starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
vetinari
+1 głosów:1
Super, obiekt koksowni, dodalem jako podobiekt kopalni.
2020-08-06 16:29:03 (5 lat temu)
do vetinari: Dzięki.
2020-08-14 22:57:18 (5 lat temu)
Darek Pawlak
Na stronie od 2019 listopad
6 lat 7 miesięcy 25 dni
Dodane: 6 sierpnia 2020, godz. 14:22:24
Rozmiar: 1900px x 1291px
3 pobrania
1359 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Darek Pawlak
Obiekty widoczne na zdjęciu
zakłady przemysłowe
Koksownia
więcej zdjęć (7)
Zbudowano: 1899
Zlikwidowano: 1962
Koksownie przy kopalni Hohenegger zbudowano w 1899 roku i naleźała do dóbr Komory Cieszyńskiej. Wybudowano w niej trzy kompleksy pieców koksowniczych. W ciągu następnych 20 lat została powiększona na tyle, źe posiadała aź 60 pieców koksowniczych. Koksownie zlikwidowano razem z kopalnią Hohenegger w roku 1962.
Zbudowano: 1884-1889
Zlikwidowano: 1969
Dawniej: KWK 1 Maja

Pierwsze próbne odwierty na przyszłym terenie kopalni powstały w 1880 roku, ale dopiero 1 września 1884 roku przyznano licencję na wydobycie. Wydobycie węgla rozpoczęto 7 kwietnia 1889 r., a kopalnia została nazwana imieniem Ludwiga Hoheneggera (dyrektor zakładów górniczo-hutniczych Komory Cieszyńskiej). Połączenie z linią kolejową zapewniała bocznica kopalni Gabriela, która była połączona z Koleją Koszycko-Bogumińską. W 1897 r. kopalnia nie miała wystarczającej liczby zamówień ze względu na spadek popytu i czasowo wstrzymano w niej wydobycie. W roku 1900 wybudowano koksownię, a 21 lutego 1906 r. kopalnia została zakupiona przez Spółkę Górniczo-Hutniczą, która podjęła jej modernizację, a prace rozpoczęły się w 1918 r. Podczas wydobywania węgla zdarzały się wypadki: 16 marca 1895 r. wybuchł dynamit w kopalni, zabijając 52 osoby, a 21 lutego 1902 r. pękło sprzęgło klatkowe w klatce, która wiozła górników - zginęło pięć osób. 17 lipca 1946 r. kopalnia została przemianowana na Důl 1.Máj (Kopalnię 1 Maja). Ponieważ jednak kopalnia znajdowała się bardzo blisko kopalni Barbora (Barbara), która rozwijała się szybciej, następowało stopniowe przenoszenie działalności do tej kopalni. W 1948 r. zlikwidowano koksownię, a 31 grudnia 1951 r. nastąpiło połączenie z kopalnią Barbora. W 1962 r. rozpoczęto wydobywanie z filarów ochronnych, w 1963 r. wstrzymano eksploatację sortowni i płuczki. Szyby zostały zasypane w latach 1966-1967, a główny szyb został zlikwidowany 17 lutego 1969 roku.


ul. 1 Maja (1. máje)
więcej zdjęć (23)