starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 31 głos | średnia głosów: 5.66

Kresy woj. śląskie Świętochłowice Zgoda ul. Wojska Polskiego Kopalnia Węgla Kamiennego "Polska" Szyb I słupowy

24 marca 2011 , Wieże nieistniejącej kopalni "Polska" dawniej "Deutschland".
Wieża szybu I, słupowa, z 1908 roku, według projektu Hansa Poelziga.
Wieża szybu II, typu kozłowego, z lat 1889-1891.

Skomentuj zdjęcie
mar
Przypisałam do obiektu.
2011-03-24 23:20:45 (15 lat temu)
zuf
+4 głosów:4
Transformers! :)
2011-03-24 23:32:07 (15 lat temu)
do zuf: Mechwarriors ;)
2011-03-25 13:21:47 (15 lat temu)
jelonek
+1 głosów:1
ale jaka zmiana nazwy ... z Niemcy na Polska dobre:)
2011-05-29 11:02:20 (15 lat temu)
do jelonek: A jeszcze wcześniej z Deutschland na Niemcy;)
2011-05-29 13:14:18 (15 lat temu)
do jelonek: W wyniku plebiscytu w 1922 roku kopalnia znalazła się w granicach państwa polskiego i przyjęła nazwę Niemcy,a 3 maja 1937 roku nazwę Polska.
2011-05-29 20:57:13 (15 lat temu)
Ja to wszystko rozumiem ale to mocne akcentowanie narodowości akurat w kontekście tych dwu narodów odbieram jak nazwanie czegos czarnym a po zmianie właściciela ...białym. Ech życie ...bo moje jest mojsze ! ;)
2011-06-10 17:38:35 (15 lat temu)
do jelonek: Nazwy się zmieniały ale właściciel był ten sam. Ale dlaczego po plebiscycie nie zmieniono nazwy na Polska.
2011-06-13 15:39:31 (15 lat temu)
WW
+2 głosów:2
do Eugeniusz S.: No cóż, prywatny właściciel, to i powinien był mieć prawo nazywać kopalnię jak chciał. Tym bardziej że był Niemcem. Myślę, że w 1937 ustąpił przed naciskiem zaostrzających się niemile poglądów opinii publicznej.
2011-06-13 16:19:20 (15 lat temu)
stoik
 
transformers classics; gdyby nie te wszechobecne samochody...
2011-07-08 15:52:14 (14 lat temu)
To jest parking Komedy Miejskiej Policji więc zawsze tam stoją jakieś samochody.
2011-07-08 16:18:31 (14 lat temu)
JarCho
+1 głosów:1
Znalazłem coś o tym szybie na stronie prawdziwych pasjonatów :)
2011-11-10 09:23:12 (14 lat temu)
do Eugeniusz S.: Może coś rozpoczną zeby je uratować.
2013-10-02 17:13:00 (12 lat temu)
do Eugeniusz S.: Może coś rozpoczną zeby je uratować.
2013-10-02 17:13:16 (12 lat temu)
Eugeniusz S.
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 9 dni
Dodane: 24 marca 2011, godz. 20:02:51
Autor zdjęcia: Eugeniusz S.
Rozmiar: 2345px x 1807px
Licencja: Public Domain
Aparat: Canon EOS 450D
1 / 250sƒ / 13ISO 20025mm
11 pobrań
5363 odsłony
5.66 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Eugeniusz S.
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Szyb I słupowy
więcej zdjęć (37)
Atrakcja turystyczna
Zabytek: 110/04 z 20.01.2004r.
Dawniej: Deutschlandgrube, Niemcy
Kopalnia powstała w 1873 roku, jej pierwotna nazwa brzmiała „Deutschland”. Począwszy od 1884 do 1887 roku na terenie górniczym uzyskano pierwszy poziom szybu nr I o głębokości 180 m. W 1880 roku wzniesiono nad nim pierwszą wieże (niezachowaną do naszych czasów), pięć lat później wyposażono ją w maszynę wyciągową. Na przełomie lat 1889/91 wydrążono drugi szyb kopalniany nr II – zachowany do dnia dzisiejszego, jego pokłady sięgały 225 m. Wkrótce po tym wydarzeniu rozpoczęto prace nad uzyskaniem głębszych poziomów na głębokości 300 m, do których podłączono szyby I, II i III. Szyb II uzyskał w tym czasie dodatkową parową maszynę wyciągową. W 1908 roku na terenie kopalni wzniesiono nową wieże wyciągową – zachowaną do czasów obecnych – obecny szyb nr I. Projektantem był prawdopodobnie niemiecki architekt Hans Poelzig, który stalową konstrukcję uzupełnił ceglanymi ścianami.

Po 1922 roku kopalnia znalazła się po stronie Polskiej, uzyskała nową nazwę brzmiącą „Niemiec”, a w 1937 roku przemianowano ją na kopalnię „Polska”. Po zakończeniu II wojny światowej nowym właścicielem kopalni stał się Chorzowski Zjednoczony Przemysł Węglowy.

Kilka lat później – w 1972 roku kopalnię połączono z kop. „Prezydent”. Wspólnie działały pod nazwą „Polska” do 1995 roku, kiedy ostatecznie zostały zamknięte.

Wieża wyciągowa nr II zlokalizowana jest w zachodniej części terenu zajmowanego niegdyś przez kopalnie „Polska”. Jest obiektem dwu-przedziałowym, czteronaczyniowym wzniesionym w konstrukcji nitowanej. Wieża wyciągowa dwuskrzydłowa posiada charakterystyczne cztery słupy podporowe rozstawione w odległości 12 m od osi szybu. W strefie głowic widoczne cztery koła linowe, kryte dachem o powierzchni walcowanej – obecnie zachowała się jego stalowa konstrukcja.

Wieża wyciągowa szybu nr II położona jest w bliskim sąsiedztwie szybu nr I. Szyb jednoprzedziałowy również dwunaczyniowy, wzniesiony został w konstrukcji kratowanej. Wieża bez zastrzałowa została wyposażona w maszynę wyciągową umieszczoną nad szybem. Elementami nośnymi konstrukcji są cztery słupy o przekroju karatowym, spięte ryglami i dodatkowo wzmocnione nitowana blachą. Na słupach opiera się hala maszyny wyciągowe, krytej stalowym dachem walcowanym, całość zamykają ściany wzniesione w konstrukcji stalowej z wypełnieniem ceglanym. Trzon wieży również z wypełnieniem ceglanym. Okna w partii hali i trzonu zwieńczone łukiem odcinkowym.

Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012
Szyb II
więcej zdjęć (39)
Zabytek: 110/04 z 20.01.2004r.
ul. Wojska Polskiego
więcej zdjęć (514)