|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 19 głosów | średnia głosów: 5.99
Lata 1910-1915 , Widok na Górę Zamkową z mostu na Bobrówce. Na pierwszym planie widać nieistniejący zakład kamieniarski. Po prawej - budynek Browaru Zamkowego.Skomentuj zdjęcie
|
23 pobrań 3441 odsłon 5.99 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia stoik Obiekty widoczne na zdjęciu Góra Zamkowa więcej zdjęć (63) Atrakcja turystyczna Dawniej: Park Miejski Historia Góry Zamkowej w Cieszynie związana jest ściśle z najstarszymi dziejami Polski i Śląska Cieszyńskiego. Początki jej zasiedlenia datują się na V wiek p.n.e.. W IX wieku istniało już na niej grodzisko, które przed 115 rokiem zostało grodem kasztelana. Od 1290 do 1918 roku była siedzibą cieszyńskich książąt z dynastii Piastów i Habsburgów. Cieszyński zamek był imponującą warownią z kilkoma wieżami, otoczoną murami. Składał się z zamku górnego i dolnego. Pod koniec wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony i popadł w ruinę. Zbiegło się to z wygaśnięciem cieszyńskiej linii Piastów. Do reliktów piastowskiej przeszłości należy kaplica grodowa pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Wacława. Jest to romańska orientowana rotunda wzniesiona w połowie XI wieku. Po średniowiecznych umocnieniach zamku górnego zachowała się cylindryczna baszta obronna z końca XIII wieku oraz gotycka “Wieża Piastowska” z wieku XIV, z której roztacza się szeroki widok na Cieszyn i Beskid Śląski. Na górze Zamkowej znajdują się także pozostałości dawnej drogi i wieży bramnej. Arcyksiążęcy Browar Zamkowy więcej zdjęć (56) Architekt: Joseph Kornhäusel Zbudowano: 1846 Dawniej: Browar Zamkowy Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie powstały w 1846 r. (prace budowlane rozpoczęły się już około 1840 r.) z inicjatywy księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga. Zastąpił on pierwotny browar należący do Komory Cieszyńskiej z 1659 r., który stał niedaleko Wieży Piastowskiej. Z racji, iż Wzgórze Zamkowe zostało adaptowane na romantyczny park, powyższy browar został odbudowany na fundamentach północnych obwarowań dawnego zamku. Browar został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia z napędem parowym oraz równie nowatorską aparaturę chłodniczą systemu Bollingera. Pod browarem, a także samą Górą Zamkową wydrążono obszerne, często dwukondygnacyjne piwnice do składowania piwa. Wszystko to pozwoliło na niebagatelną roczną produkcję wynoszącą około 34.000 hektolitrów (w tym czasie arcyksiążęcy browar w Żywcu produkował około 18.000 hl piwa). Za czasów panowania Albrechta Fryderyka Habsburga w 1857 r. browar został rozbudowany. Tak relacjonuje Gwiazdka Cieszyńska z tego samego roku: był czas, że się uśmiechano nad ogromną budową tutejszego arcyksiążęcego browaru; niechciano bowiem wtedy pojąć, iżby w Cieszynie znalazł się odbyt na 30,000 wiader piwa. Jednakowoż zeszłego roku wywarzono 40,000 wiader, a nie było można wszystkim zamówieniom zadość uczynić. Zwiększająca się konsumpcja spowodowała tego roku dyrekcję do rozprzestrzenienia browaru nowemi budowlami, za pomocą których podwójnna ilość piwa tj. 80,000 wiader ma być produkowaną. Widzimy wiec u spodu góry zamkowej od północnej strony, wznoszącą się obszerną budowlę, której górne piętro przeznaczonem jest do umieszczenia aparatu chłodzącego, w dole zaś będą piwnice do fermentowania. W górze obok browaru rozpoczęto kopanie w ziemię na piwnicę do przechowywania piwa, w której 6000 wiader się pomieści. Ta ostatnia budowla szczególniej nabawia wiela trudności; ziemia jest sypka, a na górze znajdują się wieża i kaplica, pamiątki z czasów piastowskich; z tej przyczyny potrzebno użyć wszelkich środków ostrożności, jakich przy budowie wielkich tunelów się używa, i dla tego celu zawezwano mężów biegłych w takich przedsiębiorstwach. W miejscu, gdzie teraz aparat do chłodzenia jest umieszczony, będzie wystawioną druga panew, na której zimową porą dziennie 2 razy po 100 wiader piwa warzonem być może. Panwie, chłodnica, piwnice do fermentowania i przechowania będą z sobą w związku bezpośrednim w ten sposób, iż według potrzeby piwo z jednego miejsca do drugiego rurami wpuszczane być może, z oszczędzeniem czasu i siły ludzkiej. Jakkolwiek mocno się cieszymy z wzrostu tej gałęzi przemysłowej, przecież wynurzyć musimy żal, iż zakład ten jedyny w okolicy naszej, nie ma konkurentów, wykonywując monopol na całą krainę. Piwo stało się potrzebą ludu, a dobrze że się tak stało. Piwo jest zdrowsze i pożywniejsze jak wódka, której wszystko złe zawdzięczamy. Dla lego tem więcej jest do życzenia, ażeby ceny piwa do cen produktów surowych się zastosowały. Karwina i Lipnik produkują także piwo dobre, wyrównywające cieszyńskiemu, jednak te miejsca są za odległe, ażeby tu mogły spółzawodniczyć, chociaż w obu tych miejscach masa piwa 6 kr. a piwa lagrowego 7 kr. kosztuje. Oddajemy się przeto nadziei, że szanowna i zawsze dobrego pragnąca dyrekcja kameralna słuszne to życzenie publiczności uwzględni a z wielkiego użytku, jaki ma, cząstkę dla dobra ogółu ofiaruje. Most - w ciągu ulicy Zamkowej więcej zdjęć (6) Zakład kamieniarski Johanna Swarowskiego więcej zdjęć (3) Zbudowano: 1886 Zlikwidowano: po 1931 Dawny zakład kamieniarski Johanna Swarowskiego (zmarł w 1893 r. licząc 64 lat) znanego kamieniarza i rzeźbiarza zajmującego się głównie produkcją nagrobków powstał w 1886 r. Pierwsza wzmianka w Książce Adresowej Cieszyna pochodzi z 1894 r., natomiast ostatnia z 1931 r. Właściciel mieszkał początkowo w kamienicy przy ul. Zamkowej 11 (1894 r.), później zaś przy ul. Frysztackiej 2. i Frysztackiej 6 (1914 r.). Według reklamy zamieszczonej w Gwiazdce Cieszyńskiej z 1895 r. wykonywał nagrobki z śląskiego, tyrolskiego i kararyjskiego marmuru. Także granitu, syenitu, norweskiego labradoru i kamienia piaskowego. Na żądanie przedkładał rysunki i kosztorysy. W 1906 r. otworzył kiosk reklamowy przy ówczesnej ul. Polnej . W lutym 1889 r. wybuchł pożar w warsztacie w wyniku czego doszło do zniszczenia płyt marmurowych. Warsztat (drewniana szopa) uległa spaleniu. Przy gaszeniu brała udział OSP. Budynek wraz z wyposażeniem był ubezpieczony. Most nad Bobrówką więcej zdjęć (5) Zbudowano: 1887 Dawniej: Bobrowka-Brücke We wrześniu 1887 r. rozebrano pierwotny drewniany most nad Bobrówką, który został zastąpiony konstrukcją stalową. Miało to ścisły związek z budową Kolei Miast Śląskich. ul. Zamkowa więcej zdjęć (1981) Dawniej: Schlossgasse ul. Dojazdowa więcej zdjęć (174) Dawniej: Rzeźni, Bobertalstraße |