starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dana
+1 głosów:1
Jeśli któreś budynki przetrwały, zapraszam do postawienia znaczników.
2020-09-26 09:10:46 (5 lat temu)
do Dana : Postaram się, napewno to jest widok z kopalni Gabriela w kieruku Kościóła św. Piotra z Alkantary do którego dopisuje to zdjięcie. Ogólnie ciekawe ujiecie, tego tu jeścze niemamy, Dziękue za Zaolzie ☺☺☺
2020-09-26 09:32:34 (5 lat temu)
do Dana : Piękne, juź się ciesze na wieczór kiedy będe editowal i dodawal znaczniky ☺☺☺ Napewno to jest starsza data, max 1920 ale wieczorem będę wiedzial więcej.
2020-09-26 09:46:47 (5 lat temu)
do vetinari: W dacie zrobiłam błąd - paluszek zamiast na "0" wylądował na "9". Kartka była wysłana 22.9.1920 roku. Już poprawiłam, ale jak znajdziesz, że to zdjęcie zrobione jeszcze wcześniej, to oczywiście popraw.
2020-09-26 10:00:44 (5 lat temu)
do Dana : OK, ☺☺☺
2020-09-26 10:10:01 (5 lat temu)
do Dana : No, jedynne co moglem doeditować, to znacznki szybu Franciśka na horizoncie. I poprawielm datowanie, bo niewydacz szybu o konstrukciji stalowej przy tej kopalni. Byl dobudowany dopiero w 1911r.,Niewydać ani linii tramwajowej i inne obiekty o których wiem. Chodzi więc o zdjięcie, które powoli bedzie doeditowawane, kiedy się znajdą nowe informacjie na tą okolice.
2020-09-26 14:34:38 (5 lat temu)
Dana
+1 głosów:1
do vetinari: I tak udało Ci się dużo zaznaczyć, a przy takich zdjęciach jest to bezcenne :)
2020-09-27 13:35:27 (5 lat temu)
do Dana : Dziękuję, na tych terenach jest bardzo trudne coś zidentifikować. Obecnie są puste, i brakuje mi czasu źe bym latal po archiwach. Tak jak pisalem wcześniej, to zdjięcie jest wyjątkowe i unikalne i jego czas dopiero przyjdzie. Jeścze 2 lata i będe fotopolan zawodowy ☺☺☺
2020-09-27 22:24:42 (5 lat temu)
do Dana : Poprawiam datowanie, znalazlem konkretną date. W archiwum jest panorama zrobiona z wieźy szybu Gabriela z datowaniem 1915r. To zdjiecie jest jednym z kawalków tej "sklejąnky"
2020-11-20 22:20:34 (5 lat temu)
Dana
Na stronie od 2015 październik
10 lat 8 miesięcy 13 dni
Dodane: 26 września 2020, godz. 7:49:06
Rozmiar: 1765px x 1137px
10 pobrań
3068 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dana
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1736
Zabytek: 44814/8-764
Kościół św. Piotra z Alkantary w Karwinie (Kostel sv. Petra z Alkantary) – rzymskokatolicki zabytkowy kościół w Karwinie, w dzielnicy Doły, w kraju morawsko-śląskim w Czechach (w historycznym regionie Śląska Cieszyńskiego). Jest kościołem parafialnym parafii św. Piotra w Karwinie-Dołach. Kościół wybudowali Larischowie w 1736 w stylu barokowym, na miejscu drewnianego kościoła pw. św. Marcina (wzmianka z 1447). W 1756 konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Filipa Gotharda Schaffgotscha. We wnętrzu gotycka kamienna chrzcielnica z XV wieku. Od 1854 r. intensywnie prowadzona eksploatacja górnicza (27 pokładów o łącznej miąższości 46,82 m) doprowadziła do nachylenia się budowli o 6,8° od pionu w kierunku południowym oraz obniżenia otaczającego ją terenu o prawie 34 metry. W latach 90. XX wieku budowli groziło zawalenie. Dopiero w latach 1994–1995 przeprowadzono generalny remont i zabezpieczono obiekt przed zniszczeniem. Obecnie kościół jest chroniony jako kulturalna pamiątka Czeskiej Republiki.
Zbudowano: 1854
Zlikwidowano: 2004
Dawniej: Gabrielenzeche, UNRRA, KWK Mír
Zabytek: 12976755
Na terenie kopalni w 1852 r. wykonano pierwsze otwory wiertnicze, na podstawie których podjęto decyzję o budowie kopalni. Na głębokości 104 m wywiercono szew 79 cm. Koncesję na wydobywanie kopalni nabyto w 1854 r., a w tym roku została również utworzona kopalnia. Własność kopalni została podzielona na Franciszek Handwerk (25%) i hrabia Zierotin (75%). Kopalnia została nazwana po hrabinie Gabrieli Zierotin. 16 stycznia 1856 r. doszło do eksplozji gazu, zabijając 17 osób. W 1859 r. wybuchł pożar, który zniszczył drewniany sprzęt w kopalni i na powierzchni. Ponieważ obecni właściciele nie mieli środków do naprawy, kopalnia została opuszczona, a w 1862 r. sprzedana arcyksięciu Albrechtowi. Po sprzedaży kopalni arcyksięciu Albrechtowi wznowiono wydobycia a w 1865 roku wydobycie węgla przekroczyło 10 000 ton. W latach 1870 - 1871 było wykonanie wgłębień nr 1 i 2 w 1872 została zbudowana bocznica kolejowa łącząca kopalnie z Koleją Koszycko-Bogumińską. W latach dziewięćdziesiątych zbudowano nowy zakład, a w 1899 roku zastosowano pierwszą maszynę elektryczną - wentylator Ratea. W 1902 r. doszło do wypadku górniczego, w którym zginęło 7 górników. W 1906 r. kopalnia została sprzedana Przedsiębiorstwu Górniczo-Hutniczemu. Właścicielem tej firmy było przeprowadzono wiele inwestycji modernizacyjnych, zarówno na powierzchni kopalni, jak i systemu wydobywczego, na przykład zostały zmodyfikowane wieże, które osiągnęły wysokość 35 metrów. W czasie I wojny światowej popyt na węgiel się zwiększył, także wydobycie węgla w kopalni Gabriela wyraźnie wzrosło. W 1917 roku odnotowano rekordowy roczny zbiór 717 400 ton węgla. Jednak ze względu na warunki życia w tym czasie miały miejsce także strajki i protesty górników. 2 marca 1947 r. kopalnia została przemianowana na UNRRA. W tym samym roku miała problemy spełnić plan pierwszego roku planu dwuletniego, zrealizowanego jedynie w 90,38%, w 1948 roku plan zrealizowany był w 96,26%. W 1950 roku nazwa kopalni została zmieniona na kopalnię Mír. 1 kwietnia 1958 kopalnia Mír połączyła się z kopalnią 1. Máj (która powstała z połączenia kopalni Hohenegger i kopalni Barbara). Obecna kopalnia Darkov (od nazwy miejscowości Darków) stoi na miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Mír 4, który został wykorzystany do wentylacji tzw. „Stonawskiego pola” kopalni Mír. Ten był wydobyty już w 1949 roku, kiedy to podjęto decyzję o posunięciu obszaru górniczego kopalni Mír (Gabriela), pod lokalną część Karwina - Solca, włącznie pod teren parku z zamkiem rodziny Larischów. W 1972 roku rozpoczęła się inwestycyjna budowa nowego zakładu Darkov (Darków). Od 1 stycznia 1993 roku doszło do połączenia Darkova i Míru. Po 1989 r. miała miejsce restrukturyzacja w całym przemyśle wydobywczym. W związku z tym została zamknięta kopalnia Barbara a w 2004 roku również kopalnia Gabriela. Wydobycie z tej kopalni zostało przeniesione do kopalni Darkov. Źródło
Dzielnica Doły (Doly)
więcej zdjęć (18)
Panoramy Karwiny
więcej zdjęć (12)
ul. Dolna (Dolní)
więcej zdjęć (1039)