| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Urząd Pocztowy nr 1

Detale

Widoki z Poczty Głównej

OBIEKTY - Urząd Pocztowy nr 1
1
Najbliższe atrakcje turystyczne
Rotunda Panoramy Racławickiej
194
m
Wrocław
Muzeum Architektury
243
m
Wrocław
Kościół św. Bernardyna
252
m
Wrocław
Kościół św. Maurycego
335
m
Wrocław
Kościół św. Wojciecha
511
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Urząd Pocztowy nr 1

Architekt: Lothar Neumann (2 realizacje)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1926-1929
Dawniej: Postscheckamt (Okręgowy Urząd Poczty Rzeszy)
Zabytek: -
1 subskrypcja
Gmach poczty czekowej wzniesiono w latach 1926-1929 według proj. Lothara Neumanna w miejscu starego cmentarza wojskowego. Pierwszy wrocławski wieżowiec ma w części wieżowej wysokość 43 m, a korpus wysokości 20 m i szerokości 16 m ma długość 142 m.
Na dwa wewnętrzne dziedzińce prowadzą dwa przejazdy, a między nimi znajduje się przedsionek, główny hall, jadalnia i palarnię. Te ostatnie ozdobione były malowidłami przedstawiającymi sceny sportowe autorstwa Bruno Waltera. Na sześciu kondygnacjach korpusu mieściły się głównie biura, których pracownicy mogli się relaksować na urządzonym na dachu ogrodzie. W części wieżowej umieszczono główną salę kasową, a także klatkę schodową z kutymi kratami wykonanymi przez Jaroslava Vonkę. Elewację obłożono ciemnoczerwoną
więcej
1926-1980
dodano: 2005-06-28, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Fotopolanie, pomóżmy obronić Muzeum Poczty i Telekomunikacji przed przeniesieniem do Lubina. Przez 65 lat była to jedna z atrakcji Wrocławia i niech tak pozostanie. Kto może niech się podpisze pod petycją przeciwko przenosinom tej placówki - .
2021-01-05 15:34:46 (5 lat temu)
vigo
 
+2 głosów:2
vigo
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Wykonane ;-)
2021-01-05 15:44:39 (5 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do vigo: Ja też :)
2021-01-05 16:46:30 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
do Neo[EZN]: Piotrze, może dobrze by było wrzucić na główną stronę bo komentarz szybko zniknie.
2021-01-05 16:51:58 (5 lat temu)
vigo
 
+1 głosów:1
Drabina bez pana...
2015-06-09 15:43:18 (11 lat temu)
esski
 
Ja mam dość liczną kolekcję fotorusztowań związanych z nakładaniem hełmów na wieże katedralne w latach 1908 - 1922
2015-06-09 16:05:34 (11 lat temu)
mirekjot
 
+2 głosów:2
1940 to stanowczo za daleko - najwyżej połowa lat 30. (1935).
2020-02-19 23:46:48 (6 lat temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
2021-10-31 19:41:37 (4 lata temu)
Licho
 
do vigo: Chyba zbierasz widokówki z drabinami ;-)
2015-06-09 15:55:41 (11 lat temu)
do vigo: A nad tym wozem z drabiną widać ślady po retuszu - ciekawe co usunęli...?
2015-06-09 20:20:30 (11 lat temu)
vigo
 
+2 głosów:2
do Licho: Skoro mamy na stronie fotopieski, wózki, to dlaczego nie może być starych drabin?
2015-06-09 15:59:53 (11 lat temu)
Licho
 
do vigo: A pewnie, że mogą.
A może to jest myśl, nosić ze sobą drabinę i ustawiać przed zrobieniem *nowego* zdjęcia ;-) Najlepiej w tym samym miejscu, co na starym :-)
2015-06-09 16:21:28 (11 lat temu)
vigo
 
do Neo[EZN]: Też się zastanawiałem, ale nic mi nie przychodzi do głowy...
2015-06-09 20:25:45 (11 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do vigo: Usunęli drzewo - - widać nawet jego gałęzie na tym zdjęciu :) Chyba już było suche.
2015-06-09 20:27:46 (11 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+2 głosów:2
To zdjęcie powinno być odpisane od ul. Krasińskiego i przypisane tu

2023-02-03 12:19:24 (3 lata temu)
Zdjęcie hula w obiekcie ul. Krasińskiego Zygmunta :)
2023-02-03 12:24:06 (3 lata temu)
Zdjęcie hula w obiekcie ul. Krasińskiego Zygmunta :)
2023-02-03 12:24:44 (3 lata temu)
vigo
 
+1 głosów:1
Dodałem "tramwajowe" przypisanie.
2020-12-15 09:48:24 (5 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
1955 to nie jest na pewno. Doczepa 4ND to najwcześniej 1957...
2020-12-15 11:21:57 (5 lat temu)
Anneob
 
Datowałem zdjęcie zgodnie z z tym, co Właściciel zapisał na odwrocie. Dodał też, że jest to przystanek tramwajowy. Pamięć jest zawodna. Zmieniam na 1957.
2020-12-15 15:39:17 (5 lat temu)
Anneob
 
do vigo: Dziękuję za przypisanie :))
2020-12-15 15:40:48 (5 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Cenne.
2021-03-04 20:54:31 (5 lat temu)
Za barierką mostu hałdy brudnego śniegu zwiezionego z ulic miasta?
2021-03-05 19:12:01 (5 lat temu)
Anneob
 
do Wacław Grabkowski: Dziękuję :) Wielokrotnie, tego, doświadczamy. Wykonując jakieś zdjęcie, nie mamy pojęcia, co w nich kiedyś, ‘’zobaczymy’’.
2021-03-05 15:03:43 (5 lat temu)
max
 
do Dürgoy Marcin : Raczej coś w związku z budową estakad.
2021-03-05 19:34:24 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do max: Tak i pewnie gruz z kamienic Słowackiego - Kujawska.
2021-03-05 19:41:53 (5 lat temu)
vigo
 
+2 głosów:2
Uściśliłem tramwajowe przypisanie.
2021-11-06 08:56:26 (4 lata temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Typowy dla lat 50 i początku lat 60 poniemiecki tramwaj. Bardzo dobrze je pamiętam. Jazdę na pomostach przy otwartych drzwiach. Rzadko bywam we Wrocławiu i bardzo się ucieszyłem na jego widok. Niestety, zaskoczył mnie swoim pojawieniem w tym miejscu. Stąd, kadr jest nieco... zatłoczony. Zdjęcie trzeba było ‘’strzelić’’natychmiast.
2021-11-07 02:04:30 (4 lata temu)
matomi
 
+1 głosów:1
Brakuje przypisania Golf III bo jest to najbardziej rzucający się obiekt na tym zdjęciu.
2025-07-02 19:34:08 (11 miesięcy temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
do vigo: Dziękuję :)
2021-11-06 17:35:29 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Poczta główna przy Krasińskiego, widok od Podwala/Słowackiego.
2022-09-08 23:10:37 (3 lata temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dziękuję.
2022-09-08 23:16:38 (3 lata temu)
da signa
 
+4 głosów:4
Czyżby nowy sprzęt? Znakomita jakość przy tak dużej ogniskowej:)
2025-04-06 06:02:41 (rok temu)
Anneob
 
+2 głosów:2
W życiu bywa różnie. Bywają pośród nas ludzie uczciwi…W latach 60 Lucynka (Dziewczyna mojego Brata) pracowała krótko w zakładzie kaletniczym przy Traugutta 63. Pewnego dnia znalazła na krześle (dla klientów) rodzaj masywnej torby. Po otwarciu znalazła sprzęt fotograficzny. Jak na tamte czasy bardzo profesjonalny. Bodaj japoński Pentax z wyposażeniem. Początkowo wywieszono na zewnątrz zakładu ogłoszenie. Konsultowano z Fotografem pobliskiej Syreny. W końcu, zaniesiono na Posterunek Rakowiec. O ile wiem, właściciel nie odnalazł się.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2025-04-06 15:59:27 (rok temu)
Lustrzanki mają duszę, telefony komórkowe jeszcze się starają o ten duchowy awans, powiem, że z sukcesem :)
P.S. Miałem sen: Byłem w jakimś mieście i ujrzałem super obiekty do sfocenia, wyjąłem aparat, nacisnąłem migawkę, nie zadziałała. Czas naglił, a migawka trwała w uporze. Musiałem odstąpić.
Szkoda mi było tych obiektów, bo przecież jestem pszczółką, która utrwala przemiany, a te obiekty były tak wspaniałe. Sen był koszmarem.
Czy któryś z Was miał podobne sny, gdy zacina się migawka?
Na pewno się nie przyznacie, bo się wstydzicie :)
2025-04-06 20:20:50 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+7 głosów:7
do da signa: Dzięki (obiektyw to Tamron 50-400 f4.0-6.3). Tak - nadszedł czas żeby zmienić aparat bo w Nikonie D800E którym zrobiłem ponad 150 tys. zdjęć coraz więcej rzeczy zaczynało się psuć. Coraz więcej było "hot pixeli", zacinała mi się dźwignia ustawiania przesłony używana w obiektywach bez samodzielnego mechanizmu jej zmiany (co kilka zdjęć musiałem zdejmować obiektyw i ręcznie odblokowywać dźwignię), pourywały się plastikowo-gumowe zatyczki kilku gniazd a mocowanie obiektywów w korpusie aparatu przestało być równoległe do matrycy bo na prawie wszystkich zdjęciach jedna strona kadru była nieostra. Oprócz tego upierdliwe było noszenie ze sobą kamery i aparatu bo aparat kręcił filmy tylko Full HD i to w kiepskiej jakości a nowe aparaty z powodzeniem zastępują kamery a w wielu przypadkach są od nich dużo lepsze.

Od tego 2012 roku kiedy kupiłem D800E nastąpił spory postęp w fotografii - nie sądziłem że aż taki bo przez lata w ogóle nie śledziłem tej branży. Najlepsze z mojego punktu widzenia osiągnięcia to stabilizacja matrycy, dzięki czemu można robić ostre zdjęcia z ręki szerokokątnym obiektywem nawet przy 1/4s, zupełnie bezgłośne i bardzo szybkie autofocusy w nowych obiektywach bez efektu "oddychania" (czyli ustawianie ostrości za daleko, za blisko, za daleko, za blisko i na końcu "w punkt") i możliwości filmowania (rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, brak efektu "rolling shutter").
2025-04-06 14:01:58 (rok temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Gratuluję znakomitego wyboru :)
Zazdroszczę Ci tego uczucia, jakie pojawia się u mnie zawsze, gdy kupuję nowy aparat i wychodzę w plener. Wszystkie swoje aparaty traktowałem z miłością, jak swoje dzieci. Oby były zawsze posłuszne i spełniały marzenia ;)
Kiedyś zostawiłem aparat na działce i przypomniałem sobie o nim dopiero po północy. Nie było opcji, wsiadłem w samochód i pojechałem, wiedząc, że na noc spuszczają psy. Więź z aparatem (inteligencją dającą moc radości) była tak silna, że zaryzykowałem. Tej nocy psy nie były spuszczone :)
2025-04-06 14:33:06 (rok temu)
do Neo[EZN]: Mam traumę z 2011, kiedy pod tablicą "Wrocław z Węgrami" FinePix zaciął mi się, co widać po minach pani i prezydenta

Bardzo się tym przejąłem i zmieniłem aparat.
Dodam, że węgierską delegację zapewniłem szczerym uściskiem dłoni i pozdrowiłem z szacunkiem szczególnym.
2025-04-06 21:38:37 (rok temu)
do Neo[EZN]: Lubię tego swojego Nikona, ale ostatnio na Przemkowskiej, kiedy fociłem parę obiektów zaatakowały mnie dwa kudłate psy. Byłem na rowerze, więc dałem w pedał, ale psy, duże, leniwe, dopadły mnie i zaczęły kąsać po nogawkach. Osadziłem nogi na trybie i się zatrzymałem. Podbiegli faceci i uspokoili psy, przeprosili półgębkiem. Nawet się nie zdenerwowałem, a mogłem zadzwonić na policję.
Ostatnio zauważyłem na swoim zdjęciu, że ta pani do kogoś telefonuje, a później, jak tam dojechałem, to pojawiła się tam ta "ekipa z psami" :)
Mówię to dlatego, że wolałbym mieć wtedy miniaturowego nikona
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2025-04-06 21:53:17 (rok temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Nie miały kagańców. A ta pani to tylko domysły. Fociłem dużym aparatem i mnie zauważyli, gdybym był bardziej dyskretny, to uniknąłbym tego zdarzenia. Nie odniosłem żadnego uszczerbku, miałem foty pobliskiej dziewiczej budowy

a zachciało mi się sfocić okolicę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2025-04-06 22:22:08 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+5 głosów:5
do Wacław Grabkowski: Pewnie już o tym pisałem - w 2023 roku pojechaliśmy do Pragi. Obok wieży widokowej "Petrińska Rozhledna" dokładnie na tej ławce zostawiłem obiektyw Sigma 14-24 f2.8. Za ten obiektyw dałem ponad 5 tys. zł. a w chwili zostawienia na ławce kosztował ponad 7 tys. O braku obiektywu zorientowałem się dopiero 1,5 godziny później po wizycie w restauracji na Hradczanach jak już byłem obok zamku. Biegiem do restauracji a tam nie ma obiektywu więc z powrotem na górę do wieży widokowej. Na ławce pusto a byłem już wtedy pewny że obiektyw tam zostawiłem. Pytałem się i w szalecie obok wieży i w restauracji czy ktoś nie przyniósł obiektywu i nikt o obiektywie niczego nie wiedział. Poszedłem do wieży do kasy biletowej a tam pani mówi, że coś wie o obiektywie i żeby pójść do punktu informacji turystycznej a w informacji zapytali się mnie jaki to obiektyw - podałem jego dane i pani mi dała obiektyw. Okazało się, że jakaś tajemnicza kobieta znalazła mój obiektyw na ławce i przyniosła do Petrińskiej Rozhledny. Szkoda że nie wiedziałem kto ten obiektyw znalazł ale pobiegłem do bankomatu, wypłaciłem kilka tysięcy koron i dałem pani w kasie biletowej - pani nie chciała przyjąć tej darowizny ale po paru minutach dała za wygraną. Opisałem też tę historię w opiniach Google na Google Maps i odpisali mi, że dziękują za napisanie tej historii i pracownicy zostali za to nagrodzeni (a co z tajemniczą panią?).
2025-04-06 15:35:52 (rok temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
do Wacław Grabkowski: Leon Steiner 7.2% znowu w promocji?
2025-04-06 20:47:31 (rok temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do Wacław Grabkowski: Sen ? Też mi problem :) Migawka mojego aparatu zacina się w realu !!! :))
2025-04-06 20:53:15 (rok temu)
do Wacław Grabkowski: Mnie często śni się że robię zdjęcia i często dzieje się coś złego. Ostatnio miałem taki sen, że byłem na trochę innej niż nasza Wyspie Piasek którą zaczęła zalewać woda - robiłem zdjęcia bo wiedziałem, że poziom wody się nie podniesie a tutaj zaskoczenie - nagle przyszła wielka fala a byłem z żoną i dzieckiem i woda odcięła nam drogę powrotną.
2025-04-06 21:22:07 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do da signa: To tak jak z tą dźwignią zmiany przesłony w moim D800E :)
2025-04-06 21:23:05 (rok temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do da signa: Jesteś wporzo, że się odezwałaś :)
Mogę powiedzieć, że my zakręceni na foceniu nie pajacujemy.
2025-04-06 21:27:01 (rok temu)
do Neo[EZN]: Tak, mam wypstrykanych 170 tys. zdjęć , czas na zmianę aparatu :)
2025-04-06 21:40:30 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: To ciekawe, że w aparatach cyfrowych potrafiły się zacinać migawki. Mnie nie zdarzyło się to ani razu a miałem kilka aparatów (analogowych a potem cyfrowych). Ostatni problem z migawką miałem w Zenicie którego zastąpiłem analogowym EOSem 300 bo migawka w Zenicie przesuwała się nierówno i przez to zdjęcia były nierównomiernie naświetlone, co widać na moich zdjęciach z 2002 roku, np.
2025-04-06 21:58:06 (rok temu)
do da signa: Niezły wynik. Jeżeli wszystkie zrobiłaś tym D3200 i ani razu nie wymieniałaś w nim migawki to nawet imponujące :)
2025-04-06 21:50:54 (rok temu)
do Neo[EZN]: Tak, tym aparatem zrobiłam tyle fotek. Od czasu do czasu spust migawki odmawia posłuszeństwa, ale w końcu bierze się w garść i śmiga dalej.
2025-04-06 22:04:58 (rok temu)
do Wacław Grabkowski: Jeżeli psy były bez kagańców (a pewnie były skoro kąsały po nogach) to właściciele mogliby mieć spory problem. Czyżby pani nasłała na Ciebie panów z psami?
2025-04-06 22:09:57 (rok temu)
ylooC
 
do Neo[EZN]: Kagańce nie są wszędzie obowiązkowe... Nie ma ogólnych, ustawowych przepisów nakazujących zakładanie psu kagańca - poza odgórnymi typu środki komunikacji itp .. Jednocześnie jednak na właścicielu ciąży obowiązek zachowania środków ostrożności adekwatnych do rasy i charakteru psa. Więc nie stwierdzałbym ogólnie, że jeśli nie miały kagańca to nie oznacza problemów dla właściciela.
2025-04-06 22:32:52 (rok temu)
Pokaż na mapie
48 Dyskusji (ostatnia 11 miesięcy temu)
Okolice poczty głównej
Urząd Pocztowy nr 1 widziany z Mostka Czarownic.
1926
-
1929
1926
-
1930
1
1929-1930
1929
-
1930
1929
-
1933
1929
-
1933
1929
-
1937
1929
-
1940
1929
-
1940
1929
-
1940
1930
-
1940
Urząd Pocztowy nr 1 na innych zdjęciach
1935
-
1968
1935
-
1974
1971
-
1983
1978
-
2009
1983
-
2009
2010
-
2016
2010
-
2022
2019
-
2022
2022
-
2023
2023
-
2023
Urząd Pocztowy nr 1 na archiwalnych mapach i planach
Urząd Pocztowy nr 1 - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet