starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dana
+1 głosów:1
Jeśli z tego miejsca do schroniska "Ziegenhausbaude" (dziś "Korund") jest 15 min. piechotą to, czy to może być to miejsce: 50°22'40.8"N 16°21'45.8"E ?
2020-11-23 09:22:29 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
+2 głosów:2
Mandat za brak maseczek ?
2020-11-23 10:39:07 (5 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: ☺☺☺
2020-11-23 10:59:08 (5 lat temu)
do Dana : Moim zdaniem to może być to miejsce.
Stąd do schroniska Ziegenhausbaude jest jakieś 1,2 km. Jest też granica i droga w stronę schroniska jest stamtąd również pod górkę.
2020-11-23 11:25:23 (5 lat temu)
do fantom: W takim przypadku to chyba jest to samo miejsce: Czy w przeszłości to był jakiś oficjalny punkt przekraczania granicy? Jak się nazywał?
2020-11-23 11:33:37 (5 lat temu)
Myślę że to przejscie graniczne między Rzeszą a Czechami. Na zdjęciu niemiecki celnik sprawdza dokumenty przekraczającym granicę. W tle widać słupek graniczny z literą D jak Deutchland. Prawdopodobnie zdjęcie zrobiono w tym miejscu rozkład drogi i nachylenie terenu się zgadza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2020-11-23 11:37:32 (5 lat temu)
do Dana : Tak, to jest to samo miejsce. Ale czy tam było przejście i jak się zwało, to nie wiem.
2020-11-23 11:37:34 (5 lat temu)
fantom
+1 głosów:1
do fantom: A jednak. Na mapie jest:
Das Schwarze Kreutz
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2020-11-23 11:40:59 (5 lat temu)
do fantom: Dzięki! Wkrótce spróbuję założyć obiekt.
2020-11-23 11:59:48 (5 lat temu)
do MichałLew: Tylko pytanie czy datowanie jest dobre - czy granica po odkrojeniu Sudetenlandu na rzecz Rzeszy dalej była w tym miejscu? Z tego co pamiętam z map to krótkie odcinki nie przesuniętej granicy funkcjonowały jedynie w okolicy Kudowy i Międzylesia.
2024-09-29 16:43:44 (rok temu)
Co to za mundur z taką "milicyjną" czapką?
2024-09-29 16:44:44 (rok temu)
do Jarosław Dubowski: Jeśli masz ochotę pomanipulować z datowaniem, to bardzo proszę, nie krępuj się :))
2024-09-29 17:27:10 (rok temu)
do Dana : Moim zdaniem to jest przed październikiem 1938...
2024-09-29 18:05:23 (rok temu)
do Jarosław Dubowski: Poprawione, dzięki :)
2024-09-29 18:09:26 (rok temu)
Dana
Na stronie od 2015 październik
10 lat 8 miesięcy 13 dni
Dodane: 25 maja 2020, godz. 15:45:56
Rozmiar: 1350px x 977px
8 pobrań
2457 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dana
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1918/1920
Zlikwidowano: 1945 (1938)
Dawniej: Granica niemiecko-austriacka (fragment od Nysy Łużyckiej do ujścia Białej do Wisły) z późniejszymi zmianami

Dotyczy obiektów w powojennych granicach Polski.





Granica niemiecko-czechosłowacka obowiązywała od momentu powstania w 1918 r. Republiki Czechosłowackiej i potwierdzona została w 1919 r. traktatem wersalskim i traktatem w Saint-Germain (ostateczne odrzucenie roszczeń Republiki Austrii do przygranicznych terenów planowanych jako prowincja Niemieckie Czechy i Kraj Sudetów, a zamieszkanych w wiekszości przez Niemców). Przebieg granicy pokrywał się z przebiegiem istniejącej wcześniej granicy pomiędzy Cesarstwem Niemieckim i Cesarstwem Austro-Węgier. Na odcinku na wschód od Nysy Łużyckiej była to granica Królestwa Saksonii z Królestwem Czech (do dolnego styku z rzeką Witką, obecnie rejon ujścia Kociego Potoku koło Zawidowa) oraz prowincji śląskiej Królestwa Prus z Królestwem Czech, Margrabstwem Moraw i Śląskiem Austriackim. Status fragmentu tej granicy na wschód od Odry do ujścia rzeki Białej do Wisły w związku z konfliktem polsko-czechosłowackim na Śląsku Cieszyńskim nie był uznany aż do podziału jego terenu w VIII 1920 r.





W 1920 r. na mocy ustaleń na konferencji pokojowej w Wersalu granica została zmieniona na korzyść Czechosłowacji (przyłączenie fragmentu Górnego Śląska, tzw. Kraiku Hulczyńskiego). Po przyłączeniu w 1922 r. części Górnego Śląska do Polski granica na wschód od Odry do styku z ustaloną w 1920 r. granicą podziału Śląska Cieszyńskiego stała się granicą polsko-czechosłowacką.





Po zawarciu w IX 1938 r. układu monachijskiego pomiędzy Wielką Brytanią i Francją a Niemcami i Włochami dotychczasowa granica państwowa niemiecko- czechosłowacka na wschód od Nysy Łużyckiej z małymi wyjątkami (okolice Nachodu) przestała istnieć i stała się wewnętrzną granicą z przyłączonym do Niemiec Krajem Sudetów (poza Krajem Hulczyńskim włączonym na powrót do Górnego Śląska). Jednocześnie pośrednią konsekwencją tego układu było zajęcie Zaolzia przez Polskę, w tym Bogumina, i w rezultacie tego fragment granicy w tym rejonie na południe od ujścia Olzy do Odry stał sie granicą polsko-niemiecką.





Granica zgodna z przebiegiem sprzed 1938 r. została formalnie przywrócona po kapitulacji Niemiec w maju 1945 r., a po przyznaniu Polsce terenów Śląska na podstawie ustaleń konferencji poczdamskiej granica ta na wschód od Nysy Łużyckiej stała się częścią granicy polsko-czechosłowackiej.


Zbudowano: 1997
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Przejście przy Czarnym Krzyżu - Grenze am "Schwarzen Kreuz"
Dzielnica Graniczna
więcej zdjęć (7)
Dawniej: Grenzendorf, Grenzendorfer Höhen