starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.84
Skomentuj zdjęcie
To drzewko bananowca?
2011-06-19 18:30:37 (15 lat temu)
do Danuta B.: Tak jest. Dość sporo tego rosło na Plantach.
2011-06-19 18:36:49 (15 lat temu)
To chyba tylko latem wystawiali
2011-06-19 18:38:21 (15 lat temu)
Cristoforo
Na stronie od 2006 kwiecień
20 lat 2 miesiące 21 dni
Dodane: 19 czerwca 2011, godz. 18:02:28
Rozmiar: 752px x 866px
11 pobrań
2907 odsłon
5.84 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Pomnik Fryderyka Chopina
więcej zdjęć (7)
Architekt: Władysław Marcinkowski
Zbudowano: 1888
Zlikwidowano: 1931
Pomnik Fryderyka Chopina wzniesiony został w 1888, na placyku za kościołem Reformatów. Autorem pomnika był Władysław Marcinkowski. Pomnik rozebrano w 1931, z zamiarem postawienia okazalszego postumentu. Planom przeszkodziła jednak wojna.
Pomnik składał się z granitowego cokołu, na którym znajdowało się brązowe popiersie artysty, z napisem: Chopin 1809-1849.
Planty
więcej zdjęć (183)
Zbudowano: 1830
Planty powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Był to grząski, zaniedbany teren pełniący rolę śmietniska i ujścia ścieków. W 1820 podjęto decyzję o utworzeniu "ogrodów miejskich" na miejscu wyburzonych na początku XIX w. murów (stąd nazwa Planty – od splantowania, czyli wyrównania rumowisk, bardzo długo jednak krakowianie używali nazwy Plantacye[1] lub Plantacje[2]). Głównym inicjatorem tej idei, twórcą pomiarów i planów był Feliks Radwański. Po jego śmierci w 1826 r. kierownictwo robót objął Florian Straszewski, który w 1830 r. założył fundację z przeznaczeniem na utrzymanie Plant.

Początkowe prace polegały na niwelacji terenu, zasypaniu fosy nawiezioną ziemią itp. W obrębie tworzonego parku pozostał Barbakan. W kolejnym etapie przystąpiono do obsadzania terenu drzewami (głównie kasztanowce, także klony, lipy, jesiony, topole, pojedyncze egzemplarze drzew egzotycznych) i krzewami, zakładania trawników i kwietników oraz wyznaczania alejek i placów zabaw. W późniejszych latach powstawały kioski, pawilon koncertowy i in. Prowadzono zwykłe prace pielęgnacyjne, zajmowali się nimi ogrodnicy zwani plantowymi. Planty stały się miejscem spacerów, spotkań towarzyskich, a nawet uroczystości narodowych. W 1880 r. zdecydowano o upiększeniu Plant pomnikami wybitnych Polaków.

Podczas II wojny światowej doszło do znacznej dewastacji parku – wycięto krzewy i zdemontowano ogrodzenie. W okresie powojennym ograniczano się tylko do zapobiegania dalszej degradacji Plant. Decyzję o ich rewitalizacji, według projektu prof. Janusza Bogdanowskiego, podjęto w 1989 r. W ciągu kilkunastu lat renowacji Plant przywrócono małą architekturę – stylowe lampy, ogrodzenia, ławki; za pomocą kamiennych murków zarysowano dawny przebieg murów obronnych oraz rozmieszczenie baszt i bram miejskich.

Źródło: Licencja:
ul. Podwale
więcej zdjęć (439)