|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1900-1915 , Widok z mostu nad rzeką Płonią.Skomentuj zdjęcie
|
10 pobrań 3053 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia mag Obiekty widoczne na zdjęciu
Osiedle Dąbie więcej zdjęć (28) Dawniej: Altdamm Osiedle należące do dzielnicy Prawobrzeże. 1000-Przed około 1000 na nizinie przy ujściu rzeki Płoni leżało wendyjskie osiedle Płonia, od słowiańskiego słowa plenac-płynąc-rzeka.Na tych wyjątkowo grząskich terenach tylko jedno twardsze miejsce było odpowiednie do lokalizacji osady, dziś między ul.A.Krzywoń i Lekarską. Tam wzniesiono chaty z drewna i gliny pokryte trzciną i otoczone wałem ochronnym. Z tamtych czasów przetrwały tylko nieliczne surowe narzędzia (młoty ,siekiery kamienne) i broń kamienna ,znalezione na tych terenach. Z tych czasów pochodzą dwie słowiańskie nazwy osady Vadam i Dambe. Ostatnia znaczy tyle samo ,co dąb, co sugeruje, że rosły tu dęby. Jest to jednak mało prawdopodobne. Trafniejszą jest Vadam, od vad-woda, z czego Vadam: leżące nad wodą . Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny więcej zdjęć (45) Architekt: Adolf Thesmacher Atrakcja turystyczna Zbudowano: 1866 Zabytek: - Pierwsza wzmianka mówiąca o istnieniu kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja pochodzi z 1260 roku. Rzeka Płonia (Szczecin) więcej zdjęć (41) Dawniej: Plöne pl. Kościelny więcej zdjęć (65) Dawniej: Kirchplatz |