| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła

Portal główny

Uroczystość wprowadzenia relikwii Świętego Jana Pawła II do bazylik...

OBIEKTY - Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła
Najbliższe atrakcje turystyczne
Basteja
124
m
Strzegom
Wieża Targowa
324
m
Strzegom
Centrum Aktywności Społecznej "Kar...
502
m
Strzegom
Kościół Najświętszego Zbawiciela Ś...
519
m
Strzegom
Baszta Dziobowa
560
m
Strzegom

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1253-XV w.
Dawniej: Peter Paul - Kirche
Kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła to największy kościół w diecezji świdnickiej. Długość nawy głównej wynosi 88 metrów, wysokość 27,5 metra, natomiast nawy boczne są wysokie na 11 metrów. Kościół mieści jednorazowo 4 tysiące wiernych.
Został wzniesiony na miejscu starszego. Budowę obecnego rozpoczęto w połowie XIV w., a zakończono około 1530 r. Wykonano go z łomu granitowo-bazaltowego, z zewnątrz nietynkowanego, a do dekoracji użyto piaskowca. Budowniczymi byli joannici. Jest to trzynawowa, pięcioprzęsłowa bazylika, założona na rzucie krzyża łacińskiego z transeptem. Uwagę zwracają bogato rzeźbione portale z tympanonami. W środku wielkiej nastawy ołtarzowej znajdują się najcenniejsze dzieła sztuki średniowiecznej: dwumetrowa,
więcej
Wykaz obiektów o szczególnej randze dla kultury
dodano: 2012-12-15, autor: Petroniusz
  
Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła w pozostałych artykułach:
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Ciekawe kadrowanie.
2017-12-13 07:42:42 (8 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Wiem Slawku źe jesteś bardzo skromnym czlowiekiem, moźna powiedzieś źe aź wstydliwym i źe pochwaly pod twojim zdjieciem Cie źenuja, ale....poprostu wyjatkowo piekne zdjiecie.....
2019-11-02 09:26:55 (6 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
Gryfne uuuUUU
2019-11-02 09:36:59 (6 lat temu)
s_mile
 
+1 głosów:1
do vetinari: Powoli stwierdzam, że kpisz sobie ze mnie... :-D :-D :-D Ale należą mi się te kpiny.

A prawda jest taka. Ten dzień - niedziela 20 października - był z boskim światłem fotograficznym. A ja niestety byłem na ciężkim kacu, miałem weekendowe wyjazdowe spotkanie klasowe. Zamiast jeździć i focić co popadnie mogłem popełnić tylko kilka kadrów przejazdem - byłem w roli pasażera. Ot i cała tajemnica "pięknych" zdjęć - tym razem naprawdę jedynie "trafiło się".

Jak się za to wybrałem na świadome fotograficzne łowy nad Wartę. 3 dni później, w środę 23 X, to niebo było łyse, a światło ostre. Choć i tak powinienem się cieszyć, bo ruszałem z Wrocławia w gęstej mgle, która utrzymała się na Dolnym Śląsku cały dzień, a w Wielkopolsce (na północ od Jarocina) przynajmniej tej mgły nie było.
Tak więc w tym roku przegapiłem fotograficzną pogodę.

Choć kto wie, może jeszcze się uda - zawsze powtarzam, że najlepiej fotografuje mi się między urodzinami a imieninami (22 IX - 5 XI). Więc delikatnie ostrzę sobie zęby (i obiektyw ;-) ) na najbliższy tydzień. Oby.
2019-11-02 10:39:51 (6 lat temu)
piotr brzezina
 
+2 głosów:2
do s_mile: Sławek przed Tobą jeszcze kupę dziesiątek lat i trafisz jeszcze nie raz na wymarzone niebo i zachwycisz nas swoimi fotkami
2019-11-02 10:47:11 (6 lat temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do s_mile: Skromny cichy...lubie nie tylko Twoje zdjiecia ale i Twoje komentarze i uwagy....trzymam kciuky bo u nas obecnie jest pogoda do niczego....chyba duźo z nas bedzie wspominacz ten uroczy i kolorowy tegoroczny październik jako na doźynky 2019 ☺☺☺
2019-11-02 10:57:12 (6 lat temu)
radiosahara
 
+1 głosów:1
Budynek na pierwszym planie to dom rodzinny strzegomskiego poety z epoki baroku Johanna Christiana Günthera.
2023-05-23 21:57:18 (3 lata temu)
Skan negatywu. Dla porównania to samo ujęcie wykonane aparatem cyfrowym -
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Podmiana skanu zdjęcia na skan negatywu - komentarz
2024-05-24 16:16:17 (2 lata temu)
ŁukaszGrzelik
 
+1 głosów:1
Skan negatywu - zdjęcie wykonane zestawem Zenit ET + helios 44M4. F11, czas 1/250.
2024-06-01 11:27:27 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
Tympanon portalu zachodniego ze scenami z życia św. Pawła w kompozycji pasowej.
2025-08-08 11:09:19 (10 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
Epitafium Cathariny Ritter zmarłej w 1605.
2025-08-08 11:11:07 (10 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
Tympanon portalu południowego ze sceną zaśnięcia Matki Bożej.
2025-08-08 11:05:40 (10 miesięcy temu)
do ZPKSoft: Dzięki
2025-08-08 15:14:31 (10 miesięcy temu)
Nemezis
 
+1 głosów:1
Manierystyczna ambona pochodzi z roku 1592 (aut. Caspar Berger z Legnicy), z czasu, kiedy kościołem Piotra i Pawła w Strzegomiu zarządzali Ewangelicy. Zgodnie z ich potrzebami religijnymi, ambona została usytuowana bliżej chóru, aniżeli ołtarza. Czaszę ambony dźwiga rzeźba Mojżesza z tablicami Dekalogu na rękach, w otoczeniu dwóch aniołów. Zdobienia zewnętrzne ukazują postacie czterech Ewangelistów, zaś trzy grupy, po czterech apostołów, są ozdobą balustrady schodów prowadzących na ambonę. Szczyt kopuły zwieńczony jest Jezusem Chrystusem z kulą ziemską w dłoni.
2025-08-09 21:03:15 (10 miesięcy temu)
do Nemezis: Można to dodać do opisu obiektu.
2025-08-10 17:09:02 (10 miesięcy temu)
Nemezis
 
do piotr brzezina : Jasne :)
2025-08-10 17:12:32 (10 miesięcy temu)
Nemezis
 
do piotr brzezina : Ja nie dodam opisu Piotrze, wiesz, że nie mam możliwości.
2025-08-10 18:01:16 (10 miesięcy temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do Nemezis: Wiem o tym, nie jest to obiekt którego założyłem i tu powinni zadziałać administratorzy którzy zostali do tego powołani. Mam nadzieję że to opanują.
2025-08-10 18:33:20 (10 miesięcy temu)
ylooC
 
+3 głosów:3
do piotr brzezina : Zmieniłem opis ambony, nadal masz uprawnienia adm do zmiany opisów, więc trochę spychologię odstawiasz. Bez dalszego komentarza.
2025-08-10 20:32:48 (10 miesięcy temu)
fantom
 
+4 głosów:4
do ylooC: Tłumaczyłem mu to ostatnio, ale nie dociera. Woli zgrywać biedną ofiarę i poganiać (jak to nazywa) porządkowych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litery
2025-08-10 20:46:38 (10 miesięcy temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do fantom: Podjąłeś się tego zadania to pracuj, jedyne co Ci wychodzi to ubliżanie i tępienie tych co się tobie sprzeciwiają.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopise
2025-08-11 09:17:29 (10 miesięcy temu)
do fantom: Widzę ż usunąłeś Twój obrażający komentarz, zdążyłem go skopiować. Będzie wykorzystany jak i inne twoje w innej sprawie.
2025-08-11 10:35:17 (10 miesięcy temu)
fantom
 
do piotr brzezina : Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-08-11 09:32:43 (10 miesięcy temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do fantom: Tu masz rację, dlatego proszę ciebie i innych o pomoc w naprawie błędów fp. Na Ciebie nie można liczyć, trudno. Gdyby Tobie zależało na fp to spełniał byś prośby dotyczące fp nie zależnie czy kogoś lubisz czy nie. a ty tego nie robisz. Problem mamy rozwiązany, "brak u mnie wiedzy, co się wiąże z brakiem rozumu" i dlatego będę prosił 5ożadkowych o pomoc lub zostanie Ci .....
2025-08-11 10:20:20 (10 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
To epitafium Marthy Wolfgeil zd. Küttner, zmarłej 21 września 1670 r.
2026-05-26 11:16:00 (miesiąc temu)
Pokaż na mapie
19 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Bazylika Mniejsza w Strzegomiu.
Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła
1859
-
1900
1859
-
1905
1900
-
1910
1905
-
1915
1905
-
1915
1910
-
1915
1910
-
1920
1910
-
1925
1919
-
1940
1920
-
1940
Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła na innych zdjęciach
Bazylika mniejsza św. Piotra i Pawła - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet