starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. świętokrzyskie powiat sandomierski Sandomierz ul. Żeromskiego Stefana Wyższe Seminarium Duchowne

Lata 1950-1955 , Panorama - centralnie widoczny kościół św. Michała.

Skomentuj zdjęcie
Sandomierz.
2021-02-11 07:02:49 (5 lat temu)
do adi_62: Dzięki.
2021-02-11 07:06:29 (5 lat temu)
2023-06-20 20:04:41 (3 lata temu)
do nukebro: Dzięki, znacznik skorygowany.
2023-06-21 06:46:41 (3 lata temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 11 lutego 2021, godz. 6:26:49
Źródło: zbiory prywatne
Autor: Mieczysław Zapała ... więcej (172)
Rozmiar: 3990px x 2443px
8 pobrań
1023 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wyższe Seminarium Duchowne
więcej zdjęć (55)
Atrakcja turystyczna
Dawniej: Klasztor benedyktynek
Zabytek: -

30 VI 1818 roku bullą "Ex imposita Nobis" papież Pius VII powołał do istnienia diecezję sandomierską. Już pierwszy biskup sandomierski Szczepan Hołowczyc w 1819 roku podjął starania o utworzenie Seminarium diecezjalnego, ale uskutecznił je dopiero drugi biskup sandomierski, Adam Prosper Burzyński. Po skompletowaniu kadry profesorskiej i przyjęciu pierwszych kandydatów, dnia 7 Xl 1820 roku zainaugurował uroczyście pierwszy rok nauki. Z braku odpowiednich lokali umieszczono je tymczasowo w Domu Księży Emerytów, obok dzwonnicy katedralnej. Seminarium funkcjonowało tam aż 84 lata. Budynek jednak nie był w stanie pomieścić wszystkich alumnów i część z nich musiała mieszkać poza Seminarium. W 1903 roku rząd rosyjski zlikwidował klasztor benedyktynek przy ulicy Gołębickiej (obecnie Żeromskiego), a budynki klasztorne miał zamiar przeznaczyć dla urzędów powiatowych. Wówczas Biskup Aleksander Zwierowicz zwrócił się z prośbą o oddanie poklasztornych budynków dla Seminarium, a na cele rządowe zaproponował przekazanie dotychczasowego budynku seminaryjnego. Rząd zgodził się i w 1904 roku Seminarium Duchowne przeniosło się w obecne miejsce. Nowy budynek był jednak niewystarczający, dlatego też w 1906 roku dobudowano do niego, od strony ogrodu, nowe skrzydło, które wraz z dotychczasowymi z 1637 i 1639 roku stworzyło uroczy wirydarz, w centrum, którego w 1913 roku umieszczono figurę Chrystusa Dobrego Pasterza. W latach 1998-1999 gmach Wyższego Seminarium Duchownego poddano gruntownemu remontowi, by w czasie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu dn. 12 czerwca 1999 r. godnie przyjąć zaproszonych gości.

/p>
Panoramy Sandomierza
więcej zdjęć (92)
ul. Żeromskiego Stefana
więcej zdjęć (214)