|
|  | powiat frysztacki |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2229%22%3Bi%3A1%3Bs%3A19%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie+%28Zaolzie%29%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22496%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22frysztacki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2257423%22%3Bi%3A1%3Bs%3A18%3A%22Karwina+%28Karvin%C3%A1%29%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Pierwsze próbne odwierty na przyszłym terenie kopalni powstały w 1880 roku, ale dopiero 1 września 1884 roku przyznano licencję na wydobycie. Wydobycie węgla rozpoczęto 7 kwietnia 1889 r., a kopalnia została nazwana imieniem Ludwiga Hoheneggera (dyrektor zakładów górniczo-hutniczych Komory Cieszyńskiej). Połączenie z linią kolejową zapewniała bocznica kopalni Gabriela, która była połączona z Koleją Koszycko-Bogumińską. W 1897 r. kopalnia nie miała wystarczającej liczby zamówień ze względu na spadek popytu i czasowo wstrzymano w niej wydobycie. W roku 1900 wybudowano koksownię, a 21 lutego 1906 r. kopalnia została zakupiona przez Spółkę Górniczo-Hutniczą, która podjęła jej modernizację, a prace rozpoczęły się w 1918 r. Podczas wydobywania węgla zdarzały się wypadki: 16 marca 1895 r. wybuchł dynamit w kopalni, zabijając 52 osoby, a 21 lutego 1902 r. pękło sprzęgło klatkowe w klatce, która wiozła górników - zginęło pięć osób. 17 lipca 1946 r. kopalnia została przemianowana na Důl 1.Máj (Kopalnię 1 Maja). Ponieważ jednak kopalnia znajdowała się bardzo blisko kopalni Barbora (Barbara), która rozwijała się szybciej, następowało stopniowe przenoszenie działalności do tej kopalni. W 1948 r. zlikwidowano koksownię, a 31 grudnia 1951 r. nastąpiło połączenie z kopalnią Barbora. W 1962 r. rozpoczęto wydobywanie z filarów ochronnych, w 1963 r. wstrzymano eksploatację sortowni i płuczki. Szyby zostały zasypane w latach 1966-1967, a główny szyb został zlikwidowany 17 lutego 1969 roku.
|
proszę czekać...
Kopalnia Węgla Kamiennego "Hohenegger" - obiekty i wydarzenia  |
|
|
|