starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Karwina (Karviná) Dzielnica Frysztat (Fryštát) pl. Masaryka (Masarykovo náměstí) Plac Masaryka 17

Lata 1965-1970 , Ogólny widok na ciąg kamienic na poludniowej stronie rynku.

Skomentuj zdjęcie
To są lata 50-te, nie 70-te.
2023-11-01 14:09:02 (2 lata temu)
do nyskadolniak: No tylko źe na tym zdjięciu nie ma śladu po linii tramwajowej którą zlikwidowano w latach 60tych XX.wieku.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek.
2023-11-01 15:41:43 (2 lata temu)
do vetinari: Sorry, ale ja tu nadal widzę lata 50-te :-)
2023-11-01 19:28:52 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Ok, ale ja znam inne fakty, moge obniźyć datowanie o 10 lat, ale 50te napewno nie ☺ Ostatni tramwaj wyjechal z tego miejsca w 1961r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2023-11-01 21:42:23 (2 lata temu)
do vetinari: Niektórzy mówią, że prawda jest nienegocjowalna...
Żartuję troszkę oczywiście :-)
Może zdjęcie jest podretuszowane i usunięto elementy torowiska?
I czy jesteś zupełnie pewien daty likwidacji linii i jej lokalizacji?
A na koniec dnia zrobisz co chcesz :-)
2023-11-01 22:05:29 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Niewydaje mi się podretuszowane, niebrakuje tylko torów ale i slupów sieci trakcijnej. Wiem źe się znasz na samochodach i wedlók nich pomagaś w datowaniu. Niewiem co to jest za marka samochodu, ale tutaj bym nieprzykladal zbyt wielką uwage na jego produkcjie... Ta dzielnica, Frysztat byla kiedyś osobnym miastem. Dopiero podczas II.wś. byla Karwina i Frysztat polączone. Frysztat byl specificznym miejscem, kiedy tu się mieśkalo z pradziada na dziada. Ostatni tramwaj naprawde ztego Rynku wyjechal 31.5. 1961 o 15.33 godź.
2023-11-01 22:14:40 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Aha, i mam prośbe, zauwaźylem źe dziśaj na Zaolziu skomentowaleś więcej zdjięć, ale zanim się pozbieralem, to komentarze juź byly przesunięte przez inne Twoje uwagy. Komentarze z Zaolzia się niepokazują na glównej i niektŕzy uźytkownicy są juź nieaktiwni, więc....źe bym mial szanse poprawić datowanie, trzeba mi podać linky do konkretnych zdjięć.....dziękuję...
2023-11-01 22:19:35 (2 lata temu)
do vetinari: Dziękuję za wyczerpujące informacje :-) Samochód faktycznie dość wyjątkowy i zupełnie nieznany w Polsce - produkowane w latach 1946-51 Aero Minor II (skonstruowane w zakładach Jawa-Kvasiny)
Ale nie tylko samochód wygląda na lata 50-te, publiczność też. Z drugiej strony doskonale wiem, że w Czechosłowacji stare samochody miały bardzo długie życie i były utrzymywane latami w bardzo dobrym stanie. Zdaję sobie też sprawę z czeskiego konserwatyzmu i przyjmuję do wiadomości, ze czeska ulica w latach 50/60-ych mogła wyglądać nieco inaczej niż polska, którą pamiętam.
Mimo wszystko sugerowałbym zmianę datowania na 1962-64, co by był "wilk syty i owca cała" :-)

I jeszcze linki:











Jeszcze było więcej, ale nie mogę znaleźć - nawet na moim własnym profilu nie wyświetlają się moje komentarze z Śląska Czeskiego....

Pozdrawiam! :-))

2023-11-02 14:12:11 (2 lata temu)
vetinari
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Mam uloźone i w ramach wolnej chwili doedituje ☺
2023-11-03 07:42:00 (2 lata temu)
do vetinari: Uparty jesteś vetinari, ale ja też - obejrzałem sobie stare zdjęcia z frysztackiego rynku i w 100% podtrzymuję, że na powyższej fotce są lata 50-te, a także jest na niej linia tramwajową, tylko Ty jej nie dostrzegasz. Tory wpuszczone są w nawierzchnię, a słupy są w tym miejscu daleko rozstawione i nie zmieściły się w kadrze - najbliższy jest tuż za lewą krawędzią zdjęcia, na skrzyżowaniu z ulicą Svatovaclavską. Widać to wszystko wyraźnie tu:


Pozdrawiam nieustannie! :-)
2023-11-03 11:56:45 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Link jeszcze raz

2023-11-03 12:00:25 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Nie chce się skopiować z polska.org, więc w apostrofach:
'
2023-11-03 12:05:31 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Podaję zatem w rozbiciu:
https://
a dalej
fotopolska.eu/url.php?s=489
2023-11-03 12:10:25 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Teraz spróbuję z peceta:

2023-11-03 12:23:41 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Też nie daje rady zalinkować - to już nie wiem o co programiście chodziło, chyba o politykę :-(
2023-11-03 12:25:29 (2 lata temu)
do nyskadolniak: spróbuję zalinkować z własnego zbioru:

2023-11-03 12:40:24 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Uparty zostanie, niejest tam nawed śladów po sieci trakcijnej.....
2023-11-05 15:19:46 (2 lata temu)
do vetinari: A jakie mógłbyś dostrzec ślady na tym zdjęciu powyżej - same druty? Chyba nie oglądałeś fotki, którą zalinkowałem (po wielkich trudach ;-))....
2023-11-05 16:08:41 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Nieotwiera mi się ten link...
2023-11-05 16:17:09 (2 lata temu)
do vetinari: Działa tylko ten link w moim komencie z "2023-11-03 12:40". To jest link do mojego konta na guglu (jest otwarte udostępnianie). Poprzednie nie działają.
2023-11-05 16:36:33 (2 lata temu)
do nyskadolniak: Jeśli i ten Ci nie działa, to możesz wyguglować ścieżkę "polska org plac Masaryka Karwina", oczwiście jeśli będzie Ci się chciało... :-) Tam jest kilka starych zdjęć z rynku, w tym jedno ładnie pokazujące tory i trakcję tramwaju.
Ale to samo zdjęcie znalazłem w końcu na FP:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2023-11-05 17:46:07 (2 lata temu)
do nyskadolniak: To samo zdjęcie znalazłem w końcu na FP :-)

2023-11-06 13:26:40 (2 lata temu)
do nyskadolniak: To samo zdjęcie znalazłem w końcu na FP:
2023-11-06 13:27:30 (2 lata temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 6 listopada 2020, godz. 8:29:41
Rozmiar: 1500px x 930px
5 pobrań
1040 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Plac Masaryka 17
więcej zdjęć (4)