starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 21 głos | średnia głosów: 5.97

Kresy woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Dzielnica Saska Kępa (Saská kupa) ul. Główna (Hlavní třída) Most Przyjaźni Zamknięcie granicy polsko-czeskiej z powodu zagrożenia koronawirusem Sars CoV-2

2 marca 2021 , Widok z ulicy Głównej na obecnie zamknięty Most Przyjaźni. Od poniedzialku 1 marca 2021 jest przejście dla Czechów most ponownie zamknięty. Nawed z posiadaniem negatiwnego wyniku testu niemoge przejścz. Od 1 marca jest u nas wyglośony zakaz poruszania się pomiędzi powiatami i widoczny patrol policijny wlaśnie pilnije źe by nik z Czechów nieopuścial powiatu. Polacy po posiadaniu negatiwnego testu i z zaswiadczeniem o tym źe pracują na terenie Czech mogą przechodzić prze granice. Widoczny patrol jest na posterunku calodobowy. Z Czeskiego Cieszyna dla fotopolski, vetinari

Skomentuj zdjęcie
vetinari
+10 głosów:10
Jeścze dodam jedną, powiedzmy, "perełkę". Dziśaj się ponownie zapytalem na warunky moźliwości przejscia na polską strone mostu. Na Mostu Przyjaźni dostalem odpowiedź na swoje pytanie taką, źe jeźeli posiadam wydrukowane potwierdzenie o negatywnym teście na koronawirus, mogę przejścz. Pytanie jest, czy mnie niezatrzyma przypadkowa kontrola po stronie polskiej. Na drógim moscie, Moscie Wolności mi natomiast powiedziano, źe wogóle niemoge przejścz, pod karą roztrzelaniu na miejscu. Z tego wynika, źe się ponownie powtarza situacjia z ześlego roku, kiedy kaźdy patrol na moscie mial swoje zdanie co sie moźe i co nie. Z Czieskiego Cieszyna dla fotopolski, vetinari.
2021-03-07 13:04:09 (5 lat temu)
piotr brzezina
+4 głosów:4
do vetinari: Jak mają Ciebie rozstrzelać, to lepiej zostań u siebie, lub przekrocz granicę i przyjedź do Zabrza i poproś o azyl (polityczny lub zdrowotny) :-)
2021-03-07 13:10:07 (5 lat temu)
vetinari
+4 głosów:4
do piotr brzezina : Jak mogę poprosić o azyl jak niemoge przekroczyć granice ☺☺☺ Smutne czasy, smutne, nawed niemogę o azyl poprosić.....
2021-03-07 13:24:08 (5 lat temu)
stoik
 
aktualne wiadomości z drugiej strony. po 17 juz nikt nie pilnował. można było zrobić zakupy. czeskie pociąci do Cieszyna też jeżdżą jak zazwyczaj. ciekawe, czy tam kontrolują. taki dość zabawny ten lockdown. jakby nikt już nie traktował go poważnie. mnie to cieszy. bo ile można. mostu kolejowego nikt nie pilnuje, jeśli ktoś odczuje taką gwałtowną potrzebę. nie wiem jak z kładką sportową. nie byłem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcdef
2021-03-07 18:33:21 (5 lat temu)
do stoik: Na dworcu teź zprawdzają...dziśaj jim zrobilem zdjięcie...
2021-03-07 18:39:15 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do vetinari: dawaj :)
2021-03-07 19:12:23 (5 lat temu)
Dariusz Łukasik
+2 głosów:2
Najlepsze jest że po "Trzeciej Fali Plandemi" bedzie czwarta, piąta, szósta aż się wszystko rozłozy na Łopatki, będziemy zaszczepionymi Niewolnikami ...NWO.
2021-03-07 19:14:30 (5 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: mnie nic nie dolega. jak mnie mają zaszczepić to jedynie siłą. przeciwciała mogę udostępnić bezinteresownie. od dawna na nic nie chorowałem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-03-07 20:01:04 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
2021-03-07 20:06:44 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: merci
2021-03-07 20:08:28 (5 lat temu)
max
+4 głosów:4
do Dariusz Łukasik: Jeżeli uważasz, że po szczepieniu zostaniesz niewolnikiem to się nie szczep.
2021-03-07 20:34:51 (5 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do max: nie znudził się wam jeszcze ten cały cyrk ? weźcie się zdrowo odżywiajcie a nie tam Pfizer albo Astra Zeneca. i dużo ruchu na świeżym powietrzu. chcą Was zamknąć w domu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-03-07 20:39:37 (5 lat temu)
max
+11 głosów:11
do stoik: Zdrowo się odżywiam, dezynfekuję się od czasu do czasu przy użyciu whisky (wiem, 70% śliwowica byłaby bardziej odpowiednia), wychodzę kiedy chcę, po galeriach nigdy szczególnie nie łaziłem i nadal tego nie robię, kina mi trochę brakuje, ale kupiłem większy telewizor i jakoś daję radę. Dużo czytam. Wróciłem (teraz 50+ albo raczej 60-) do hobby z podstawówki, sklejam modele. Uspokaja mnie to. Niewolnikiem zostajesz, kiedy tracisz nadzieję. Inteligentni ludzie w swoim towarzystwie się nie nudzą. A i tak się zaszczepię, kiedy będę miał taką możliwość :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2021-03-07 20:50:33 (5 lat temu)
stoik
 
do max: tak się właśnie zastanawiam. może lepiej to przespać ? obudzę się w innym świecie. z tym, że nie na pewno :)
2021-03-07 21:31:17 (5 lat temu)
max
+2 głosów:2
do stoik: Nie przesypiam. Robię co lubię i staram się uważać.
2021-03-07 21:34:24 (5 lat temu)
Neo[EZN]
+4 głosów:4
do max: Ja też uważałem i nic to nie dało (a może dało tylko tyle, że złapało później niż gdybym nie uważał). Przestałem spotykać się ze znajomymi, nie odwiedzałem rodziców, nawet w pracy nie rozmawiałem z (jak się później okazało) zarażoną osobą - nawet nie znalazłem się bliżej niż 3m od niej, ręce dezynfekowałem, nie dotykałem klamek gołą ręką... Jak przyjdzie moja pora na szczepienie to też się zaszczepię bo trzeba też myśleć o życiu innych a nie tylko o sobie, widziałem jak się ojciec męczył (byłem już "po" więc kursowałem często między domem rodziców a sklepami i aptekami) więc miałem naoczny dowód na to że ta choroba istnieje choć w to nigdy nie wątpiłem.
2021-03-07 21:42:28 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: to jest z dawien dawna znane doświadczenie. tracisz kontakt z przyrodą, to tracisz odporność. nie dajesz szansy własnemu systemowi reagowania. odcinasz się. mycie rąk jest wskazane, ale bez przesady.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-03-07 21:50:47 (5 lat temu)
stoik
 
Wracałem z Czech po 18. Stała czeska policja. Zaczepiali jedynie tych, którzy szli od drugiej strony. Spodziewałem się przesłuchania. A jakby mnie nie było. Ze stoickim spokojem pozdrawiam z granicy w Cieszynie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edicione
2021-03-08 21:04:50 (5 lat temu)
do stoik: Gratulacjie, mnie wczoraj niewpuściono, nawed z negatywnym testem. Chcialem tylko kupić pączka dla Izky....
2021-03-09 15:52:50 (5 lat temu)
piotr brzezina
+2 głosów:2
do vetinari: Mogłeś dać cynk , załatwił bym Ci pączki i wysłał dronem, chyba że pograniczniki mają snajpera :-)
2021-03-09 15:57:34 (5 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Jakoś wytrzymamy, ja, Izką bez pączków i Sally bez biśkoptów ☺☺☺
2021-03-09 16:06:31 (5 lat temu)
Tak na marginesie. Wg mnie, największe wątpliwości co do szczepień przejawiają ludzie czerpiący informacje z Internetu przed trzydziestką i tuż po. Podobno jakiś profesor z Niemiec już w 2004 r. ostrzegał na uzależnienie od Internetu i mediów społecznościowych; przyrównał korzystanie z tego dobrodziejstwa, do grzania się helcią. Brak kontaktu z siecią działa, jak odstawienie narkotyków czy alkoholu. Może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego.
Tak po części jest od lat z nami, jesteśmy uzależnieni, a może już zawirusowani ;) i jakoś żyjemy.
Przypomniała mi się historia jednego z naszych upierdliwych użytkowników, któremu odkręcono koło od roweru..., tak był uzależniony od focenia :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: styl i przecinek
2021-03-09 16:28:08 (5 lat temu)
piotr brzezina
+2 głosów:2
Oświadczam że się będę szczepił. Mam pytanie do tych przeciwników szczepienia, ani jeden nie dał dowodów na to że to jest szkodliwe, nie potrzebne lub grozi śmiercią, tak jak napisał Wacław wszyscy słyszeli to w Internecie, i to jest jedyny dowód przeciwników szczepienia. jeżeli ktoś mnie przekona że szczepienie jest złe to niech mi to udowodni tylko bez "gdybania" . Czekam na odpowiedzi, na priv bo fp to nie portal na takie dyskusje. Chyba że większość to zaakceptuje to możemy tu dyskutować.
2021-03-09 16:54:14 (5 lat temu)
Wacław Grabkowski
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Też się zaszczepię. Ciekawe czy jakiś mag też się zaszczepi, jadąc do punktu na jednym kole ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2021-03-09 17:04:48 (5 lat temu)
Dariusz Łukasik
+2 głosów:2
do max: Jestem przeciwny, to fakt, choć wiem też, że jak się zaszczepią wszyscy którzy chcą, Matrix znajdzie sposób na takich ludzi, choć jest nas sporo- Antyszczepionkowców.Nie przyjęcie do; pracy, samolotu, szpitala, o ile nie ma się szczepionki!Moja postawa ma pełne prawo być w przestrzeni opini, to do wszystkich jej krytyków, być może w społecznosci Fotopolskiej jestem jedynym.Odpowiadam też kol. Max-owi na jego pytanie.
2021-03-09 18:29:49 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: nie wpuszczą Cię na basen ani na siłownię :) mówie o tych Zielonych Paszportach. tzn. że jak się dobrze czuję, i nic mi nie dolega... jakiś genialny człowiek powiedział, że hantlami można machać w domu. w sumie można :)
2021-03-10 19:11:10 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: podobno pączki można zamrozić. nie próbowałem co prawda...
2021-03-10 19:14:05 (5 lat temu)
do stoik: Do Niemiec i Czech także- w ogóle nigdzie! nie będzie możliwy wjazd.Land Saxonia już jest nie dostępny dla Polaków- z krótkich wypadów na zakupy- szczepionka, test in minus, lub 10 dniowa kwarantanna.Ja tak jak i Ty, dobrowolnie się nie zaszczepię!
2021-03-10 19:30:58 (5 lat temu)
Powikłania poszczepienne mają się objawić po dwudziestu latach.Powikłań już się nie boję.
2021-03-10 19:36:34 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do stoik: Tego niewiem, u nas pączky z Polski znikąją natychmiast bez śladu.....
2021-03-10 19:38:53 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: z pogranicza. 43-400 Cieszyn. zabawny artykuł, nie pamiętam gdzie czytałem. mieszkańcy miejscowości Louky pod Karwiną, zwrócili sie do Polski o wsparcie, ponieważ zamknięto im wszystkie okoliczne sklepy. żeby nie było. ale taki statystyczny Czech jak sobie rano nie kupi rohlików, to jest nieszczęśliwy. po polskiej stronie niestety nie mamy czeskich rohlików. sa normalne rogale albo kajzerki. w Cieszynie jest duży wybór pieczywa.
2021-03-10 19:41:30 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Matrix is gonna get You :) tzn. może w poniedziałek kupisz pączki. o ile nie przedłużą lockdownu. co jest więcej niż prawdopodobne.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: fibonacci
2021-03-10 19:43:22 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do stoik: Rohlíky sprzedawają w rybnym na Rynku, i w Ląkach maja sklep, maly, ale sklep.
2021-03-10 19:43:23 (5 lat temu)
Dürgoy Marcin
+3 głosów:3
Zapasy muszę zrobić.Zanosi się że po otwarciu granicy Czesi wyjedzą wszystkie pączki.
2021-03-10 19:46:08 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: jak kogoś interesuje zdanie takiego starego dziada jak ja. nie chcecie to nie czytajcie. nasze Matki były dużo bardziej uświadomione od tego czy innego, który okupuje stołek ministra zdrowia. jak ktoś miał chorobe zakaźną, to się go celowo zarażało. w młodym wieku przechodzi łagodnie. a ja mogę umrzeć na świnke z komplikacjami ponieważ nigdy jej nie miałem. z Covidem sobie jakoś radzę. podejrzewam, że chciał podejść i odpuścił. niech się szczepi kto chce. ale jest kwestia przymusu i wolnej woli.
2021-03-13 18:57:35 (5 lat temu)
stoik
 
do Dürgoy Marcin : najwyższy czas. bo takie niesprzedane pączki po kilkakrotnym odświerzeniu nadają się do wyrzucenia.
2021-03-14 20:54:51 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: ja mam jeden ślad po szczepieniu. jak większość ludzi w moim wieku. chyba szczepili na ospę albo jakoś tak. natomiast teraz - co moge powiedzieć. zdrowo się odzywiam, od dawna na nic nie chorowałem, układ odpornościowy w pełni sprawny... jak ktos ma ochotę to niech sobie wstrzykuje te wynalazki. prawo tego nie zabrania. tylko po co. to tak, jakby zdrowy człowiek profilaktycznie łykał antybiotyki. a te wynalazki to dużo bardziej zaawansowana technologia i niezbadane skutki długofalowe. nie dzielmy ludzi na zasadzie - szczepić / nie szczepić.
2021-03-15 10:15:50 (5 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 7 marca 2021, godz. 10:22:55
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 2000px x 1325px
Aparat: Canon EOS 200D
1 / 125sƒ / 10ISO 10014mm
0 pobrań
1227 odsłon
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Most Przyjaźni
więcej zdjęć (110)
Biuro: Pragostav
Zbudowano: 1953
Dawniej: Most Główny

W 1950 r. rozpoczęto budowę nowego żelbetowego mostu, który miał zastąpić prowizoryczny most drewniany zniszczony podczas powodzi w 1946. Most uroczyście otwarto w 1953 r. i nazwano go Mostem Przyjaźni. Budowa mostu była sfinansowana przez Polskę i Czechosłowację.

Źródło

/p>
ul. Główna (Hlavní třída)
więcej zdjęć (1261)
Ulica powstała w 1775 r. (według kroniki Kaufmanna) i pierwotnie przypisana była do dzielnicy Kamieniec, a w późniejszym okresie również do Saskiej Kępy, czyli Brandysa, gdyż areał Saskiej Kępy został wydzielony z Brandysa. Początkowo w miejscu tym biegła aleja topolowa z nieliczną jeszcze podmiejską zabudową. Jej pierwotna nazwa brzmiała Cesarska Droga - Kaiserstrasse. Po 1790 r. nazwę zmieniono na Droga Rzeszy - Reichs Strasse (stosowano również zamiennik Aerarial-Straße lub Ärarialstraße, co innymi słowy oznaczało drogę państwową), zaś przed 1883 r. na Saska Kępa - Sachsenbergstrasse, lub Sasówka z racji budowy w tym miejscu 13 manufaktur sukienniczych (a także tzw. wałchownię, czyli folusz do spilśniania wełny) przez ówczesnego właściciela Księstwa Cieszyńskiego księcia Albrechta Sasko-Cieszyńskiego, które jednak nie działały zbyt długo. W 1889 r. pojawia się też nazwa, a w zasadzie określenie ulicy, jako ul. Główna, czyli Hauptstrasse. Droga ta nie była własnością miasta - należała do państwa, czyli tzw. Ärarialstraße. Ciąg budynków powyżej skrzyżowania z obecną ul. Ruchu Oporu, w tym również wzdłuż ul. Frydeckiej, nazywano w księgach gruntowych: Colonie Sachsenberg. Wyraz - Kępa - oznaczał, iż droga była usytuowana wyżej aniżeli okoliczne pola i budynki. Zapewne z tego właśnie powodu polska gazeta Gwiazdka Cieszyńska pierwotnie określała ją mianem - Saska Góra. Powodem takiego stanu rzeczy była m.in ochrona drogi przed niszczącymi wylewami rzeki Olzy oraz wysokość jezdni mostu przeciw-zalewowego , z którym droga była połączona. Zabudowania zlokalizowane wzdłuż drogi odgradzały szerokie na 3m i głębokie ponad 1m rowy melioracyjne z wysokimi kamiennymi słupkami, które w późniejszym okresie zasypano. Droga w owym czasie była około 16.5m szeroka. Do budynków wchodziło się mostkami, które były bardzo podobne do tych w okolicach Cieszyńskiej Wenecji - ul. Przykopa. W 1880 r. żądano podwojenia ilości oświetlenia ulicznego aż po dworzec kolejowy przy ul. Jabłonkowskiej. W 1883 r. rozpoczęto gruntowną regulację ulicy wraz z budową chodników w miejscu skanalizowanych rynsztoków (zamiary te były omawiane na posiedzeniach już w 1882 r.), jednak jeszcze w 1885 r. ulica ta nie była całkowicie pokryta chodnikami. Powodem miały być trudności z niektórymi właścicielami budynków, którzy nie chcieli za zbyt niską cenę odstąpić części działek pod budowę chodnika. Dotyczyło to m.in. posiadłości Lehmanna (numer konskrypcyjny 34 i 35), z którym pertraktowano jeszcze w 1886 r. W 1889 r. skarżono się jak co roku na niewystarczające oświetlenie ulic. Według opinii brak oświetlenie powodował wielorakie niedogodności, ale czasami również nieprzyjemne wypadki. Za przykład podawano kobietę i jej dziecko, które wpadło do rowu wypełnionego wodą i błotem na przeciwko domu Hoheneggera. W 1891 r. drogę walcowano - utwardzono tłuczniem. W 1900 r. poszerzono (3,5 m) i wybetonowano chodniki, natomiast drogę wybrukowano. Brukowanie kostką Porphyrwürfel - magmowa skała Porfir - kosztowało 62 tys. florenów i wykonała je firma Kulka z Opawy. Rozważano również wariant z nawierzchnią asfaltową w czym specjalizowała się wiedeńska firma Asphalt-Actien-Gesellschaft. W tym wypadku koszt byłby 47 449 florenów. Następnym wariantem była kostka granitowa, którą dostarczyłaby wiedeńska firma Scheffel za 53 tys. florenów oraz kostka metalowa od firmy Schostal & Co z Brna za 48 tys. florenów. W wyniku poszerzenia chodników przeniesiono również latarnie uliczne, które odtąd znajdowały się na chodniku. Na uregulowanie całej ulicy czekano długie lata, przy czym często skarżono się na stan drogi i chodników, które podczas deszczu zamieniały się w błoto. Do 1900 r. ludność korzystała wyłącznie z lewego chodnika, który powstał w 1888 r. (strona drukarni), gdyż po prawej stronie istniały tylko jej fragmenty z odmienną szerokością i wysokością. W 1894 r. przeprowadzono prace ziemne związane z budową wodociągu miejskiego. W 1917 r. przygotowano projekt przebudowy, który miał polegać na obniżeniu nawierzchni drogi. Za początek obniżenia wyznaczono skrzyżowania z Mervillegasse. Obniżona droga miała umożliwić przejazd tramwaju przez nowe przejście podziemne, które miało zastąpić tzw. Demelloch . Chodniki miały pozostać na pierwotnej wysokości, natomiast zejście na drogę miały umożliwiać schody. Saska Kępa była jedną z najważniejszych dróg przelotowych w Cieszynie. Na jednej z licznie wydawanych pocztówek oznaczona została jako Grand Avenue. Na swym końcu rozgałęziała się w trzech kierunkach: na Węgry, Morawy i Śląsk Opawski. Po 1924 r. rozpoczęto sukcesywne usuwanie z nawierzchni szyn tramwajowych, co miało mieć związek z nowym brukowaniem ulicy (fragmentarycznie istniały jeszcze w 1933 r.) dochodziło bowiem do licznych wypadków rowerzystów. W 1928 r. zainstalowano nowe oświetlenie uliczne - lampy elektryczne zawieszone na dużej wysokości pomiędzy kamienicami. W 1929 r. pokryto asfaltem chodniki wzdłuż drukarni Prochaski. W grudniu tego samego roku radny Jan Blecha proponował ustawić policjanta kierującego ruch drogowy na skrzyżowaniu Saskiej Kępy z ul. Hasnera. W wyniku rosnącego ruchu samochodowego ograniczono w 1930 r. prędkość do 15 km/h, przy czym na skrzyżowaniu z ul. Dworcową pojawiła się dwujęzyczna tablica: Pomalu jezdit! Langsam fahren! W następnym roku zakupiono skrapiarkę ulic, by ograniczać w ten sposób tumany prochu (skrapiarki były stosowane już pod koniec lat 80 XIX w.). W czerwcu 1931 r. kładziono kabel telefoniczny z nowego budynku poczty przy ul. Dworcowej do polskiej części miasta. Kable połączono po stronie polskiej 16 grudnia tego samego roku . Podczas związanych z tym prac ziemnych ludność skarżyła się na rozkopany chodnik. W kwietniu 1933 r. ze względów ekonomicznych dotychczasowe oświetlenie gazowe zostało przebudowane na elektryczne. W 1935 r. przeprowadzono nowe brukowanie. Po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski wprowadzono ruch samochodowy prawostronny. W lipcu 1939 r. narożniki na głównych skrzyżowaniach ogrodzono łańcuszkami z racji bezpieczeństwa przechodniów przed samochodami. W 1974 r. ulica na całej swej długości została odnowiona. Zmiany nazwy ulicy były następujące: 1915 - 1919 Kaiser - Wilhelm Straße, 1919 - 1920 ul. Saska, 1920 - 1938 Sachsenberg - Saská kupa (należy dodać, iż początkiem lat 20 tych XX w. władze miasta zamierzały zmienić nazwę ulicy na ul. Masarykova třída), 1938 - 1939 ul. Marszałka Piłsudskiego, 1939 - 1945 ponownie Sachsenberg, 1948 - 1989 najpierw ul. Gottwaldova później Stalinova a jeszcze później Revoluční, od 7 lutego 1990 r. ul. Hlavní, natomiast po wprowadzeniu dwujęzycznych nazw ulic w 2007 r. również ul. Główna.