|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
październik 1938 , Zajęcie Zaolzia - wkroczenie wojsk polskich do Czeskiego Cieszyna. Fragment defilady.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 28 stycznia 2021, godz. 1:09:27 Rozmiar: 3500px x 2507px
4 pobrania 723 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia da signa Obiekty widoczne na zdjęciu
1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Cieszyn więcej zdjęć (154) 1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski więcej zdjęć (21) Wydarzenia historyczne więcej zdjęć (6) Średnia Szkoła im.Albrechta więcej zdjęć (18) Zbudowano: 1926-1929 Dawniej: Starostwo Powiatowe, Średnia Szkoła Rolnicza W latach 1926 - 1927 na dawnym boisku Sportklubu Teschen wzniesiono gmach Starostwa Powiatowego, którego pierwotna siedziba znajdowała się w starej szkole przy ul. Sokola Tůmy. Prace budowlane realizowała firma Václava Nekvasila. Kolaudację obszernego budynku przeprowadzono pod koniec 1929 r., zaś oficjalne otwarcie nastąpiło 15 września. Swą siedzibę znalazły tu m.in: sąd, prokuratura, notariat, więzienie oraz posterunek żandarmerii. Pod koniec II wś. znajdowało się tu dowództwo Wehrmachtu. W 1960 r. w trakcie ogólnopaństwowej reorganizacji administracyjnej Czeski Cieszyn utracił status miasta powiatowego, wobec czego do pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez urzędy państwowe wprowadzono Szkołę Rolniczą. Współcześnie w gmachu znajdują się biura polskich organizacji działających na tzw. Zaolziu. Są to: Kongres Polaków w Republice Czeskiej , Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego , wydawnictwo dla dzieci starszych wiekiem - OGNIWO oraz wydawnictwo dla dzieci - Jutrzenka . Budynek był wyposażony we własną trafostację podłączoną do transformatora rozdzielczego .ul. Tyrša (Tyršova) więcej zdjęć (42) |