starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dana
+1 głosów:1
Fotopiesek ;)
2024-05-02 09:19:53 (2 lata temu)
mag
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 9 dni
Dodane: 10 lutego 2011, godz. 21:04:15
Rozmiar: 593px x 900px
10 pobrań
3053 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mag
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Osiedle Dąbie
więcej zdjęć (28)
Dawniej: Altdamm
Osiedle należące do dzielnicy Prawobrzeże.

1000-Przed około 1000 na nizinie przy ujściu rzeki Płoni leżało wendyjskie osiedle Płonia, od słowiańskiego słowa plenac-płynąc-rzeka.Na tych wyjątkowo grząskich terenach tylko jedno twardsze miejsce było odpowiednie do lokalizacji osady, dziś między ul.A.Krzywoń i Lekarską. Tam wzniesiono chaty z drewna i gliny pokryte trzciną i otoczone wałem ochronnym. Z tamtych czasów przetrwały tylko nieliczne surowe narzędzia (młoty ,siekiery kamienne) i broń kamienna ,znalezione na tych terenach. Z tych czasów pochodzą dwie słowiańskie nazwy osady Vadam i Dambe. Ostatnia znaczy tyle samo ,co dąb, co sugeruje, że rosły tu dęby. Jest to jednak mało prawdopodobne. Trafniejszą jest Vadam, od vad-woda, z czego Vadam: leżące nad wodą .
Architekt: Adolf Thesmacher
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1866
Zabytek: -

Pierwsza wzmianka mówiąca o istnieniu kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja pochodzi z 1260 roku.

Kościół wielokrotnie przebudowywany otrzymał kształt ostateczny w XV stuleciu.

Podczas walk 1945 roku kościół doznał poważnych uszkodzeń. Jednak przetrwał choć wymagał gruntownych prac zabezpieczających i remontowych. Zadanie to przypadło osiedleńcom , wraz z przybyciem Polaków kościół powrócił też do obrządku rzymsko-katolickiego. 12 Sierpnia 1945 r. odbyła się pierwsza msza .



/p>
Rzeka Płonia (Szczecin)
więcej zdjęć (41)
Dawniej: Plöne
pl. Kościelny
więcej zdjęć (65)
Dawniej: Kirchplatz