starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
marekantoniusz
+2 głosów:2
2025-10-15 12:14:21 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do marekantoniusz: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:24:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: taki znany ale wypierany fakt. mało znana bitwa skoczowska. Czesi wysłali cały pociąg pancerny. Na co Polacy ostrzelali ich z paru haubic. Mój pies się bardziej lubił z kotem. A Czesi od czasów niedoszłego plebiscytu gdzie tylko mogli to niepotrzebnie podgryzali nas po kostkach. Mówię o historii. Zanim ktoś to wytnie. Niebawem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-16 15:03:21 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: słuchajcie Kochani. nie chcę dopowiadać sam sobie, zaraz będzie ile to wypił i wyjarał. nie na tym filozofia. ale po lekko 15 latach współuczestniczenia tego portalu - pewne rzeczy przestają mi się podobać i daję temu wyraz.
2025-10-16 15:12:35 (8 miesięcy temu)
stoik
 
jest takki powiedzenie - nad Olzą czuwa straż. i jak zauważę coś co odbiega od normy - to będę to bezlitośnie wycinał. dopóki będę miał taką możliwość. nie promować głupot.
2025-10-16 15:27:47 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
+3 głosów:3
Zmotoryzowana 10 Brygada Kawalerii...... konno?!
2025-10-16 16:30:28 (8 miesięcy temu)
paulus60
+1 głosów:1
To jest na pewno polskie wojsko? Te hełmy wyglądają jak niemieckie. Na innych zdjęciach z tych wydarzeń Polacy mają inne hełmy.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-10-17 07:35:37 (8 miesięcy temu)
mamik
+2 głosów:2
do paulus60: Różne jednostki miały różne hełmy. Akurat 10 Brygada Kawalerii używała wówczas niemieckich hełmów wz.16
2025-10-17 08:13:34 (8 miesięcy temu)
mamik
+1 głosów:1
do nyskadolniak: W 10 Brygadzie były dwa pułki kawaleryjskie, pułk ułanów i pułk strzelców konnych
2025-10-17 08:23:51 (8 miesięcy temu)
paulus60
+1 głosów:1
do mamik: Dziękuję za informację. Nie jestem biegły w historii wojskowości. Przy okazji - zdjęcie z linku w Wikipedii przedstawia żołnierzy z gen. Maczkiem w Jasienicy pod Bielskiem - Białą. W tle widoczny kościół ewangelicki Zmartwychwstania Pańskiego znajdujący się wraz z cmentarzem tuż obok dzisiejszej drogi ekspresowej S52.




2025-10-17 08:48:19 (8 miesięcy temu)
grgrz
+1 głosów:1
do paulus60: Hełmów u nas stosowano sporo: niemieckie wz 1916, francuskie, francuskie poprzerabiane (z karczkiem długim ,krótkim), nasze wz.1928 i wz.1931 i hełmofony dla pancerniaków. Jak się spojrzy na zdjęcia z tego zdarzenia można je sobie niektóre pooglądać. O innych nakryciach głowy nie wspomnę.
2025-10-17 09:58:07 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
+1 głosów:1
Panowie, wg aktualnej wiedzy (wikipedycznej co prawda) pod koniec lat 30 jedyną jednostką WP uzywająca hełmów niemieckich wz.1916 była 10 Brygada Kawalerii, która została zmotoryzowana już w roku 1937 (wiadomo też, że brała udział w zajmowaniu Zaolzia) - stąd moje zdumienie. Zgodnie z powyzszym zdjęciem należałoby więc zweryfikować wiedzę albo o użyciu hełmów niemieckich w WP, albo - co bardziej prawdopodobne - o stopniu zmotoryzowania 10 BK (przynajmniej, jeśli chodzi o stan z jesieni 1938).
2025-10-17 12:08:55 (8 miesięcy temu)
do nyskadolniak: O tym wlasnie mówią linki do wiki, które zamieściełm. I o hełmach i o tym, że zmotoryzowanie było mocno ograniczone bo były dwa pułki kawalerii.
2025-10-17 12:21:17 (8 miesięcy temu)
do mamik: A tu Wielkopolska Brygada Kawalerii z trochę innymi nakryciami.
2025-10-17 12:46:19 (8 miesięcy temu)
do mamik: Źle zrozumiałeś - to były pułki kawalerii ZMOTORYZOWANEJ.
2025-10-17 12:54:37 (8 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Tak, zmotoryzowane mimo nazwy. To może policjanci.
2025-10-17 17:36:44 (8 miesięcy temu)
do beznik: Policjanci mieli duże orły na tych hełmach.
2025-10-17 20:34:36 (8 miesięcy temu)
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 29 dni
Dodane: 28 stycznia 2021, godz. 1:09:27
Rozmiar: 3500px x 2507px
4 pobrania
723 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły średnie
Wydarzenia historyczne
więcej zdjęć (6)
Średnia Szkoła im.Albrechta
więcej zdjęć (18)
Zbudowano: 1926-1929
Dawniej: Starostwo Powiatowe, Średnia Szkoła Rolnicza

W latach 1926 - 1927 na dawnym boisku Sportklubu Teschen

wzniesiono gmach Starostwa Powiatowego, którego pierwotna siedziba znajdowała się w starej szkole przy ul. Sokola Tůmy. Prace budowlane realizowała firma Václava Nekvasila. Kolaudację obszernego budynku przeprowadzono pod koniec 1929 r., zaś oficjalne otwarcie nastąpiło 15 września. Swą siedzibę znalazły tu m.in: sąd, prokuratura, notariat, więzienie oraz posterunek żandarmerii. Pod koniec II wś. znajdowało się tu dowództwo Wehrmachtu. W 1960 r. w trakcie ogólnopaństwowej reorganizacji administracyjnej Czeski Cieszyn utracił status miasta powiatowego, wobec czego do pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez urzędy państwowe wprowadzono Szkołę Rolniczą. Współcześnie w gmachu znajdują się biura polskich organizacji działających na tzw. Zaolziu. Są to: Kongres Polaków w Republice Czeskiej , Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego , wydawnictwo dla dzieci starszych wiekiem - OGNIWO oraz wydawnictwo dla dzieci - Jutrzenka . Budynek był wyposażony we własną trafostację podłączoną do transformatora rozdzielczego .


ul. Tyrša (Tyršova)
więcej zdjęć (42)