starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.43

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat cieszyński zachodni Kocobędz (Chotěbuz) ul. Karwińska (Karvinská) Cieszyn - Chotěbuz - polsko-czeskie przejście graniczne/most graniczny

30 grudnia 2008 , W zbliżeniu najnowszy most między Polską - Cieszynem, a Czechami - Czeskim Cieszynem. Widać z bliska że jest to naprawdę imponująca budowla jak na nasze warunki. Czy nie można było pomyśleć o czymś takim w latach prosperity PRL i Gierka. O ile mniej nerwów mieliby wszyscy mieszkańcy i władze obu miast.

Skomentuj zdjęcie
Kolego, mało że budowla imponująca to jeszcze w ciekawy sposób powstała. Most ten budowała firma Dromex w latach 1989-90... Oprócz obecnych filarów były dodatkowe między nimi. Po polskiej i czeskiej stronie wylewano segment mostu a następnie po związaniu wypychano go na filary. Wylewano kolejne i znów wypychano. Tak powstały wszystkie i spotkały się na środku. :) Dla ułatwienia transportu ludzi i sprzętu przez granicę, pod powstającym mostem, był stalowy most technologiczny. Do każdego z filarów było wejście a pod jezdnią jest wystarczająca ilość miejsca by jechać autem ;) Po zakończeniu budowy, filary pośrednie zdemontowano. Imponująca budowla, to fakt... :)
2009-11-15 11:32:07 (16 lat temu)
Janosik
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 8 dni
Dodane: 19 stycznia 2009, godz. 13:14:22
Autor zdjęcia: Janosik
Rozmiar: 941px x 630px
8 pobrań
4250 odsłon
5.43 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Janosik
Obiekty widoczne na zdjęciu
wiadukty i estakady
Wykonawca: Budimex Dromex S.A.
Zbudowano: 1988-1991
Zlikwidowano: przejście 2007

Most drogowy o długości 760 m, szerokości 14,6 m jest podparty 14 filarami o wysokości 26 m. Most zbudowano technologią nasuwu podłużnego. Łaczy Cieszyn - Boguszowice ( droga ekspresowa S1 ) i Kocobędz / Chotěbuz k. Czeskiego Cieszyna ( czeska droga ekspresowa R48 ). Estakada została zbudowana przez PEBK Dromex w latach 1988-1991. Projekt zrealizował architekt Stańka z Brna. W budowie zastosowano technikę nasuwania podłużnego gotowych elementów. Uroczyste otwarcie mostu nastąpiło 19 maja 1991 r. W latach 2001 - 2002 przebiegał remont mostu. Natomiast w 2010 r. przebudowano dawną platformę odpraw i zredukowano trzy pasy jezdne na dwa. Kolejnym punktem modernizacji było zbudowanie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.


ul. Karwińska (Karvinská)
więcej zdjęć (51)