jak u Starszych Panów w kabarecie :)_
|
|
Desperado (2026-06-26 22:31:47)
|
|
yani (2026-06-27 01:25:58)
A mógłbyś po prostu podać link do tego zdjęcia u źródła?
|
|
Desperado (2026-06-27 08:42:43)
Jasne :) Jestem przekonany, że bardzo dobrze odgadłeś intencje właściciela salonu. Strzałka miała wskazywać na wejście. Kto by się wtedy przejmował prawami do znaków towarowych ? :) No chyba, że zezwoliła Skoda.
|
|
vetinari (2026-06-27 09:06:52)
W takym razie przepraszam za moje niezręćne uwagy. I zwracam szacunek i honor.
|
|
Desperado (2026-06-27 09:26:16)
A daj spokój Veti :) Ja się nie gniewam i nie przepraszaj. Przyznam, że wrednie sprowokowałem :) Ale patrz, Yani chyba rozwiązał zagadkę strzały w emblemacie. A ja przeczytałem wszystkie opracowania o historii logo i nic :) Ps. Odwiedziłem Frydlant :) No robi piorunujące wrażenie. Aż dziw, jak się uchował zamek przed czerwoną dziczą ?
|
|
yani (2026-06-27 12:34:28)
Dzięki! :)
Ale nie dziw się innym, że patrzą Ci na ręce, po tym jak wrzuciłeś kilka fantasmagorii "made by AI". ;)
|
|
yani (2026-06-27 12:46:13)
Jeszcze raz dzięki za link, przy okazji dowiedziałem się skąd taka doskonała jakość zdjęć tej serii (nawet mogąca budzić podejrzliwość) - to zdjęcia na szklanych kliszach, prawdopodobnie w dużym formacie.
|
|
|
Kraków Księgarnia Archidiecezjalna |
|
yani (2026-06-26 15:14:36)
To raczej autobus międzymiastowy lub wycieczkowy, a nie miejski.
|
|
nyskadolniak (2026-06-26 19:15:48)
Wygląda na zdjęcie reklamowe autobusu.
|
|
Desperado (2026-06-27 09:27:06)
Taki poobijany ?
|
|
yani (2026-06-27 12:41:54)
Bo trochę używany, a zdjęcie na ówczesne Otomoto.
|
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A2%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A5%3Bi%3A1%3Bs%3A12%3A%22ma%C5%82opolskie%22%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dom rodzinny Michała Grażyńskiego. Polska Zachodnia, 1928, R. 3, nr 146
Bukowina Tatrzańska. Kościuszki 34-34a.
Proszowice. Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela przy Rynku. Południowa strona.
|
|
1 2 3 4 |
|
|
|
proszę czekać...
| Najnowsze opisy obiektów |
|
|
| Upamiętnienie żołnierzy poległych w 1939 |
| Brzeszcze |
|
Rocznica Potyczki pod Łężnikiem
3 września 1939 r. na nadwiślańskiej łące, zwanej Łężnik, w potyczce z okupantem zginęło 11 polskich żołnierzy. W dwa dni później 5 września 1939 r. zostali oni pochowani na miejscowym cmentarzu.
12 września 2009 r. w symbolicznym miejscu, wskazanym przez profesora Kazimierza Bielenina został wkopany przy użyciu saperki brzozowy krzyż, a na nim zawisła tabliczka z nazwiskami poległych. />
W tym roku przypada 81. rocznica Potyczki pod Łężnikiem. W miejscu walk została odsłonięta nowa tablica pamiątkowa z nazwiskami żołnierzy.
W potyczce polegli: Mojżesz Brenner, Franciszek Dej, Jan Lepiarczyk, Stanisław Michna, Józef Nawrot, Marcin Sula, Alfons Szweda vel Schweda, Teodor Stepaniuk, Dawid Węgielnik, Jan Wyroba, Grzegorz Zemga. Cześć ich pamięci!
https://pz6.brzeszcze.edu.pl/rocznica-potyczki-pod-leznikiem,719" >/a>
Dodał: Maciej Czarnota, 2026-06-25 19:48:36
więcej  |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 148 |
| Chojnik |
|
Cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W 5 grobach zbiorowych i 29 pojedynczych pochowano tu 40 żołnierzy austro-węgierskich i 20 żołnierzy rosyjskich
Dodał: morganghost, 2026-06-24 14:41:56 |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 145 |
| Gromnik |
|
Cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Stanowi osobną kwaterę cmentarza parafialnego. W 15 grobach zbiorowych i 38 pojedynczych pochowano: 131 żołnierzy Austro-Węgierskich oraz 14 żołnierzy Rosyjskich.
Dodał: morganghost, 2026-06-24 14:35:39 |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 226 |
| Zawadka Brzostecka |
|
Cmentarz wojskowy nr 226 znajduje się w lesie nieopodal skrzyżowania drogi głównej, z drogą do Przeczycy. Z głównej drogi widoczny jest pomnik położony na skraju lasu, od którego w górę prowadzą kamienne schody. Sam cmentarz rozciąga się na zboczu wzgórza, którego spadek zniwelowano wtrakcie prac w 1916 roku, tworząc niewielkie tarasy. Groby ułożone są w rzędach symetrycznie do schodów prowadzących do głównego pomnika. Tworzy go betonowy krzyż dużych rozmiarów. Na pomniku widnieje napis:
FRIEDE FÜR DEN WIR STRI'I'I'EN
UND LI'I'I'EN.
SELIGER FRIEDE WARD UNSER LOS,
IN DES RAUSHENDEN WALDES MI'I'I'EN,
IN DER ERDE HEILIGEM SCHOSS.
W stosunku do pomnika nieco cofnięta jest galeria, na którą prowadzą schodki. Ustawiono na niej kamienne ławki. Cmentarz został zbudowany według projektu porucznika Gustava Rossmanna. Spoczywa tu 137 żołnierzy, w tym 105 austro-węgierskich i 32 rosyjskich, poległych 7 maja 1915 roku. (Austriacy należeli do 62, 80 i 82 pułku piechoty). Przez długie lata cmentarz był ogromnie zaniedbany. Jego renowację przeprowadził Urząd Gminy w Brzostku w 1995 roku.
Należy do najładniejszych w okolicy i warto go zobaczyć. W okresie międzywojennym tradycyjnie urządzano tu wycieczki z Brzostku. W 1932 roku na cmentarzu odbyła się nielegalna manifestacja zorganizowana przez zwolenników "Chłopskiej Przyszłości".
źródło : br />
Lista poległych
Dodał: ZPKSoft, 2026-06-24 13:46:37
więcej  |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 178 |
| Woźniczna |
|
Cmentarz znajduje się na północno-zachodnim stoku Słonej Góry; na skraju lasu, z dala od zabudowań. Zaprojektował go Heinrich Scholz, został zbudowany na planie koła o średnicy ok. 18 m. Jego centralne miejsce zajmuje kurhan (tumulus) z wysokim drewnianym krzyżem łacińskim, pełniącym rolę pomnika centralnego. Otacza go niski kamienny murek zwieńczony krenelażem. W zamyśle projektanta ma on przypominać mur obronny. W obrębie kopca znajdują się 4 zbiorowe mogiły, w których pochowano 75 żołnierzy rosyjskich. W kręgu wokół kurhanu ustawiono nagrobki w postaci betonowych steli zwieńczonych żeliwnymi krzyżami. Nagrobki żołnierzy rosyjskich wieńczy krzyż dwuramienny, a pozostałe jednoramienny. Na stelach zamocowano blaszane tabliczki z inskrypcją. Jedna ze stel jest inna – ma półokrągłe zakończenie z dwuramiennym krzyżem i tabliczkę informującą o liczbie pochowanych.
Polegli
W sześciu grobach zbiorowych i 24 pojedynczych pochowano łącznie 128 żołnierzy, w tym 116 armii rosyjskiej i 12 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Na tabliczkach stel z dwuramiennymi (rosyjskimi) krzyżami jest data 1914, co sugeruje, że żołnierze rosyjscy polegli w tym roku. Wszyscy są nieznani. Wśród żołnierzy armii austro-węgierskiej z nazwiska znanych jest 10. Wszyscy polegli w maju 1915 r., a więc podczas bitwy pod Gorlicami. Walczyli oni w:
2 Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich (niem. 2. Regiment der Tiroler Kaiserjäger) z okręgiem uzupełnień – w Brixen (wł. Bressanone),
59 Pułku Piechoty Austro-Węgier (niem. Salzburg-oberösterreichisches Infanterieregiment Nr. 59) z okręgiem uzupełnień w Salzburgu
82 Pułku Piechoty Austro-Węgier (niem. Ungarisches Infanterieregiment Nr. 82) z okręgiem uzupełnień w Székelyudvarhely, obecnie Odorheiu Secuiesc w Rumunii.
Źródło: /p>
Dodał: adi_62, 2026-06-23 22:55:55
więcej  |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 177 |
| Woźniczna |
|
Cmentarz zaprojektował Heinrich Scholz, został zbudowany na planie prostokąta ze ściętymi dwoma narożnikami. Ogrodzenie wykonano z metalowych rur wspartych na kamiennych słupkach. Trójskrzydłowa brama wejściowa znajduje się od strony południowej. Naprzeciw niej, po północnej stronie, wznosi się ok. 6-metrowa ośmioboczna kolumna zwieńczona krzyżem. Wykonano ją z kamiennych bloczków, widnieje na niej data 1914–1915. Na mogiłach zbiorowych ustawiono murowane, kamienne postumenty z krzyżem. Pojedyncze nagrobki mają postać steli zwieńczonych żeliwnym krzyżem. Nagrobki żołnierzy rosyjskich wieńczy krzyż dwuramienny, a pozostałe jednoramienny.
Pochowani
W 10 grobach zbiorowych i 64 pojedynczych pochowano tu 64 żołnierzy austro-węgierskich i 60 rosyjskich. Żołnierze zginęli w dniach 5–7 maja 1915 roku. Polegli żołnierze austro-węgierscy walczyli m.in. w 2. Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich.
Źródło: /p>
Dodał: adi_62, 2026-06-23 22:55:49
więcej  |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 204 |
| Wola Rzędzińska |
|
Cmentarz został zbudowany, obok cmentarza parafialnego, na planie kwadratu o boku 20 metrów. Ogrodzony jest z trzech stron betonowym murkiem, od strony południowej, od wejścia, ogrodzenie wykonane jest z metalowych kątowników. Pomnikiem centralnym jest prosty, betonowy krzyż znajdujący się na północnej części muru. Na wszystkich nagrobkach zachowały się tabliczki informujące o spoczywających tutaj żołnierzach. Cmentarz projektował Heinrich Scholz.
/>
Pochowano na nim w trzech grobach zbiorowych i 78 pojedynczych: 7 żołnierzy austro-węgierskich oraz 84 żołnierzy rosyjskich.
Żołnierze austriaccy służyli w 4 Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich, większość nazwisk jest włoska.
Żołnierze rosyjscy służyli w: 17, 30, 130, 132, 165, 166, 168 pułkach piechoty oraz w 9 i 42 brygadach artylerii a także w 6 batalionie saperów.
Źródło: /p>
Dodał: adi_62, 2026-06-23 22:55:42
więcej  |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 158 |
| Tuchów |
|
Cmentarz wojenny nr 158 – Tuchów-Garbek
Znajduje się w lesie na wzgórzu, przy drodze z Tuchowa do Meszny Opackiej. Ma kształt prostokąta i ogrodzony jest drewnianym płotem zamontowanym na betonowych słupkach. Został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Heinricha Scholza jako cmentarz samodzielny. Przy przeciwległym do furtki wejściowej boku znajduje się drewniany krzyż z ukrzyżowanym Jezusem Chrystusem. Ramiona krzyża zwieńczone są zębatym daszkiem. Tego typu rzeźba na wojennych cmentarzach austriackich jest rzadkością. Na obramowanych betonowymi obrzeżami mogiłach zamontowano betonowe stele, typowe dla projektów Heinricha Scholza. Posiadają blaszane tabliczki i zwieńczone są żeliwnymi krzyżami dwóch rodzajów:
krzyże maltańskie z wieńcem laurowym,
dwuramienne krzyże lotaryńskie również z wieńcem laurowym.
W środku znajduje się mogiła z trzema innego rodzaju betonowymi cokołami, na których zamontowano większe krzyże; dwa z nich to stylizowane krzyże łacińskie, trzeci to prosty krzyż dwuramienny (lotaryński).
Polegli
W skład cmentarza wchodzi 27 grobów pojedynczych i 3 zbiorowe. Spoczywa w nich 38 żołnierzy, w tym[3]:
8 polskich legionistów (Rafał Wojtych, Franciszek Petryszyn, Walenty Marcak, Michał Gutowski, Józef Wójcikiewicz, Szczepan Iwulski, Stanisław Sarna i NN). Są to legioniści z 1 i 5 pułku piechoty Legionów
20 żołnierzy armii austro-węgierskiej,
10 żołnierzy armii rosyjskiej
Źródło: /p>
Dodał: adi_62, 2026-06-23 22:55:36
więcej  |
|
|
| Cmentarz wojenny nr 202 |
| Tarnów |
|
Cmentarz został utworzony w 1914 roku i znajduje się w północnej części Tarnowa. Ograniczony jest ul. Starodąbrowską od wschodu oraz ul. Szpitalną i al. Matki Bożej Fatimskiej od zachodu.
Jest to dawny, XIX-wieczny, cmentarz garnizonowy armii austriackiej na którym podczas Wielkiej Wojny chowano poległych w walkach w okolicach Tarnowa w 1914 i w początkach 1915 roku, oraz zmarłych w tarnowskich szpitalach i lazaretach żołnierzy. Pochowano na nim 1485 żołnierzy: 680 austro-węgierskich, 9 niemieckich oraz 796 rosyjskich. Znane są nazwiska prawie połowy z nich.
Projektantem cmentarza był Heinrich Scholz.
W okresie międzywojennym o cmentarz nie dbano, zarastał trawą i niszczał. Podczas II wojny światowej armia niemiecka urządziła na cmentarzu stanowisko obrony przeciwlotniczej, niszcząc bramę wejściową.
Po wojnie dokończono dzieło zniszczenia cmentarza i w połowie lat 60. XX wieku wywieziono z jego terenu pozostałe elementy wyposażenia i splantowano obszar nekropolii, nie ekshumując prochów poległych.
W 2011 roku Miasto rozpoczęło odtwarzanie cmentarza. Zrekonstruowano bramę i ogrodzenie od strony zachodniej oraz obelisk w centrum nekropolii. W 2015 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[1].
Na cmentarzu rodzina poległego podczas I wojny i pochowanego tutaj żołnierza, pochodzącego z Modrej na terenie dzisiejszej Słowacji postawiła niewielki krzyż. Umieszczono na nim tabliczkę z nazwiskami pochodzących z tego miasta żołnierzy, spoczywających w tym miejscu.
Dodał: adi_62, 2026-06-23 22:55:11
więcej  |
|
Prev
|