|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.49
Lata 1965-1967 , Rogatka wrocławska.Skomentuj zdjęcie
|
12 pobrań 2812 odsłon 5.49 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia mag Obiekty widoczne na zdjęciu
Rogatka Wrocławska więcej zdjęć (9) Architekt: Franciszek Reinstein Zbudowano: 1827-1828 Dawniej: Rogatka miejska Zabytek: nr rej.: 30/A z 12.12.1964 "...klasycystyczna rogatka miejska. Zbudowano ją na planie zbliżonym do antycznego prostylosu, jako budynek jednokondygnacyjny o ścianach boniowanych w prostokątne ciosy. Przykryto ją czterospadowym dachem namiotowym oraz zaopatrzono w czterokolumnowy portyk dorycki z belkowaniem, fryzem tryglifowo-metopowym i trójkątnym przyczółkiem. Stoi ona na niewielkiej wysepce u wylotu Nowego Światu, przy jego zbiegu z ulicami: Śródmiejską, Harcerską, Górnośląską i jakby wita wszystkich wkraczających w dzisiejsze centrum miasta. W dzisiejsze, bowiem dawniej - jeszcze nawet na początku XX wieku - tu miasto właśnie się kończyło. Na temat funkcji tego miejsca i stojącej tam budowli Zbigniew Przyrowski w Popularnej encyklopedii staropolskiej napisał następujące słowa: "Rogatki, granica miasta przy prowadzących do niego drogach wjazdowych. Na rogatkach znoszono budynki lub stawiano bramy i przegrody, przy których stali poborcy opłat wjazdowych". Odpowiedzialni oni byli za kontrolę osób przybywających do miasta oraz pobieranie od nich opłat (zwanych rogatkowym) za wjazd, a zwłaszcza za wwożone towary. " ul. Śródmiejska więcej zdjęć (260) Dawniej: Breslauerstr., Wrocławska, Piłsudskiego |