| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
ul. 3 Maja
ul. Bednarska
ul. Benedyktyńska
ul. Bielska
ul. Bolesława Chrobrego
ul. Browarna
ul. Bóżnicza
ul. Błogocka
ul. Czarny Chodnik
ul. Dojazdowa
ul. Dominikański
ul. Fredry Aleksandra
ul. Garncarska
ul. Grodzieckiego Melchiora, św.
ul. Górna
ul. Górny Rynek
ul. Głęboka
ul. Hajduka Feliksa
ul. Jordana
ul. Kiedronia Józefa
ul. Kluckiego
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kolejowa
ul. Kominiarska
ul. Korfantego Wojciecha
ul. Kościelny
ul. Kraszewskiego Ignacego
ul. Kubisza Jana
ul. Limanowskiego Bolesława
ul. Londzina Józefa, ks.
ul. Łyska Jana
ul. Madeckiego
ul. Matejki Jana
ul. Mennicza
ul. Miarki Karola
ul. Michejdy Jana, dra
ul. Młyńska Brama
ul. Nowe Miasto
ul. Olszaka Wacława
ul. Pokoju
ul. Poniatowskiego
ul. Przykopa
ul. Raszki Jana
ul. Ratuszowa
ul. Regera
ul. Rynek
ul. Schodowa
ul. Sejmowa
ul. Sienkiewicza Henryka
ul. Srebrna
ul. Stalmacha Pawła
ul. Stary Targ
ul. Stroma
ul. Szeroka
ul. Szersznika Leopolda ks.
ul. Szewczyka Andrzeja
ul. Szybińskiego Władysława
ul. Śrutarska
ul. Świeżego Ignacego, ks.
ul. Świętego Krzyża
ul. Słowackiego Juliusza
ul. Teatralny
ul. Trzech Braci
ul. Wolności
ul. Wyspiańskiego Stanisława
ul. Wyższa Brama
ul. Zamkowa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dzielnica Śródmieście

1 subskrypcja
Zdrowie
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura
Krajobraz
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Inne
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...350351następna
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w "Światowidzie" z marca 1927-
2026-06-19 09:39:13 (8 dni temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
dwa niemal kultowe sklepy w PRL w Cieszynie
2026-06-11 18:50:00 (16 dni temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Wózek !!! Ale NIE dla Tereski ;-) No, to ten wózek służył wielu w PRL. Dość duży, koła z motoroweru więc mocne. Były do wypożyczenia na mieście, np. w wypożyczalni sprzętu domowego na Głębokiej 48 i na Menniczej też. Poza tym był to chyba atrybut każdego woźnego szkolnego, bo wożono nim różne rzeczy do szkoły, np towary na stołówkę szkolną, mleko dawane uczniom na przerwach, tak tak, tak było ..............
2026-06-11 18:48:50 (16 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
do Stenek: I przede wszystkim to wózek każdego mleczarza, jak śpiewała Urszula w piosence "Fatamorgana 82":
"Brudny świt znowu pcham z mlekiem wózek,
Poprzez chłód zimny deszcz i kałuże.
Setna sień i znów schody bez końca,
Końca, bez końca."
2026-06-11 23:22:18 (16 dni temu)
Stenek
 
do Jarosław Dubowski: Racja. W akademiku płaciło się mleczarzowi z góry, i co dziennie rano przed drzwiami stała szklana butelka świeżego mleka! No chyba, że ......................ktoś wracał z nocnej imprezy i zakosił flaszkę jako coś na kaca, a przecie tak tez bywało
2026-06-15 17:40:19 (12 dni temu)
Stenek
 
W tym domi mieszkał ś.p. Pan Huta, legendarny hokeista cieszyński. Nasz zespół, tuż po wojnie, wygrywał z Podhalem, choć potem jak wiemy, oni byli najlepsi na lodzie, a myśmy tu zostali też na lodzie, ale dosłownie ;-) Lodowisko było tuż przy Bobrówce, na przeciwko dzisiejszego targu warzywnego, tam był kiedyś parking, a co jest teraz????????
2026-06-11 18:45:26 (16 dni temu)
Stenek
 
+2 głosów:2
Ciekawe, kiery eszcze dzisio pamjynto, co to były za ubrania: - Prochowce ??? No nie, nie ma to nic wspólnego z prochem strzelniczym ;-)
2026-06-11 18:41:18 (16 dni temu)
Stenek
 
Tu wyrażnie widać kultową cukiernię na Głębokiej "Czerwony Kapturek" - lata był czynny, lata długie i naroz pierón szczelył i ni ma :-(
2026-06-11 18:42:39 (16 dni temu)
paulus60
 
+2 głosów:2
Prawy "kanciok" z klapą bagażnika otwieraną kluczykiem, lewy cięgnem z wnętrza auta.

Á propos prochowca i kontekstu samochodowego, to Dacię Duster można by od biedy nazwać "prochowcem" :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2026-06-12 15:50:00 (15 dni temu)
Stenek
 
+2 głosów:2
To źródło nazwy Prochowiec widzę jednak inaczej: Wikisłownik, opierając się na słowniku Doroszewskiego, podaje: prochowiec to „okrycie chroniące przed zaprószeniem, kurzem; kurzowiec”
To bardzo ważne, bo wskazuje na pierwotną funkcję ubrania, a nie na jego krój.
Dodatkowo angielskie odpowiedniki historyczne są znaczące. W języku angielskim istniał termin „duster” – długi, lekki płaszcz noszony przez jeźdźców, woźniców i później kierowców samochodów po to, by chronić ubranie przed kurzem wzbijanym przez nieutwardzone drogi. Polski „prochowiec” odpowiadał dokładnie tej funkcji.
W słownikach współczesnych znaczenie zostało już zawężone do:
• lekkiego płaszcza z cienkiej tkaniny,
• noszonego głównie wiosną i jesienią,
• historycznie przeznaczonego do ochrony przed kurzem.
Zatem REASUMUJĄC: - Prochowiec to dosłownie „płaszcz od prochu”, ale w dawnym znaczeniu słowa „proch” = kurz, pył. Był to płaszcz przeciwkurzowy, chroniący odzież przed zabrudzeniem podczas podróży czy pracy na zewnątrz. Dopiero później nazwa przylgnęła do lekkiego płaszcza miejskiego znanego z czasów PRL.
Jest jeszcze jedna cecha, która wskazuje na ta nazwę - otóż jest to płaszcz cienki, nie na zimę, raczej na wiosnę czy jesień, a więc na porę, gdy:
- jest coraz cieplej (wiosna)
- znika śnieg i błoto a pojawia się proch i kurz na ulicach
2026-06-15 17:38:12 (12 dni temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do Stenek: Ja pamiętam, mam w szafie jeden, cały czas czeka na powrót mody :))
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2026-06-11 18:42:35 (16 dni temu)
Stenek
 
do da signa: Super, więc skąd ta nazwa??
2026-06-11 18:52:55 (16 dni temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do Stenek: To jest lekki płaszcz, ale skąd taka nazwa to nie wiem.
2026-06-11 18:58:09 (16 dni temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do da signa: To płaszcz, który miał pierwotnie chronić podróżujących np. dorożkami przed pyłem (prochem).
2026-06-11 19:05:22 (16 dni temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Czyli Zembatego poniosło z tłumaczeniem raincoat na prochowiec. A że też nigdy się nad tym nie zastanawiałem.
2026-06-11 22:08:18 (16 dni temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do polskup: Od biedy prochowiec też osłaniał przed deszczem ale krótkotrwale ;-)
2026-06-12 13:51:10 (15 dni temu)
beznik
 
do polskup: Też sobie spojrzałem na Cohena..:)
2026-06-12 17:49:22 (15 dni temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Największy kiosk RUCHU w Cieszynie, potem także eMPIK, ten z PRL. Tam kupowałem wspaniałe pismo z Czechosłowacji dla elektroników "Amaterske Radio"
2026-06-11 18:39:48 (16 dni temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
po prawej, na dole, był wiele wiele lat KULTOWY sklep Czerwony Kapturek, sklep firmowy OLZY, - gdy jeszcze OLZA była POLSKIM PRZEDSIĘBIORSTWEM, bo potem sprzedano je w obce ręce! A mogło to do DZIŚ być polskie, wszak Wafle stamtąd szły niemal na CAŁY ŚWIAT !!!
2026-06-11 18:37:43 (16 dni temu)
Stenek
 
Po lewej masarnia u Bettera, po prawej na rogu Mleczarnia! Mleko kosztowało w PRL 2,6 za litr, ale często kupowano je do własnych baniek na mleko, dopiero potem weszły w obrót szklane butelki litrowe oraz ćwierć litrowe, takie małe, do nalewania śmietany, były też tam sery itp Skoczów do dziś to potęga mleczna, mam w Warszawie masełko SOBIK ze Skoczowa, i to w baaaardzo wielu sklepach, także Carefoury te duże i małe też go mają
2026-06-11 18:26:19 (16 dni temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Wygląda na to, że za jakieś 2 tygodnie odwiedzę Cieszyn pierwszy raz w życiu. Tyle jest zdjęć na stronie, że grzechem byłoby ominąć Cieszyn będąc w okolicach Bielska-Białej przez kilkanaście dni :)
2026-06-13 21:44:59 (14 dni temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: No super, moźe się nam uda spotkać na jedno dwie dobrze nalane piwa ☺☺☺
2026-06-13 21:46:36 (14 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do vetinari: Będę w tych okolicach od 29 czerwca do 11 lipca - jeżeli będziesz w Cieszynie w tych dniach to bardzo chętnie :)
2026-06-13 22:33:10 (14 dni temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Sam wiem jak malo czasu ma czlowiek podczas wyjazdów z rodzinną. W ten termin narazie jestem w domu, napewno się umluwimy ☺☺☺
2026-06-14 08:59:40 (13 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dokładnie tak. Jak zobaczyłem ile jest miejsc do zwiedzenia w tej okolicy to wiem, że te moje 12 dni to będzie mało no ale na piwko z Veti to czas się znajdzie :)
2026-06-14 21:54:52 (13 dni temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Takie samo albo bardzo zbliżone zdjęcie już mamy, przycięte są jednak inaczej - chyba powinny zostać oba.
2026-06-23 21:20:58 (4 dni temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Dana : To powyźej, jest robione tak samo jak to zalinkowane z balkonu ratusza, ale oby dwa są chyba robione pod innym kątem, więc powinne zostać oby dwa...☺
2026-06-23 21:23:24 (4 dni temu)
3509 Dyskusji (ostatnia 4 dni temu)
Lista ulic w dzielnicy Dzielnica Śródmieście
123
ul. 3 Maja
Franz Josef Strasse
ul. Bednarska
Binderstrasse
ul. Benedyktyńska
Benediktinerstraße, Holzgasse
ul. Bielska
Bielitzerstraße
ul. Błogocka
Erzherzog Eugen Strasse, Blogotitzer Straße
ul. Bolesława Chrobrego
Mariengasse, Kählergasse, Haasegasse
ul. Bóżnicza
Tempelgasse, Gänsemarkt
ul. Browarna
Braühausgasse
ul. Dojazdowa
Rzeźni, Bobertalstraße
pl. Dominikański
Pfarrplatz
ul. Fredry Aleksandra
Kaserngasse, Barty, Bartha-Gasse
ul. Garncarska
Töpfergasse
ul. Głęboka
Kronprinzessin Stephaniestr. + Erzherzog Karlstr., Legionów, Armii Czerwonej
ul. Górna
Berggasse, Bergstraße, Świerczewskiego
ry. Górny Rynek
Oberring, plac Inwalidów Wojennych
 
 
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet