starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. łódzkie Łódź Centrum ul. Zielona Kamienica Landego i Pinkusa

28 kwietnia 2015 , Łódź al. Kościuszki 1 kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lendego. W budynku znajduje się ponad 500 pomieszczeń. Projekt sporządził arch. Dawid Lande.

Skomentuj zdjęcie
anna m
+1 głosów:1
Jakub Lande, nie Lende. Od wielu lat powielany błąd przy tłumaczeniu z rosyjskiego RGP Bud.
2024-11-10 20:50:21 (rok temu)
pawulon
+1 głosów:1
do anna m: Poprawiłem
2024-11-10 20:59:31 (rok temu)
anna m
+1 głosów:1
do pawulon: dziękuję :-)
2024-11-11 20:36:01 (rok temu)
Ad55
Na stronie od 2023 styczeń
3 lata 5 miesięcy 5 dni
Dodane: 29 maja 2023, godz. 17:56:23
Autor zdjęcia: Ad55
Autor: Ad55 ... więcej (38)
Rozmiar: 1900px x 1266px
Licencja: Free Art License
Aparat: PENTAX K-r         
1 / 800sƒ / 6.3ISO 40020mm
3 pobrania
620 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Ad55
Obiekty widoczne na zdjęciu
Kamienica Landego i Pinkusa
więcej zdjęć (24)
Architekt: Dawid Lande
Zbudowano: 1895
Dawniej: Siedziba Prezydium Rady Narodowej Dzielnicy Śródmieście
Zabytek: A/17

Kamienica znajdująca się przy al. Kościuszki 1 w Łodzi.



Mieczysław Pinkus i Jakub Lande w kwietniu 1894 roku wysłali do władz budowlanych Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego pismo z prośbą o zezwolenie na budowę. Do wniosku dołączono projekt kamienicy, podpisany przez Dawida Lande.



W 1896 roku powstał najwyższy wówczas w mieście budynek mieszkalny. Przez następne 70 lat była to największa kamienica w Łodzi.



Mieczysław Pinkus musiał opuścić swoją kamienicę w 1939 roku zmuszony przez Niemców. Budynek zajęto na sztab generała von Blaskovitza, następnie na biura magistratu. W latach od 1945 - 1949 w budynku siedzibę miał Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny PRL. W 1953 roku właściciele zostali wywłaszczeni, a własność przejął skarb państwa. Spadkobiercy odzyskali kamienicę w 1993 roku.



Źródło:

Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]



Suplement:

W latach powojennych kamienica była siedzibą wielu urzędów. Skrzydło od al. Kościuszki zajmowało Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Łódź- Śródmieście, od 1972 r. Urząd Dzielnicowy, a od 1990 r. Delegatura Urzędu Miasta dla tej dzielnicy oraz Prokuratura Rejonowa w Zgierzu . Skrzydło od ul. Zielonej zajmowały takie same urzędy dzielnicy Łódź-Polesie oraz Urząd Skarbowy Łódź-Polesie. W połowie lat 90. po odzyskaniu budynków przez spadkobierców dawnych właścicieli urzędy zostały przeniesione pod inne adresy, a ich miejsce zajęły biura różnych firm prywatnych.


ul. Zielona
więcej zdjęć (299)
Dawniej: Legionów, Schlageterstr.