|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
9 października 2021 , Rozpoczęła się budowa Sądu Apelacyjnego. Widok z Kolejowej.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 9 października 2021, godz. 15:30:42 Autor zdjęcia: Wacław Grabkowski Rozmiar: 1900px x 1229px Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0 Aparat: NIKON D5300 1 / 500sƒ / 9ISO 10018mm
0 pobrań 784 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Wacław Grabkowski Obiekty widoczne na zdjęciu
Sąd Apelacyjny więcej zdjęć (90) Architekt: Czora&Czora Zbudowano: 2021-2024 ul. Zielińskiego Tadeusza więcej zdjęć (500) Dawniej: Höfchen Strasse W początkach swojego istnienia ulica prowadziła od ul. Podwale i kończyła się na wysokości dzisiejszego nasypu kolejowego. Nosiła wtedy jeszcze nazwę Gabitzerstr. Na początku lat 70. XIX wieku w związku z budową gmachu Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych odcinek od ul. Podwale do ul. Kościuszki nazwano Museumstr. (ul. Muzealna). W tym samym czasie zmieniono też nazwę obecnej ul. Zielińskiego na Höfchenstr. Wywodziła się ona od nazwy dawnej wsi Höfchen (Dworek) włączonej do Wrocławia w 1886 r. Rozwój ulicy na południe ąż do pl. Hirszfelda nastąpił po 1880 r. za sprawą działalności spółki Schlesische Immobilien Aktien Gesellschaft. Zabudowę zdominowały wtedy kamienice czynszowe. Ulica mocno ucierpiała w czasie walk od Festung Breslau. Ze zwartej zabudowy ocalało jedynie kilka kamienic. Po 1945 r. patronem ulicy został Tadeusz Zieliński (1859-1944), badacz i fililog klasyczny. W połowie lat 60. XX w. likwidacji uległ odcinek ulicy między ul. Kościuszki i ul. Piłsudskiego. |