starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 4.9
Skomentuj zdjęcie
Ciekawe co znaczy te ogrodzenie? Jakiś remoncik się szykuję, a może ruiny są na tyle niestabilne, że właściciel terenu wolał zawczasu ogrodzić, bo komuś głowy cegła nie rozbiła.
2011-03-30 22:40:25 (15 lat temu)
Te ogrodzenie znaczy tylko tyle ... że jest ogrodzenie !!!
Na serio.
Zdjęcie (akurat !!!) wykonane jest od strony wodnej stanicy kajakowej \"Żabi Kruk\" (co widać po kajaku na dachu auta) która doń przylega. Natomiast wokół Baszty i przyległego terenu jest postawiony płot (ten pełny) z bramą wjazdową przy której jest postawiony barak-kontener z ochroniarzem. Akurtat ten ostatni nie zamierzał ze mną dyskutować gdy spytałem - Cóż pilnuje ?.
Rozmowny nie był ...więc czmychnąłem.
2011-03-30 23:32:11 (15 lat temu)
† Yanek
Na stronie od 2011 marzec
15 lat 3 miesiące 14 dni
Dodane: 30 marca 2011, godz. 20:32:37
Autor zdjęcia: † Yanek
Rozmiar: 900px x 1261px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
7 pobrań
1925 odsłon
4.9 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † Yanek
Obiekty widoczne na zdjęciu
baszty
Baszta Atutowa (Pod Zrębem)
więcej zdjęć (28)
Zbudowano: 1487
Dawniej: Trumpfturm
Zabytek: 312

Wieża (Baszta) Atutowa, niesłusznie po II WŚ zwana Basztą pod Zrębem, została zbudowana w 1487 roku jako element fortyfikacyjny Przedmieścia. Baszta pierwotnie przykryta była stożkowym dachem z czterema lukarnami. Prawdopodobnie wyposażona była także w szachulcowy, nadwieszony ganek strzelecki, który zniknął z budowli przed końcem XVI wieku. Kiedy na początku XVII wieku, rozpoczęto prace zmieniające dotychczasowe fortyfikacje Gdańska a wały obronne przesunięto o ok. 400 m na południe i ok. 100 na zachód, Baszta Atutowa utraciła wszelkie znaczenie obronne. Jednakże jako budowla posiadająca solidną podbudowę oraz sporej grubości mury, użytkowana była jako magazyn prochowy. Funkcję tę utraciła z początkiem XIX wieku, kiedy w jednym z podobnie użytkowanych obiektów nastąpił wybuch magazynowanego prochu. Od tej pory stała praktycznie bezużytecznie. Co ciekawe, mimo iż inne podobne obiekty ulegały rozbiórce lub adaptacji, Baszta Atutowa przetrwała wpierw burzliwy dla Gdańska okres wojen napoleońskich, później kolejnych 150 lat, włącznie z tragiczną dla losów wielu obiektów wiosną 1945. Jednak pomysłu na zagospodarowanie żadnego nie było. Jeszcze na początku lat 70-tych Baszta Atutowa stała w całości. Pierwsze tąpnięcie konstrukcji nastąpiło w 1975 roku, kiedy runął płn-zach. narożnik Baszty. 3 marca 1982 r. runęła z kolei cała płn ściana oraz część ściany wschodniej. Baszta w tak znacznie okrojonej postaci trwa do dzisiaj stanowiąc dowód braku wszelkich działań na polu ratowania zabytków.


ul. Pod Zrębem
więcej zdjęć (55)
Dawniej: Am Trumpfturm / Holzschneidegasse