| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat cieszyński
TEMATY - Cieszyn - Chotěbuz - polsko-czeskie przejście graniczne/most graniczny

Widok z mostu granicznego Boguszowice - Kocobędz (Chotěbuz)

Obiekty w okolicy
Jaz
226
m
Cieszyn
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej...
242
m
Cieszyn
Dom rodzinny Kohutów
274
m
Kocobędz (Chotěbuz)
Betoniarnia "Skowron" Sp. z o.o.
281
m
Cieszyn
Mokra 2
306
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Cieszyn - Chotěbuz - polsko-czeskie przejście graniczne/most graniczny

Obiekt istnieje częściowo
Wykonawca: Budimex Dromex S.A. (2 realizacje)
Zbudowano: 1988-1991
Zlikwidowano: przejście 2007
1 subskrypcja

Most drogowy o długości 760 m, szerokości 14,6 m jest podparty 14 filarami o wysokości 26 m. Most zbudowano technologią nasuwu podłużnego. Łaczy Cieszyn - Boguszowice ( droga ekspresowa S1 ) i Kocobędz / Chotěbuz k. Czeskiego Cieszyna ( czeska droga ekspresowa R48 ). Estakada została zbudowana przez PEBK Dromex w latach 1988-1991. Projekt zrealizował architekt Stańka z Brna. W budowie zastosowano technikę nasuwania podłużnego gotowych elementów. Uroczyste otwarcie mostu nastąpiło 19 maja 1991 r. W latach 2001 - 2002 przebiegał remont mostu. Natomiast w 2010 r. przebudowano dawną platformę odpraw i zredukowano trzy pasy jezdne na dwa. Kolejnym punktem modernizacji było zbudowanie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Kolego, mało że budowla imponująca to jeszcze w ciekawy sposób powstała. Most ten budowała firma Dromex w latach 1989-90... Oprócz obecnych filarów były dodatkowe między nimi. Po polskiej i czeskiej stronie wylewano segment mostu a następnie po związaniu wypychano go na filary. Wylewano kolejne i znów wypychano. Tak powstały wszystkie i spotkały się na środku. :) Dla ułatwienia transportu ludzi i sprzętu przez granicę, pod powstającym mostem, był stalowy most technologiczny. Do każdego z filarów było wejście a pod jezdnią jest wystarczająca ilość miejsca by jechać autem ;) Po zakończeniu budowy, filary pośrednie zdemontowano. Imponująca budowla, to fakt... :)
2009-11-15 11:32:07 (16 lat temu)
mar
 
Domek pod wiaduktem. Nie chciałabym tam mieszkać.
2011-06-08 22:04:04 (15 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do mar: Bardzo przyjemnie, nie pada...
2011-06-08 22:41:03 (15 lat temu)
Pako45
 
W Pradze (CR) jest taki wiadukt nad kilkoma kwartałami
2011-06-08 22:59:34 (15 lat temu)
augiasz
 
Jest też czerwony autobus do Kaczyc :)
2011-06-16 13:47:08 (15 lat temu)
augiasz
 
+2 głosów:2
Przy budowie mostu wykorzystywano jako "grzejki" parowozy z cementowni w Goleszowie. Tu materiał na ten temat na stronie Koleje Śląska Cieszyńskiego:
2012-11-04 12:10:16 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do augiasz: "Parowozy te początkowo ustawione zostały w okolicach ulicy Kościelnej, gdzie służyły do podgrzewania kruszywa stosowanego w betoniarni, a po zakończeniu budowy mostu przeniesiono je do bazy Dromexu na ul. Frysztackiej. Ostatecznie pocięto je na złom na przełomie lat 1993/94."

To ciekawe, bo nigdy nie przypuszczałem, że kruszywo stosowane do betonu trzeba by podgrzewać.

Dodam inną ciekawostkę. Kiedyś w latach 90 będąc w biurze Dromexu na Stawowej, pod wiaduktem, dowiedziałem się, że most to ciekawa konstrukcja - to także obiekt, który jest jakby dużym i długim przewodnikiem (zbrojenie) zawieszonym w powietrzu. W sposób naturalny wytwarza się w takim zbrojeniu potencjał elektryczny, i to ponoć niemały. Most ma specjalne zwody tego potencjału do uziemienia, gdyż w innym wypadku powodowałoby to niszczenie betonu - prądy te błądziły by bezładnie po całej konstrukcji, powodując efekty elektrolizy, co w przypadku zamoczonego betonu doprowadza do jego powolnej destrukcji. Zatem są tam specjalne miejsca, w których z konstrukcji mostu są odprowadzane do ziemi te potencjały.

Druga ciekawostka jest taka, że most ten jest pusty w środku, ma jedynie takie jakby wręgi wzmacniające, jak statek. Gdyby nie to, to w środku tej konstrukcji można by spokojnie jechać autem, no np. Maluchem. Wejście do środka po każdej stronie granicy było dobrze zamknięte aby komuś nie przyszło do głowy sobie tamtędy przejść z kontrabandą, wiem, gdzie są te wejścia.
2012-11-04 23:19:00 (13 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Milane, vše je ok, jenom... snaž se psát Polské názvy a popisky. Fotopolska není jen o Těšínu.Těšín je jen střípek v mozajce. A tak lidi ze středu Polska nebo od Mazur nepochopí co píšeš. Určitě najdeš nějakej překladač :-).
2016-02-06 15:06:54 (10 lat temu)
Milan CZtesin
 
+3 głosów:3
do vetinari: Rozumím.Dík!
Chěl jsem zde dát i odkaz na mé video o železnici ale nechce mi to vzít.Nevíš jak na to?
2016-02-06 17:31:09 (10 lat temu)
do Milan CZtesin: Dobre...ja jestem zalogowany nie cala 2 lata. I s editorem walcze caly czas. Dopiero teraz jako tako dam rade zaloźicz obiekt i dodacz zanczek. Tu jest link na pomoc s editowaniem, sa tam i videointrukcje . Promiň že píšu Polsky, ale díky diskusím se tady dopomůžeš i pomoci- diskuze jsou sledovány a tím pádem se ti může dostat pomoc od administrátorů. Mám pocit že polština není pro tebe problém. Najlepiej jest kontak osobisty- Czeslaw napewno pomoźe, tylko sie trzeba umluwicz na kontak osobisty. Trzymam kciuky zduř Franta
2016-02-06 19:38:55 (10 lat temu)
Milan CZtesin
 
+2 głosów:2
do vetinari: Dzięki Spróbuję
2016-02-06 20:56:06 (10 lat temu)
czesil
 
To na pierwszym planie zamarznięta i pokryta śniegiem Olza?
2016-02-07 11:07:33 (10 lat temu)
do czesil: Tak leden 2016
2016-02-07 14:24:06 (10 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Zdjęcie robione z mostu?
2016-09-24 19:43:39 (9 lat temu)
do Stenek: Tak,z mostu.
2016-09-25 11:06:00 (9 lat temu)
Stenek
 
Tu jest chodnik dla pieszych, jednak gdy jeszcze przejście graniczne było czynne, nie można było tedy chodzić. Było to przejście wyłącznie dla ruchu kołowego.
2016-09-25 16:16:15 (9 lat temu)
Stenek
 
Widok - jakby z wysoka. Widać czubki drzew po prawej.
Wiem, most nie jest niski, ale czy to zdjęcie nie jest czasem zrobione z dawnej wieży strażniczej WOP?
2016-10-22 18:45:59 (9 lat temu)
Milan CZtesin
 
+1 głosów:1
do Stenek: Nie.Jest zrobione z mosta granicznego.
2016-10-23 10:10:30 (9 lat temu)
Stenek
 
do Milan CZtesin: TAk myślałem, widać całe koryto rzeki, a z wieży by go całego nie było widać, bo wieża stoi nieco w lewo
2016-10-23 23:06:11 (9 lat temu)
Od rana prubuje zrobić poruwnanie z tym o to zdjieciem i nie dziala....śkoda, bo sie mi przypadkiem udalo chyba zlapać po 60 latach ta sama kadre :-)
2017-10-26 16:22:41 (8 lat temu)
vigo
 
+2 głosów:2
do vetinari: Już działa. Do porównania wklejasz sam nr zdjęcia, a nie link do zdjęcia. :-)
2017-10-26 16:52:26 (8 lat temu)
do vigo: Mea culpa....dziekuje...zapomnialem...:-)
2017-10-26 17:24:06 (8 lat temu)
Stenek
 
Milan - żeby było jasni, ja nie kecam, nie krytykuję, ale to zdjęcie tak trochę jest nieprzemyślane, bo nie wiadomo, co ma pokazyweać ? Widok z mostu czy most? Widać most (chyba niepotrzebnie aż go tutaj tak dużo), zaś widok z mostu sam most zasłania, więc ani most ani widok. Tak to widzę, to zdjęcie. Ty masz prawo do własnej interpretacji fotograficznej tego miejsca i ja tego nie neguję, po prostu bym pokazał więcej widoku a mniej samego mostu (lub mostu wcale). Tak prosim Te, ne zlob se, ano? Jenom take it easy ;-) :-) :-)
2019-10-11 19:34:27 (6 lat temu)
Fragment mostu z widokiem na ...?
2019-10-11 19:36:51 (6 lat temu)
Stenek
 
do Dariusz Łukasik: drzewa ... ?
2019-10-11 21:44:09 (6 lat temu)
do Stenek: A już jest precyzyjnie- dziękuje, co widać za tymi barierkami.
2019-10-11 22:01:40 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 6 lat temu)
Cieszyn - Chotěbuz - polsko-czeskie przejście graniczne/most graniczny - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet