starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Karwina (Karviná) Dzielnica Doły (Doly) Kopalnia Węgla Kamiennego "Barbara"(Barbora) Centralna płuczka i sortownia

1939 , Kolej linowa do transportu wydobytego węgla. Kolej się znajdowala pomiędzy kopalnią "Gabriela" i Centralną płuczką i sortownią która jest widoczna na horizoncie.

Skomentuj zdjęcie
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 21 grudnia 2021, godz. 15:43:35
Rozmiar: 3500px x 2320px
1 pobranie
800 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1938
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1910
Zlikwidowano: 2002
Dawniej: Austria, Józef Piłsudski, Barbora, 1. máj
Pierwsze próbne odwierty w miejscu przyszłej kopalni przeprowadzono już w 1898 r., jednak ze względu na znaczne ilości wody, które przedostawały się przez odwierty, prace zostały wstrzymane. Do prac nad pogłębianiem szybu powrócono dopiero dziesięć lat później pod przewodnictwem Spółki Górniczo-Hutniczej. Prace zakończono w 1910 r., kiedy kopalnia nosiła nazwę "Austria". Podczas I wojny światowej wydobycie węgla kamiennego niebywale wzrosło, na przykład w 1916 r. wydobyto blisko 276 600 ton. Po zakończeniu I wojny światowej obszar Śląska Cieszyńskiego, na którym znajdowała się powyższa kopalnia, został tymczasowo rozgraniczony na dwie strefy: Polską i Czechosłowacką. W polskiej części znalazła się dawna kopalnia "Austria", którą przemianowano na kopalnię "Józefa Piłsudskiego". W 1920 r. doszło do ostatecznego podziału Śląska Cieszyńskiego, jednak w wyniku przesunięcia granicy kopalnia ta znalazła się w Czechosłowacji, wobec czego doszło do następnej zmiany nazwy na "Barbara" (Barbora). W latach II wojny światowej do wydobywania złóż węgla wykorzystywano m.in. więźniów radzieckich. W tym okresie eksploatacja złóż ponownie radykalnie wzrosła (wydobycie w latach 1943-1944 wynosiło około 1 miliona ton rocznie). Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła przebudowa i modernizacja kopalni, w wyniku czego w owym czasie należała do najbardziej zmechanizowanych w całym zagłębiu węglowym (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie). Kopalnia została zamknięta 16 grudnia 2002 r. Do czasów obecnych ostały się dwie wieże szybowe, które stanowią zabytek techniki górniczej.
Dzielnica Doły (Doly)
więcej zdjęć (18)