starsze
Szyb Materiałowy nr II
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Orłowa (Orlová) Dzielnica Łazy (Lazy) Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy) Szyb Materiałowy nr II

4 września 2019 , Podszybie 9 piętra szybu materialowego. Znajdowalo się na 830m pod obecnym terenem. Widok od strony, gzie się wypuścialo ludzi i material. Zestaw rur i kabli wskazuje teź na to, źe tędy doprowadzono do kopalni prąd do pobliskiej trafostacji kopalnianej, zprzęźone powietrze sluźonce jako napęd urządzeń i wode, która opróć chlodzenia elektrosilników albo klimatizacji sluźyla jako zdrój wody poźarnej.

Skomentuj zdjęcie
Ewqa100
+1 głosów:1
Fajnie, że dajesz takie obrazowe opisy. Przynajmniej wiadomo co czemu służyło i jak to działało. A dla takiego laika jak ja te wszystkie urządzenia, kable i inne ustrojstwa to totalna "czarna magia" :)
2021-11-25 03:53:19 (4 lata temu)
vetinari
+1 głosów:1
do Ewqa100: Dziękuję, postaram się jeścze o uzupelnienie tego co jest widoczne na zdjęciach.
2021-11-25 08:49:05 (4 lata temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 24 listopada 2021, godz. 9:32:00
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 2000px x 1325px
Aparat: Canon EOS 200D
1 / 15sƒ / 4.5ISO 640010mm
0 pobrań
764 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Szyb Materiałowy nr II
więcej zdjęć (92)
Zbudowano: 1917
Zlikwidowano: 2024

W czasie I wojny światowej wzrosło zapotrzebowanie wegla, dlatego w 1917 roku na terenie kopalni rozpoczeto glebienie kolejnego szybu pod nazwa Těžní II. na głębokość 420 m. Został wyposażony w masywną maszynę parową mocy 1300 KM, z wieżą o wysokości 42,5 m. Nowy szyb stopniowo przejejal funkcije glównego szybu kopalni. Pierwotne szyby był jedynie juź pomocniczymy szybamy. Obecna glebia szybu byla 850m.


Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick", jednak ostatecznie w 1863 roku rozpoczął prace związane z budową kopalni podziemnej, która została nazwana "Szyb Główny" (Hlavní jáma). W 1877 roku kopalnię i inne aktywa nabyło od ołomunieckiego arcybiskupstwa konsorcjum braci Guttmanów, w wyniku czego powstała "Kamienno-Węglowa spółka akcyjna Dąbrowa" (Těžířstvo Kamenouhelné závody, a.s. Doubrava). Spółka ta wydobywała węgiel metodą głębinową z "Szybu Główny" (Hlavní jáma) a ponadto poczęła pogłębiać "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). W wyniku dobrej koniunktury wybudowano w 1890 r. następny szyb pod nazwą "Nowy Szyb" (Nová jáma) - od 1991 r. nosił nazwę "Łazy" (Důl Lazy). W 1905 r. powstał szyb wentylacyjny - wydechowy o nazwie "Wewiórka" (Veverka). Podczas I wojny światowej z racji dużego zapotrzebowania na węgiel otwarto następny szyb "Wydobywczy II" (Těžní II), na którym w późniejszym okresie skupiła się eksploatację urobku całej kopalni. W 1933 r. konsorcjum Guttmanów sprzedało swoje aktywa "Czeskiej spółce handlowej Praga" (Česká obchodní společnost a.s. Praha). W 1938 r. po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski kopalnia została przejęta przez Towarzystwo Górnicze Orłowa Łazy, natomiast w czasie II wojny światowej przez spółkę Steinkohlenbergbau Eagle - Lazy, A. G. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja banków i przemysłu ciężkiego. Kopalna "Łazy" (Důl Lazy) była 4. 3. 1950 r. przemianowana na kopalnię "Antonín Zápotocký". 1. 1. 1991 roku nazwa kopalni została ponownie zmieniona, tym razem na "OKD, a.s. Důl Lazy, o.z."
Dzielnica Łazy (Lazy)
więcej zdjęć (26)