starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. opolskie Opole Dzielnica IX ul. Piastowska Wieża Piastowska

12 września 2021 , Wieża Piastowska - Opole

Skomentuj zdjęcie
Już mnie wkurza :P
2021-10-09 10:02:53 (4 lata temu)
do Tomi_Opole: Codziennie na górę ? :)
2021-10-09 10:04:13 (4 lata temu)
do Desperado: Mają swojego przewodnika więc niejako konkurencja :)
2021-10-09 10:25:58 (4 lata temu)
do Tomi_Opole: No prawda, całkiem zapomniałem, że obecnie bez ich przewodnika się nie wejdzie. Ja tego nie rozumiem ale zmienić nie mogę :)
2021-10-09 11:04:51 (4 lata temu)
Arkadiusz K. (Arro)
+1 głosów:1
do Tomi_Opole: Tylko spokój Cię może uratować Tomku ;)
2021-10-09 11:17:36 (4 lata temu)
do Desperado: A ja z kolei na temat ich przewodników mam swoje zdanie. Podpadli mi ostatnio.
2021-10-09 11:43:24 (4 lata temu)
do Tomi_Opole: A ja ich bojkotuję. Wkurza mnie obowiązek korzystania z przewodnika i wyznaczony czas na zwiedznie. Ja lubiłem sobie postać i godzinę na wieży.
2021-10-09 12:22:40 (4 lata temu)
do Desperado: Sam widzisz. Ale za stanie na wieży przez godzinę to podziwiam :) Zastukaj do mnie na priv. Musimy się kiedyś spotkać.
2021-10-09 12:44:48 (4 lata temu)
Arkadiusz K. (Arro)
Na stronie od 2009 wrzesień
16 lat 9 miesięcy 2 dni
Dodane: 8 października 2021, godz. 22:39:55
Autor zdjęcia: Arkadiusz K. (Arro)
Rozmiar: 1335px x 2000px
Aparat: NIKON D750
1 / 640sƒ / 7.1ISO 20024mm
2 pobrania
1127 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Arkadiusz K. (Arro)
Obiekty widoczne na zdjęciu
baszty
Wieża Piastowska
więcej zdjęć (222)
Atrakcja turystyczna
Dawniej: Schlossturm
Zabytek: 188/56 z 20.01.1956
Wieża Piastowska - wieża zamkowa, Strażnica na Pasiece, najstarsza w Opolu. Od siedmiuset lat góruje nad Ostrówkiem i Wyspą, znak czasu i symbol Opola. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce; zbudowana około 1300 roku (za rządów księcia Bolka I) jako stołp zamku książęcego opolskiego księcia Kazimierza I. Była wtedy budowlą ogromną i na wskroś nowoczesną, z cegły. Hełm wieży często się zmieniał. Od połowy XVI w., zamek zaczął popadać w ruinę. W XX w. władze rejencji opolskiej uznały zamek za mało użyteczny oraz kosztowny w utrzymaniu i postanowiły go zburzyć. Dzięki ostrym sprzeciwom polskiego mieszczaństwa w Opolu oraz działaczy Związek Polaków w Niemczech udało się jedynie ocalić wieżę zamkową tego zabytku. Z zamku ocalała tylko wieża, którą uwzględniono w planowanym na tym miejscu zespole nowego gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Tak stoi ona do dziś. Już w roku 1957 nadbudowany został wysoki na 11 metrów graniasty hełm: wraz z nim wieża sięga 42 metrów wysokości. Budowla jest postawiona na kamiennym fundamencie o głębokości 6 metrów. Szerokość murów w dolnej partii wieży dochodzi do 3 metrów. Do wieży pierwotnie wchodzono przez otwór na wysokości 9 m (obecnie zamurowany) po drewnianym ganku połączonym z murami nieistniejącego już zamku[2]. Na skutek nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Obecne odchylenie od pionu wynosi ok. 1,5 stopnia. Zabytkowi towarzyszyły przez lata wykopaliska osad słowiańskich z X i XI w., odkryte przy budowie amfiteatru opolskiego. Wykopaliska te zostały zakopane. Wieża jest udostępniania zwiedzającym od wtorku do niedzieli (również w święta) w godzinach: 10-13 i 14-17.

Źródło: Autorzy:
ul. Piastowska
więcej zdjęć (1608)
Dawniej: Hafen Strasse