starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Bielsko-Biała Biała Śródmieście pl. Ratuszowy Ratusz

7 kwietnia 2012 , Neorenesansowy gmach ratusza

Skomentuj zdjęcie
Rafał T
+1 głosów:1
Aparat "Korfot" - to po obróbce w programie Pawła ?
2021-03-12 11:28:47 (5 lat temu)
do Rafał T : Tak,Czasami mi tak zapisuje.Nie zmieniam, bo to nie ma dla mnie znaczenia,a faktycznie używam czasami tego programu, bo jest bardzo wygodny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodałem treść
2021-03-12 11:58:47 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do JureK: Już wyjaśniam. Jeżeli jest brak EXIF-u to Korfot tworzy EXIF dla dwóch powodów: żeby fotka miała miniaturę (która jest wykorzystywana m. in. przez fotopolskę) i można również dołączyć do EXIF-u dane o prawach autorskich. Kiedy zdjęcie nie ma exifu? kiedy została zedytowana w innym programie graficznym który usunął exif. Dodam jeszcze że tworząc EXIF Korfot nie wie jakim aparatem zdjęcie było wykonane. Wie natomiast jakim programem je zedytowano ;-) więc w miejsce aparatu wpisuje KORFOT (Paweł)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2021-03-12 22:59:48 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Ja to rozumiem i wiem o tym,że niektóre moje zdjęcia były edytowane w różnych programach, które mogły pozbawić je EXIF-u.Nie mam co do tego żadnych uwag, a prawa autorskie w razie potrzeby mogę udowodnić, bo najczęściej te zdjęcia są w RAW-ach, które pozostawiam, a tam są pełne ich dane.Twój program używam bardzo często do kadrowania zdjęć, bo faktycznie jest bardzo dobry i wygodny.Wtedy zdarza się,że wpisuje "aparat "KORFOT".Nie zmieniam, bo to dla mnie nie ma znaczenia i nawet chyba nie mam do tego uprawnień.Pozdrawiam
2021-03-12 23:10:26 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do JureK: Dane exifu, tzw. tagi mozna zmienić samodzielnie. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy zdjęcie w eksploratorze Windows, wybrać właściwości i tam na zakładce szczegóły znajdziemy tagi exifu. Większość da się edytować. (Paweł)
2021-03-12 23:23:11 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Dzięki za wyjaśnienie.
2021-03-12 23:37:20 (5 lat temu)
JureK
Na stronie od
0 dni
Dodane: 11 marca 2021, godz. 21:40:27
Autor zdjęcia: JureK
Autor: JureK ... więcej (13529)
Rozmiar: 2000px x 1492px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: KORFOT
1 pobranie
793 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia JureK
Obiekty widoczne na zdjęciu
Ratusz
więcej zdjęć (122)
Architekt: Emanuel Rost junior
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1895-1897
Dawniej: Sparkasse Kasę Oszczędności w Białej
Zabytek: A-721/96
Neorenesansowy gmach ratusza stojący przy pl. Ratuszowym jest jednym z najokazalszych gmachów publicznych Bielska-Białej. Powstał w latach 1895-1897 według projektu Emanuela Rosta juniora. W założeniu miał być dwufunkcyjny - mieścić zarówno magistrat, jak i Komunalną Kasę Oszczędności. Jako że miasto liczyło wtedy zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców i nie potrzebowało jeszcze wtedy aż tak wielkiego ratusza (skala budynku miała raczej znaczenie ideowe, a nie funkcjonalne) umieszczono w nim też straż miejską, areszt, muzeum miejskie i mieszkania dla urzędników. Od 1951 r. jest wyłącznie siedzibą Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej i części wydziałów Urzędu Miejskiego (współcześnie urząd pochłania prawie wszystkie budynki przy pl. Ratuszowym). Układ poszczególnych elewacji względem siebie jest wyraźnie zhierarchizowany. Najskromniejsza jest tylna, zachodnia część gmachu. W miarę dochodzenia do fasady artykulacja i ornamentacja gęstnieją, wskazując na ryzalit środkowy, mający najwięcej detali architektonicznych i treści ideowe. Najciekawszym jego elementem jest w zwieńczeniu rzeźba bogini Eirene (rzymska Pax - uosobienie pokoju) z rogiem obfitości w ręku i małym Plutosem, symbolem bogactwa. Charakterystycznym akcentem jest 52-metrowa masywna, kwadratowa wieża zegarowa z loggią widokową nakrytą cebulastym, wielobocznym hełmem z galeryjką i iglicą w otoczeniu czterech narożnych kopułek. Wieża ta symbolizuje suwerenność samorządu miejskiego. Obecnie umieszczony jest na niej zegar komputerowy z kurantem, wygrywającym co trzy godziny hejnał miejski. Wewnątrz najciekawszy jest dość surowy klasycyzujący westybul wraz klatką schodową oraz sala posiedzeń rady miejskiej, stanowiąca najbardziej dekoracyjne pomieszczenie ratusza.
pl. Ratuszowy
więcej zdjęć (294)
Dawniej: Schweinsplan, Feuerwehrplatz, Rathausplatz, Bohaterów Stalingradu
Dzisiejszy pl. Ratuszowy rozciągający się między ul. Stojałowskiego a Dmowskiego powstał w II poł. XIX w. jako Targ Świński (Schweinsplan). W 1869 r. we wschodniej jego części powstał kompleks zabudowań fabryki sukna Franciszka Vogta, a w roku 1890 r. w sąsiedztwie fabryki wybudowano siedzibę straży pożarnej. Odtąd plac nosił nazwę Feuerwehrplatz (Plac Straży Ogniowej) i przestał pełnić funkcję targu. W 1895 r. rozpoczęto budowę obecnego gmachu ratusza - do dziś jednej z najokazalszych budowli Bielska-Białej. Z tej racji plac, przemianowany na Rathausplatz, awansował do rangi nowego \"forum\" Białej. Zaczęły powstawać nowe budowle - rozebrany w 1972 r. kinoteatr, gmach Pekao, kamienice oraz druga hala fabryki Vogta. Ponadto w 1897 r. na zachód od ratusza powstał park miejski o powierzchni 9800 m², stanowiący naturalne przedłużenie placu. Jednocześnie do przełomu lat 70. i 80. przez plac biegła ważna arteria komunikacyjna - jej przeniesienie na równoległą ul. Dmowskiego jest chyba jedynym pozytywem budowy Osiedla Śródmiejskiego. Dziś pięknie zrewitalizowany (zarówno nawierzchnia, jak i budynki), a przy tym nie zepsuty przez fantazję architektów jest jednym z najbardziej chwalebnych miejsc Bielska-Białej.