Ostatnie komentarze
|
|
Kielce Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” |
|
user (2026-06-25 18:14:13)
Czy mamy tu kogoś, kto wie coś więcej o tym basenie? Kiedy on był otwarty?
|
|
|
Kielce SkyTrust 2 |
|
user (2026-06-25 17:18:53)
Niech scyzoryki się wypowiedzą, bo nie jestem pewien. Który to budynek? SkyStrust1, czy 2? Na mapie pokazuje, że jedynka jest na rogu (na zdjęciu budynek wygląda jakby był na rogu), a dwójka za jedynką, ale jedynka wygląda na wybudowaną i gotową do użytkowania, a na zdjęciu wyglada jakby wciąż była w budowie.
|
|
|
Kostomłoty Drugie Wiadukt kolejowy |
|
ylooC (2025-01-28 20:15:41)
To nie jest most w Jędrzejowie, tylko most nad Sufragańcem koło Tumlina - przenoszę odpowiednio . Informacja ze skrzynki fotopolska.eu - Dziękujęmy.
|
|
Łukasz Sokołowski (2026-06-24 22:17:10)
Wiesz coś więcej o tym moście?
|
|
ylooC (2026-06-24 23:03:33)
Niestety nie, nie posiadam szerszych informacji nt. tego mostu.
|
|
verbensis (2026-06-24 23:42:21)
|
|
|
Kielce Grunwaldzka 4 |
|
user (2026-06-24 17:21:13)
Proszę dodać znacznik do mapy. Proszę także zerknąc na numer 5, bo przy dodawaniu notki, taki adres się nie wyświettla w tej liście
|
|
ZPKSoft (2026-06-24 17:26:09)
Zaznaczone, numer 5 też.
|
|
user (2026-06-24 17:51:48)
Dzięki
|
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A2%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A14%3Bi%3A1%3Bs%3A16%3A%22%C5%9Bwi%C4%99tokrzyskie%22%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tabory 5 kompanii 1944 r. Lasy koło linii kolejowej Skarżysko-Końskie. (odkrywca.pl)
Małe i słabej jakości ale warte posadzenia. Izba jeniecka w Końskich - miejsce do ustalenia
Ulica Łódzka przed rozpoczęciem przebudowy.
Tzw. Plac Literatów - dawna Sienkiewiczowska Dzielnica Mieszkaniowa z lat 50.
|
|
1 2 3 4 |
|
|
|
proszę czekać...
| Najnowsze opisy obiektów |
|
|
| Kościół św. Wawrzyńca |
| Olbierzowice |
|
Pierwsza wzmianka o kościele w Olbierzowicach pochodzi z około 1326 roku. Kolejna świątynia zostaje wybudowana w stylu gotyckim z drzewa modrzewiowego w 1468 roku. W połowie XVI wiek wieku kościół przechodzi w ręce arian. W 1604 roku Olbierzowice kupuje wojewoda sandomierski Jan Zbigniew Ossoliński. W 1620 roku wojewoda usuwa arian ze swoich posiadłości i kościół przechodzi w posiadanie katolików. W 1632 roku, syna Jana Zbigniewa Ossolińskiego, Jerzy Ossoliński, przekazuje świątynię w administrację Dominikanów z klasztoru w Klimontowie. W XVIII wieku obok kościoła została wzniesiona drewniana dzwonnica. W 1764 roku zostaje założony cmentarz parafialny. Drewniany kościół zostaje w 1910 roku rozebrany. Z tak odzyskanego drewna, w 1911 roku zostaje zbudowany budynek, w którym zamieszkują kolejni wikariusze. W 1990 roku wikarówka zostaje rozebrana, a w jej miejscu powstaje przy kościelny parking. 20 sierpnia 1910 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, murowanego, w stylu neogotyckim, którego autorem projektu był Stefan Szyller. W tym samym roku poświęcony zostaje kamień węgielny. Budowa trwała do 1913 roku. Zakończenie budowy uwieńczyła jego konsekracja, dokonana w 1913 roku przez biskupa Mariana Józefa Ryxa. W 1984 roku kościół został odnowiony. Za wiki.
Dodał: Wiesław Smyk, 2026-06-18 13:46:06
więcej  |
|
|
Informacje o sklepie -
Dodał: bonczek_hydroforgroup, 2026-06-09 18:12:13 |
|
|
Stojący w bezpośrednim sąsiedztwie drogi nr 73 niewielki dwór w Smogorzowie może się poszczycić ciekawą historią. Przez 20 lat jego właścicielem był Jan Chryzostom Pasek. Wszedł on w posiadanie tego majątku dzięki żonie, która wniosła go w posagu, jednak bała się w nim zamieszkać. Anna z Remiszowskich uważała tę wieś za "locus fatalis", miejsce nieszczęśliwe, gdzie ludzie umierają. Sam Pasek miał na ten temat odmienne zdanie i pod koniec życia pisał: „Przeciem ja tam jednak często przemieszkiwał, a P. Bóg mię zachował, choć tam byłem panem 20 lat”. W oddalonym o kilka kilometrów od Smogorzowa klasztorze w Kątach Starych pod Stopnicą Pasek pochował swoją matkę. On sam prawdopodobnie również tam spoczywa.Zachowany budynek pochodzi z XIX w. Obecnie służy jako szkoła podstawowa i świetlica. Otacza go piękny park, w którym zachowało się sporo cennego starodrzewu. Z czasów Jana Chryzostoma Paska może pochodzić stojąca przed zespołem parkowym, przy głównej drodze, kolumna ozdobiona ornamentyką roślinną z rzeźbą apokaliptycznej Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po drugiej stronie parku stoi figura Jezusa Frasobliwego datowana na przełom XVII i XVIII w.
Dodał: Wiesław Smyk, 2026-06-08 14:32:05
więcej  |
|
|
"Myśliwym i leśnikom - koledzy z k. ł. nr 1 Suchedniów"
Dodał: jagabułka, 2026-06-06 20:05:20 |
|
|
| Obelisk poświęcony pamięci Stefana Żeromskiego |
| Święta Katarzyna |
|
Obelisk poświęcony pamięci Stefana Żeromskiego, powstały w dniu 25 maja 1930, dzięki staraniom uczennic gimnazjum żeńskiego im. św. Kingi.
Dodał: 4elza, 2026-05-26 08:24:46 |
|
|
| Figura Matki Bożej Niepokalanej |
| Kielce |
|
target="_blank">Parafii Przemienienia Pańskiego w Białogonie. Znajduje się obok zabytkowego, drewnianego kościoła w stylu zakopiańskim. Pomnik powstał w 1928 roku z inicjatywy Leona Skibińskiego, ówczesnego dyrektora i inżyniera białogońskich zakładów metalowych oraz współtwórcy tutejszej parafii. Wzniesiono ją w celu upamiętnienia 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W sierpniu 2021 roku figura przeszła gruntowną renowację dzięki wsparciu parafian. Uroczystego poświęcenia odnowionego pomnika dokonano 15 sierpnia 2021 roku, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Dodał: Mariusz Ucig, 2026-05-22 08:25:13
więcej  |
|
|
Już w XVI w. znajdował się tu drewniany szpital i kościół św. Michała . Do budowy nowych obiektów przystąpiono w XVIII w. - wzniesiono wówczas plebanię i mury świątyni, które następnie rozebrano (pozostały ślady w postaci zabezpieczonych przed zniszczeniem fundamentów).
Od ok. poł. XVIII wieku mieściła się przy zespole obiektów szkoła, która z przerwami egzystowała do lat 50-tych XX wieku. Po remoncie obiekt przeznaczono na potrzeby biblioteki gminnej, ma tu swą siedzibę także Koło Przyjaciół Nowej Słupi, które działa od 1979 roku.
Budynek, przez mieszkańców Nowej Słupi nazywany potocznie Opatówką, wznosi się na skarpie przy drodze prowadzącej na Święty Krzyż.
Opatówka jest dowodem na to, że zamieszkujący Łysiec benedyktyni dbali o dobrostan pielgrzymów i miejscowej ludności. Już w XVI stuleciu opat Michał Maliszewski ufundował tu "probostwo szpitalne", czyli drewniany szpital i kościół pw. św, Michała. W szpitalu troszczono się o starszych mieszkańców. Kolejne, tym razem murowane, już budynki powstały tu w XVIII wieku - do domu opata przylegały mury rozebranego już kościoła.
Dodał: Desperado, 2026-05-11 21:54:41
więcej  |
|
|
>plebania znajdująca się przy tyle="vertical-align: middle; margin-right: 4px;"> https://pl.wikipedia.org/wiki/...C5%9Bw._Tr%C3%B3jcy_w_Rakowie">kościele parafialnym św. Trójcy w https://pl.wikipedia.org/wiki/Rak%C3%B3w_(powiat_kielecki)">Rakowie w powiecie https://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_kielecki">kieleckim. Obiekt został wpisany do https://pl.wikipedia.org/wiki/Rejestr_zabytk%C3%B3w">rejestru zabytków https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabytek">nieruchomych https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie">województwa świętokrzyskiego.
Historia
Dom wzniesiono prawdopodobnie pod koniec XVI, a na pewno istniał w pierwszej połowie XVII wieku i być może związany był z dawnym https://pl.wikipedia.org/wiki/Zb%C3%B3r">zborem https://pl.wikipedia.org/wiki/Bracia_polscy">braci polskich (ariańskim). Z całą pewnością, jak podają niektóre źródłahttps://pl.wikipedia.org/wiki/...4skiego_w_Rakowie#cite_note-2">[2], nigdy nie był samym zborem, gdyż budynek zboru braci polskich został między 1638 a 1640 rozebrany, a na jego miejscu w latach 1640–1645 wzniesiono – istniejący do dzisiaj – https://pl.wikipedia.org/wiki/...C5%9Bw._Tr%C3%B3jcy_w_Rakowie">kościół parafialny św. Trójcyhttps://pl.wikipedia.org/wiki/...4skiego_w_Rakowie#cite_note-3">[3]https://pl.wikipedia.org/wiki/...4skiego_w_Rakowie#cite_note-4">[4]https://pl.wikipedia.org/wiki/...4skiego_w_Rakowie#cite_note-5">[5]. W XIX wieku do domu https://pl.wikipedia.org/wiki/Minister_(duchowny)">ministra dobudowano nowszy budynek plebanii.
W 2004 dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej, niszczejący budynek wyremontowano, urządzając we wnętrzu Regionalną Izbę Pamięci (zlikwidowaną w 2008).
Architektura[edytuj | https://pl.wikipedia.org/w/ind...n=2">edytuj | href=" kod]
Dom ministra ariańskiego jest budowlą murowaną, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kondygnacja">jednokondygnacyjną, osadzoną na głębokich, sklepionych https://pl.wikipedia.org/wiki/Sklepienie_kolebkowe">kolebkowo piwnicach. Wewnątrz znajduje się jedno pomieszczenie o sklepieniu kolebkowo-krzyżowym. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dach_czterospadowy">Dach czterospadowy, pierwotnie https://pl.wikipedia.org/wiki/Gont">gontowy, w 2004 zamieniony na blaszany.
Dodał: maj, 2026-05-11 21:33:37
więcej  |
|
|
Zagroda z Okołu składa się z chałupy z szopką, stodoły i obory. Jej właścicielem był Stanisław Kulasiewicz, organista, grabarz i kościelny tamtejszego miejscowego Kościoła Narodowego. Jego rodzina utrzymywała się także z uprawy 2,5 hektarowego gospodarstwa. Matka właściciela była miejscową zielarką i znachorką, zbierała oraz uprawiała zioła lecznicze. Chałupę postawił w 1920 roku ojciec Stanisława Kulasiewicza, kowal. W 1934 roku jej ściany (w konstrukcji węgłowej, krawędziaków sosnowych) zostały oszalowane deskami. Jest to budynek półtoratraktowy, o przebiegu pomieszczeń sień-komora-izba, z dobudowaną od strony sieni szopą. Dach trójspadowy z naczółkiem, słomiany.
W czasie II wojny światowej budynek był punktem kontaktowym partyzantów, dziś w jego wnętrzu urządzono ekspozycję nawiązująca do tamtych wydarzeń.
Dodał: 4elza, 2026-05-11 13:39:30
więcej  |
|
Prev
|