starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. wielkopolskie powiat rawicki Rawicz ul. Targowa Dom Kultury - Dom Bractwa Kurkowego Wnętrza

7 października 1930 , Uroczystości związane z wręczeniem prezydentowi RP - Ignacemu Mościckiemu odznaki honorowej.

Skomentuj zdjęcie
Celowo nie usuwałam tych "ozdób", bo chciałabym się dowiedzieć czemu to miało służyć...
Wygląda na nieudolną próbę jakiegoś kadrowania.
Z pewnością, wielokrotnie spotkaliście się z takimi "malunkami" na archiwalnych zdjęciach. Domyślacie się może co autor-barbarzyńca ;-) miał na myśli?
2021-12-08 06:52:19 (4 lata temu)
ritterswalder
+1 głosów:1
To jest archiwum zdjęć prasowych IKC. Były przeznaczone do gazety i zaznaczano co trzeba obciąć.
2021-12-08 07:24:48 (4 lata temu)
4elza
+1 głosów:1
do ritterswalder: Dzięki.
2021-12-08 07:28:41 (4 lata temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 8 grudnia 2021, godz. 6:47:23
Autor: Pikiel Witold ... więcej (87)
Rozmiar: 3500px x 2610px
1 pobranie
696 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (2)
Zbudowano: 1903
Dawniej: Schützenhaus, Schützengarten
Zabytek: 898/Wlkp/A z 9.09.2013
W dniu 16 lipca 1949 roku Powiatowy Związek Samorządowy przy Wydziale Powiatowym w Rawiczu przejął budynek z przeznaczeniem na cele kultury. Ponieważ budynek był pusty i zdewastowany działaniami II wojny światowej, zabezpieczono go i poddano generalnemu remontowi. Oficjalne otwarcie Powiatowego Domu Kultury odbyło się w czerwcu 1950 roku. Nastąpił okres renesansu i świetności tej placówki. Zorganizowano tutaj pierwszy Powiatowy Ośrodek Instrukcyjno – Metodyczny, a w parku PDK wprowadzono mało znaną i popularną jeszcze wówczas formę wczasów letnich i tzw. zieloną świetlicę. W 1952 roku w Ogólnopolskim Konkursie na najlepszy dom kultury Powiatowy Dom Kultury w Rawiczu zdobywa I miejsce i tym samym zostaje najlepszym w Polsce. Za:

Organizacją kulturalno-sportową o specyficznym charakterze jest Bractwo Kurkowe w Rawiczu. Powstało ono zaledwie w cztery lata po założeniu miasta, 8 sierpnia 1642 roku, na mocy przywileju fundatora i pierwszego dziedzica Rawicza - Adama Olbrachta Przyjmy-Przyjemskiego. Statut bractwa zatwierdził król Władysław IV. Powstaniu organizacji przyświecały funkcje obronne, później nauka strzelania stawała się pretekstem do organizowania imprez rekreacyjno-rozrywkowych. Bractwo Kurkowe, zwane też Strzeleckim, przez cały okres I Rzeczypospolitej cieszyło się poparciem kolejnych dziedziców miasta, którzy potwierdzali nadany przez założyciela Rawicza statut, zatwierdzany następnie przez królów: Jana III Sobieskiego w 1676 roku, Augusta II w 1713 roku, Augusta III w 1758 roku i Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku. W okresie zaboru pruskiego w 1903 roku, na miejscu drewnianej strzelnicy - dotychczasowej siedziby bractwa - wzniesiono okazały gmach reprezentacyjny na potrzeby kurków (dziś mieści się w nim Dom Kultury). W czasie II wojny światowej Bractwo Kurkowe zlikwidowano, ale niezwłocznie po jej zakończeniu wznowiło ono swą działalność i próbowało jeszcze, chociaż w znacznie skromniejszej formie, funkcjonować. Dopiero w 1948 roku władze komunistyczne zakazały działalności temu stowarzyszeniu, zaś brackie nieruchomości przeszły pod zarząd miasta. W kwietniu 1991 roku odbyło się spotkanie, na którym reaktywowano działalność stowarzyszenia. Bractwo Kurkowe w Rawiczu od 1992 roku jest członkiem Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.
Siedzibą Bractwa Kurkowego jest Dom Kultury w Rawiczu. Za:
ul. Targowa
więcej zdjęć (62)
Dawniej: Schlachthofstrasse