|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
1939 , Karwina - Koksownia przy Kopalni Hohenegger.Skomentuj zdjęcie
|
3 pobrania 1359 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Darek Pawlak Obiekty widoczne na zdjęciu
Koksownia więcej zdjęć (7) Zbudowano: 1899 Zlikwidowano: 1962 Koksownie przy kopalni Hohenegger zbudowano w 1899 roku i naleźała do dóbr Komory Cieszyńskiej. Wybudowano w niej trzy kompleksy pieców koksowniczych. W ciągu następnych 20 lat została powiększona na tyle, źe posiadała aź 60 pieców koksowniczych. Koksownie zlikwidowano razem z kopalnią Hohenegger w roku 1962. Kopalnia Węgla Kamiennego "Hohenegger" więcej zdjęć (12) Zbudowano: 1884-1889 Zlikwidowano: 1969 Dawniej: KWK 1 Maja Pierwsze próbne odwierty na przyszłym terenie kopalni powstały w 1880 roku, ale dopiero 1 września 1884 roku przyznano licencję na wydobycie. Wydobycie węgla rozpoczęto 7 kwietnia 1889 r., a kopalnia została nazwana imieniem Ludwiga Hoheneggera (dyrektor zakładów górniczo-hutniczych Komory Cieszyńskiej). Połączenie z linią kolejową zapewniała bocznica kopalni Gabriela, która była połączona z Koleją Koszycko-Bogumińską. W 1897 r. kopalnia nie miała wystarczającej liczby zamówień ze względu na spadek popytu i czasowo wstrzymano w niej wydobycie. W roku 1900 wybudowano koksownię, a 21 lutego 1906 r. kopalnia została zakupiona przez Spółkę Górniczo-Hutniczą, która podjęła jej modernizację, a prace rozpoczęły się w 1918 r. Podczas wydobywania węgla zdarzały się wypadki: 16 marca 1895 r. wybuchł dynamit w kopalni, zabijając 52 osoby, a 21 lutego 1902 r. pękło sprzęgło klatkowe w klatce, która wiozła górników - zginęło pięć osób. 17 lipca 1946 r. kopalnia została przemianowana na Důl 1.Máj (Kopalnię 1 Maja). Ponieważ jednak kopalnia znajdowała się bardzo blisko kopalni Barbora (Barbara), która rozwijała się szybciej, następowało stopniowe przenoszenie działalności do tej kopalni. W 1948 r. zlikwidowano koksownię, a 31 grudnia 1951 r. nastąpiło połączenie z kopalnią Barbora. W 1962 r. rozpoczęto wydobywanie z filarów ochronnych, w 1963 r. wstrzymano eksploatację sortowni i płuczki. Szyby zostały zasypane w latach 1966-1967, a główny szyb został zlikwidowany 17 lutego 1969 roku. ul. 1 Maja (1. máje) więcej zdjęć (23) |