|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1919-1939 , Wiadukt na linii kolejowej Moszczenica-Zebrzydowice. Parowóz TKh17.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 2 marca 2021, godz. 7:54:59 Rozmiar: 3500px x 2262px
1 pobranie 559 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia 4elza Obiekty widoczne na zdjęciu Zbudowano: 1935 Zlikwidowano: 1999 Linia stanowiła przedłużenie linii z Cieszyna do Zebrzydowic, która łączyła Cieszyn z dawną Koleją Północną, a tym samym z Górnym Śląskiem. Plany jej budowy powstały już w roku 1925, ale ze względu na brak funduszy prace opóźniły się i ostatecznie odcinek Zebrzydowice - Moszczenica oddano do użytku 16 listopada 1935 roku. Wiosną 1945 roku nasyp torowiska stanowił linię frontu niemiecko-sowieckiego, a sama linia znacznie ucierpiała podczas zaciętych walk. W okresie PRLu linia została zelektryfikowana (prace zakończono 29 listopada 1985 roku). W roku 1997 zawieszono przewozy pasażerskie, a w 1999 towarowe, aby w roku 2000 zdemontować elektryczną sieć trakcyjną i praktycznie rozebrać linię do marca 2005 roku. Na podstawie Linie kolejowe w województwie śląskim więcej zdjęć (6) Linie kolejowe w Polsce więcej zdjęć (10) |