starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 21 grudnia 2021, godz. 15:36:59
Rozmiar: 3489px x 2325px
0 pobrań
585 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1884-1889
Zlikwidowano: 1969
Dawniej: KWK 1 Maja

Pierwsze próbne odwierty na przyszłym terenie kopalni powstały w 1880 roku, ale dopiero 1 września 1884 roku przyznano licencję na wydobycie. Wydobycie węgla rozpoczęto 7 kwietnia 1889 r., a kopalnia została nazwana imieniem Ludwiga Hoheneggera (dyrektor zakładów górniczo-hutniczych Komory Cieszyńskiej). Połączenie z linią kolejową zapewniała bocznica kopalni Gabriela, która była połączona z Koleją Koszycko-Bogumińską. W 1897 r. kopalnia nie miała wystarczającej liczby zamówień ze względu na spadek popytu i czasowo wstrzymano w niej wydobycie. W roku 1900 wybudowano koksownię, a 21 lutego 1906 r. kopalnia została zakupiona przez Spółkę Górniczo-Hutniczą, która podjęła jej modernizację, a prace rozpoczęły się w 1918 r. Podczas wydobywania węgla zdarzały się wypadki: 16 marca 1895 r. wybuchł dynamit w kopalni, zabijając 52 osoby, a 21 lutego 1902 r. pękło sprzęgło klatkowe w klatce, która wiozła górników - zginęło pięć osób. 17 lipca 1946 r. kopalnia została przemianowana na Důl 1.Máj (Kopalnię 1 Maja). Ponieważ jednak kopalnia znajdowała się bardzo blisko kopalni Barbora (Barbara), która rozwijała się szybciej, następowało stopniowe przenoszenie działalności do tej kopalni. W 1948 r. zlikwidowano koksownię, a 31 grudnia 1951 r. nastąpiło połączenie z kopalnią Barbora. W 1962 r. rozpoczęto wydobywanie z filarów ochronnych, w 1963 r. wstrzymano eksploatację sortowni i płuczki. Szyby zostały zasypane w latach 1966-1967, a główny szyb został zlikwidowany 17 lutego 1969 roku.


ul. 1 Maja (1. máje)
więcej zdjęć (23)