starsze
Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy)
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 5.92

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Orłowa (Orlová) Dzielnica Łazy (Lazy) Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy) Szyb Główny (Hlavní Jáma)

30 maja 2020 , Przed budynkiem kotlowni się znajduje w 91r. zasypany Szyb Główny. Widoczna rura sluźy do ciąglego i samowolnego ulatniania metanu. Z powodów bezpieczeństwa jest teren ogrodzony.

Skomentuj zdjęcie
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 27 grudnia 2022, godz. 10:01:20
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 2500px x 1656px
Aparat: Canon EOS 200D
1 / 60sƒ / 5.6ISO 10010mm
0 pobrań
686 odsłon
5.92 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick", jednak ostatecznie w 1863 roku rozpoczął prace związane z budową kopalni podziemnej, która została nazwana "Szyb Główny" (Hlavní jáma). W 1877 roku kopalnię i inne aktywa nabyło od ołomunieckiego arcybiskupstwa konsorcjum braci Guttmanów, w wyniku czego powstała "Kamienno-Węglowa spółka akcyjna Dąbrowa" (Těžířstvo Kamenouhelné závody, a.s. Doubrava). Spółka ta wydobywała węgiel metodą głębinową z "Szybu Główny" (Hlavní jáma) a ponadto poczęła pogłębiać "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). W wyniku dobrej koniunktury wybudowano w 1890 r. następny szyb pod nazwą "Nowy Szyb" (Nová jáma) - od 1991 r. nosił nazwę "Łazy" (Důl Lazy). W 1905 r. powstał szyb wentylacyjny - wydechowy o nazwie "Wewiórka" (Veverka). Podczas I wojny światowej z racji dużego zapotrzebowania na węgiel otwarto następny szyb "Wydobywczy II" (Těžní II), na którym w późniejszym okresie skupiła się eksploatację urobku całej kopalni. W 1933 r. konsorcjum Guttmanów sprzedało swoje aktywa "Czeskiej spółce handlowej Praga" (Česká obchodní společnost a.s. Praha). W 1938 r. po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski kopalnia została przejęta przez Towarzystwo Górnicze Orłowa Łazy, natomiast w czasie II wojny światowej przez spółkę Steinkohlenbergbau Eagle - Lazy, A. G. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja banków i przemysłu ciężkiego. Kopalna "Łazy" (Důl Lazy) była 4. 3. 1950 r. przemianowana na kopalnię "Antonín Zápotocký". 1. 1. 1991 roku nazwa kopalni została ponownie zmieniona, tym razem na "OKD, a.s. Důl Lazy, o.z."
Zbudowano: 1863
Zlikwidowano: 1991

Pierwszy szyb na obenym terenie kopalni zostal wybudowany w 1863 r. i zlikwidowany w 1991 r. Maksimalna glebokoścz szybu wynosila 414m. Po wybudowaniu nowego Szybu materialowego nr. II byl szyb przekzśtalcony na szyb wentilacijny pomocniczy nr. I.


Dzielnica Łazy (Lazy)
więcej zdjęć (26)