starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.49
Skomentuj zdjęcie
Nietuzinkowa architektura dla takiego obiektu :)
2011-02-28 20:05:57 (15 lat temu)
Motocykliści bez hełmów maks. 1968.
2025-08-07 21:06:48 (10 miesięcy temu)
do nyskadolniak:
Chyba hełmy są, ale przewieszone przez ramię. Przynajmniej, co do motocykla na pierwszym planie.
2025-08-08 00:10:17 (10 miesięcy temu)
do nyskadolniak:
Pamiętam, że początkowo był nakaz używania hełmów tylko poza obszarem zabudowanym.
2025-08-08 00:12:13 (10 miesięcy temu)
nyskadolniak
+1 głosów:1
do yani: Jadą poza miasto - potrzebują hełmów (na głowie). Wprowadzane stopniowo 1963-66, dla 125 ccm od 1965 (można przyjąć za dolną granicę).
2025-08-08 00:46:35 (10 miesięcy temu)
mag
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 9 dni
Dodane: 28 lutego 2011, godz. 19:46:47
Rozmiar: 900px x 626px
12 pobrań
2812 odsłon
5.49 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mag
Obiekty widoczne na zdjęciu
bramy
Rogatka Wrocławska
więcej zdjęć (9)
Architekt: Franciszek Reinstein
Zbudowano: 1827-1828
Dawniej: Rogatka miejska
Zabytek: nr rej.: 30/A z 12.12.1964
"...klasycystyczna rogatka miejska. Zbudowano ją na planie zbliżonym do antycznego prostylosu, jako budynek jednokondygnacyjny o ścianach boniowanych w prostokątne ciosy. Przykryto ją czterospadowym dachem namiotowym oraz zaopatrzono w czterokolumnowy portyk dorycki z belkowaniem, fryzem tryglifowo-metopowym i trójkątnym przyczółkiem. Stoi ona na niewielkiej wysepce u wylotu Nowego Światu, przy jego zbiegu z ulicami: Śródmiejską, Harcerską, Górnośląską i jakby wita wszystkich wkraczających w dzisiejsze centrum miasta. W dzisiejsze, bowiem dawniej - jeszcze nawet na początku XX wieku - tu miasto właśnie się kończyło. Na temat funkcji tego miejsca i stojącej tam budowli Zbigniew Przyrowski w Popularnej encyklopedii staropolskiej napisał następujące słowa: "Rogatki, granica miasta przy prowadzących do niego drogach wjazdowych. Na rogatkach znoszono budynki lub stawiano bramy i przegrody, przy których stali poborcy opłat wjazdowych". Odpowiedzialni oni byli za kontrolę osób przybywających do miasta oraz pobieranie od nich opłat (zwanych rogatkowym) za wjazd, a zwłaszcza za wwożone towary. "



ul. Śródmiejska
więcej zdjęć (260)
Dawniej: Breslauerstr., Wrocławska, Piłsudskiego