starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Piekary Śląskie ul. Brzechwy Jana Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"

Lata 1972-1973 , Budowa chodnika w kierunku kopalni Andaluzja. Dzisiaj zarośnięty, prawa strona zalesiona. Z tego co widać na zdjęciu, pozostałoy tylko droga i latarnie.

Skomentuj zdjęcie
V zjazd ZMS to rok 1972. Datacja albo 1972 albo zaraz po.
2020-10-22 11:59:35 (5 lat temu)
reden
+1 głosów:1
do ritterswalder: A nie był zjazd w 1973?
2020-10-22 12:46:05 (5 lat temu)
ritterswalder
+1 głosów:1
do reden: Racja, w lutym 1973. A ja patrzyłem na znaczek pocztowy gdzie napisali 1972. Chyba aktywiści mieli obsuwę. Ale wiadomo że uchwały były zatwierdzone długo przed zjazdem więc mogli je realizować przed terminem.
2020-10-22 12:53:04 (5 lat temu)
Te stare latarnie to już historia. Wczoraj (22.10.2020) zobaczyłem instalację nowego oświetlenia drogi.
2020-10-23 07:47:24 (5 lat temu)
reden
Na stronie od 2017 styczeń
9 lat 5 miesięcy 22 dni
Dodane: 22 października 2020, godz. 11:04:12
Rozmiar: 2085px x 2957px
9 pobrań
1951 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia reden
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1908
Zlikwidowano: 2006
Dawniej: Andalusien Grube
Początki Kopalni „Andaluzja” sięgają 1903 roku, kiedy to nastąpiło połączenie czterech pól górniczych: Andalusien, Rest Phoenix, Rest Opuurg, Kronprinzess, które znajdowały się w Brzozowicach-Kamieniu. Ich właścicielem był książę Guido Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku odsprzedał je spółce Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhuttenbetrieb, która rozpoczęła budowę Kopalni Andaluzja.
Głębienie pierwszego szybu rozpoczęto w 1908 roku, niestety w 1909 roku kurzawka zalała wszystkie urządzenia znajdujące się na dole. W wyniku tego wypadku nikt nie ucierpiał. Nastąpiło to w momencie, kiedy szyb osiągnął głębokość 160 m. Szyb o którym mowa nazywał się Żeromski. Wypadek ten spowodował opóźnienie w robotach dopiero w 1910 roku rozpoczęto prace przy głębieniu szybu.
Jednocześnie prowadzono roboty górnicze przy drugim szybie o nazwie Sienkiewicz, który miał służyć jako szyb wdechowy dla kopalni. Obydwa szyby osiągnęły poziom 334 m.
W 1912 roku rozpoczęto wydobycie węgla uzyskano 14 594 tony. To rok rozpoczęcia normalnej pracy zakładu. Wydobycie węgla wzrastało i tak w 1922 roku wydobyto 391 337 ton węgla przy zatrudnieniu 2300 osób, a w 1938 roku 495 505 ton. W okresie do 1945 roku eksploatowano pokłady:419, 501, 504. W latach 1948-1950 wybudowano urządzenie podsadzkowe szybu Żeromski. Rozwój eksploatacji podsadzkowej nastąpił w latach 1954-1970. W 1973 roku kopalnia, przy zatrudnieniu 5085 osób, osiągnęła wynik w zakresie wydajności pracy wynoszący 3312kg/na dzień pracy jednego pracownika.
Od maja 2006 roku trwa likwidacja tego oddziału KWK Piekary. Latem 2009 roku wysadzony został jeden z symboli kopalni, szyb "Reymont". W gruzach legła większość zabudowań kopalni.
Na podst. Naszemiasto.pl

ul. Brzechwy Jana
więcej zdjęć (71)