| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Poczta Główna we Wrocławiu

proszę czekać...

1926-1980

k naprawdę to zafascynowało mnie jedno zdjęcie, na którym ewidentnie widać parasolki na dachu gmachu poczty. Od razu skojarzyło się z przepiękną Salą Ikara z wrocławskiego Gądowa i budynku dworca lotniczego a na myśl przyszły zrazu szczególnie ubiory pań tamtej, przedwojennej epoki. Dziś są to klimaty już chyba niepowtarzalne. Sam budynek poczty nie ucierpiał bardzo podczas oblężenia Festung Breslau. W przeciwieństwie do innych wysokich budowli miejskich jego los oszczędził choć z tych 90 dni wyszedł okaleczony. Środkową część konstrukcji zniszczyła bomba zawalając w środku ściany i stropy a elewacje ucierpiały od kul, odłamków i szalejących w mieście pożarów. Pamiętajmy o bliskości Placu Grunwaldzkiego i notorycznych bombardowań tego rejonu oraz o "brandkommando". Po zakończeniu działań wojennych już pod koniec lipca zagościli tam polscy łącznościowcy a w sierpniu uruchomili na parterze budynku centralę obsługującą aż 20 numerów. Miesiąc później czyli we wrześniu zainaugurował pracę pierwszy dalekopis a w styczniu 1946 roku ruszyła "profesjonalna" centrala telefoniczna obsługująca 200 numerów miejskich. W tym samym roku ruszyły z poczty na Krasińskiego pierwsze połączenia międzymiastowe (18 stanowisk) oraz telegraf a sama centrala pod koniec roku liczyła już 800 abonentów. Oficjalnie w styczniu 1946 roku w budynku rozpoczęła działalność poczta nr 2. Urząd Pocztowy nr 1 mieścił się w owym okresie przy Jedności Narodowej w budynku oznaczonym numerem 47. Budynek pocztowy przy Krasińskiego służył także jako drukarnia. Tam właśnie w 1947 roku uruchomiono maszyny drukarskie, których zadaniem był druk pism urzędowych i druków pocztowych, także tych ścisłego zarachowania. Drukarnia oficjalnie przyjęła nazwę Zakładów Graficznych łączności, które przez wiele lat zaopatrywały w w/w druki całą Polskę i podlegały bezpośrednio pod Ministerstwo łączności. Budynek ze względu na swoją kubaturę i położenie służył wielu innym instytucjom, nie zawsze pośrednio czy bezpośrednio związanych z pocztą. W części wieżowej, wypalonej po wojnie, na jej piątym piętrze zadomowiła się częściowo Wyższa Szkoła Rolnicza. Dzięki tej instytucji pozyskano fundusze na remont budynku i po raz pierwszy zastosowano przy jego remoncie tzw. zastrzyki betonowe, które uratowały fragment wieżowy przed realizacją propozycji definitywnej rozbiórki ze względu na odniesione zniszczenia. Pierwszy "generalny" remont budynku miał miejsce w 1948 roku i był bezpośrednio związany z odbywającą się wtedy we Wrocławiu Wystawą Ziem Odzyskanych i Kongresem Intelektualistów. Brakujące elementy attyki uzupełniono elementami z blachy, które jeszcze do niedawna "zdobiły" ceglany budynek.. W latach 60 tych naprawiono za pomocą odlewów ceramicznych uszkodzone medaliony z łowami pocztylionów oraz wykonano od nowa zwornik z motywem trąbki, który znajduje się nad wejściem do urzędu. Budynek do dziś przechodził wiele zmian i reorganizacji. Urząd Pocztowy nr 2 przeniesiono na Dworzec Główny, centrale telefoniczne na Purkyniego a od 9 maja 1950 roku na Krasińskiego wprowadził się Urząd Pocztowy nr 1. Jak wyżej wspomniałem choć budynek jeden to instytucji jakie w nim gościły i goszczą było sporo. Wśród tych mniej lub bardziej znanych znajdowały się i znajdują: - Wojewódzki Urząd Pocztowy - Zakład Graficzny łączności - Okręgowy Urząd Telekomunikacji Międzymiastowej - Wyższa Szkoła Rolnicza - Państwowa Inspekcja Radiowa - Posteor (?) - Hotel Robotniczy - WUP - Internat Zespołu Szkół Ekonomicznych - Klub łączności - Muzeum Poczty i Telekomunikacji (jedyny w kraju) Budynek na Krasińskiego stoi do dziś i życzę by stał jak najdłużej. Wszak okrzyknięty został pierwszym wieżowcem Wrocławia (Breslau) i do dziś cieszy oko swoją niebanalną architekturą i funkcjonalnością. Jest mimo swoich zadań i ciągłej pracy zabytkiem architektury. Ze względu na specyficzne położenie i małą działkę budowlaną został zaprojektowany jako budynek wysoki z 12 kondygnacyjną, narożną 43 metrową wieżą. Ogólna kubatura budynku wynosi 76000m/3 i ponad 3000 m/2 powierzchni. Długość całego obiektu przy ulicy Krasińskiego wynosi 142 m a przy Słowackiego 47 m. Jest to konstrukcja w pełni żelbetowa z wypełnieniem ceglanym co pozwoliło stworzyć duże pomieszczenia z określonym przeznaczeniem. Na dłuższej osi ma 5 sal, 3 klatki schodowe z windami i 2 bramy. W skrzydle bocznym 1 salę i 1 klatkę. Główna klatka schodowa z windą znajduje się w partii narożnej od strony dziedzińca. Architekt zaprojektował gmach jako masywną, zwartą bryłę z dwoma wysokościowymi akcentami, które de facto w założeniu miały sobie być równe. Wyższą zrobiono jedynie wieżę północną. Przeznaczeniem budynku jak łatwo się domyśleć były funkcje pocztowe a więc w większości operacje kasowe przy przekazach pieniężnych ludności. W części wieżowej na dole znajdowała się duża sala dla klientów z okienkami. Dokumenty finansowe w tym czeki i przekazy wędrowały stamtąd do części środkowej przez salę rozliczeń kontowych systemem poczty pneumatycznej. Pomiędzy salami rozliczeń znajdowały się sortownie, kopiarnie i pozostałe pomieszczenia. Archiwum pocztowe zobowiązane przechowywać jakiś czas dokumentację finansową znajdowało się w wieży od 6 piętra wzwyż . W części gmachu przyległej do ulicy Traugutta znajdował się urząd katastralny i mieszkania służbowe. Część środkową budynku pocztowego zajmowały także pomieszczenia socjalne jak stołówka czy palarnia a na dachu urządzono ów ogród rekreacyjny o którym wspomniałem na wstępie. I to by było tyle w skrócie gdyby nie fakt, że należy wspomnieć o tym, iż autorem projektu tego jakże wrocławskiego budynku był Lothar Neumann w 1926 bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie "Kalendarz Wrocławski 1980"
Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet