starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.38

Kresy woj. pomorskie Gdańsk Śródmieście ul. Pod Zrębem Baszta Atutowa (Pod Zrębem)

26 marca 2011 , Baszta Pod Zrębem. Tak w mieście, które pretendowało do miana Europejskiej Stolicy Kultury dba się o średniowieczne zabytki. Budowla przetrwała II wojnę światową po czym w latach 70. i 80. uległa niemal całkowitej destrukcji. Obecnie nie ma ani pomysłu, ani pieniędzy na zagospodarowanie ruin.

Skomentuj zdjęcie
Sądząc po zdjęciu jest tu spora działka więc obawiam się, że los tych ruin jest już przypieczętowany ale pewnie zrobi się o tym głośno dopiero jak rozbiorą. Czy jest w planach jakaś inwestycja w tym miejscu bo teren jest ogrodzony?
2011-07-11 07:45:23 (14 lat temu)
† Yanek
+2 głosów:2
do Rado-NDM: Czy jakaś inwestycja tu będzie, to akurat nie wiem. Ten płot blaszany jest gdzieś od 2009 roku, wcześniej było tylko ogrodzenie z siatki i to poprzerywane w wielu miejscach. Kiedy miałem lat -naście, gdzieś z początkiem lat 70-tych, pamietam tę basztę jeszcze w całości, choć z bardzo wyraźnym pęknięciem od strony ul. Żabi Kruk. Co do losów tego obszaru to zapewne będzie da;lej trwał w maraźmie, gdyż z początkiem b. roku wstępnie potwierdzono plan zagospodarowania (nieco kuriozalnego) pobliskiego Placu Wałowego ale ze względu na obecny brak środków w kasie miejskiej (stadion, spłata za halę ERGO ARENA, budowa ECS, budowa Teatru Elżbietańskiego) wstrzymano niektóre plany w tym doprawdy całkiem poważne jak tunel pod Wisłą. Zatem co tutaj mówić o zabytkach skoro sypią się jak popiół z papierosa. Ta część Gdańska (Am Legee Tor) co ciekawe, zasadniczo zupełnie nie ucierpiała w wyniku zdarzeń w marcu 1945 ani w kwietniu gdy hordy sowieckich wojaków ochoczo podpalała co się tylko dało. Tutaj nie można zwalić winy na wojnę i jej skutki, to po prostu lata zaniedbań, braku pomysłu i chowania głowy w piasek. W okolicy, niemal co drugi obiekt pada. Kilka kamienic przy Pl. Wałowym jest już z żółtymi tabliczkami, niedaleki d. 1 dworzec w Gdańsku jest w stanie rozpadu itd., itp.
2011-07-11 09:49:05 (14 lat temu)
Rado-NDM
+4 głosów:4
do † Yanek: Coś mi się wydaje, że jednak urząd miasta wie co tam powstanie. Problem jest jednak z ruinami, które muszą się rozsypać same lub z niewielką pomocą. To jest częsta praktyka w ostatnich latach, że zniszczenie zabytku zwala się później na czynniki, na które nie ma się wpływu. U mnie w mieście były podobne przypadki, pożary, zawalenia, tylko dziwnym trafem szybko pojawiał się projekt i rozpoczęcie prac nad nową inwestycją, którą równie dziwnie wykonywał ten sam lokalny inwestor cieszący się przychylnością lokalnych władz. W przypadku Baszty Pod Zrębem prawdopodobnie inwestor czeka na dogodny moment i pozwolenie lokalnych władz na wyburzenie tego reliktu przeszłości skądinąd nie pasującego już zupełnie do otoczenia i kolidującego z nową inwestycją mającą przynieść dochód miastu. Dziś niestety nie ma sentymentów jeśli o kasę się rozchodzi takie czasy.
2011-07-11 20:00:36 (14 lat temu)
† Yanek
+2 głosów:2
do Rado-NDM: Wiem o czym piszesz bo tak dokładnie (jak piszesz), się dzieje w przypadku d. rzeźni miejskiej na ul. Angielska Grobla, zakładu który mimo wpisania go do rejestru zabytków (jeszcze przed tzw. zmianami ustrojowymi) uległ TOTALNEJ dewastacji, o co najspokojniej w świecie, można oskarżyć obecne władze w mieście. Jak jest w przypadku tego terenu, nie wiem ale na razie to na kilka albo i kilkanaście lat, zainteresowania raczej nie będzie. Na ile wiem, to obecny WKZ jest na ekipę Lisickiego (bo to on faktycznie włada miastem) mocno wkurzony i dopóki będzie WKZ, to tak długo będzie blokował decyzję Zarządu Miasta. Jest to chore ale i chorych ludzi u władzy mamy w Gdańsku. Napisałbym coś jeszcze ale dobro pewnej sprawy uniemożliwia zabranie głosu, nadto to nie to forum :)).
2011-07-11 21:14:01 (14 lat temu)
ŁAPA
Na stronie od 2009 maj
17 lat 1 miesiąc 9 dni
Dodane: 10 lipca 2011, godz. 14:13:20
Autor zdjęcia: ŁAPA
Rozmiar: 1200px x 800px
Licencja: Free Art License
Aparat: NIKON D60
1 / 500sƒ / 9ISO 20019mm
11 pobrań
2678 odsłon
5.38 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ŁAPA
Obiekty widoczne na zdjęciu
baszty
Baszta Atutowa (Pod Zrębem)
więcej zdjęć (28)
Zbudowano: 1487
Dawniej: Trumpfturm
Zabytek: 312

Wieża (Baszta) Atutowa, niesłusznie po II WŚ zwana Basztą pod Zrębem, została zbudowana w 1487 roku jako element fortyfikacyjny Przedmieścia. Baszta pierwotnie przykryta była stożkowym dachem z czterema lukarnami. Prawdopodobnie wyposażona była także w szachulcowy, nadwieszony ganek strzelecki, który zniknął z budowli przed końcem XVI wieku. Kiedy na początku XVII wieku, rozpoczęto prace zmieniające dotychczasowe fortyfikacje Gdańska a wały obronne przesunięto o ok. 400 m na południe i ok. 100 na zachód, Baszta Atutowa utraciła wszelkie znaczenie obronne. Jednakże jako budowla posiadająca solidną podbudowę oraz sporej grubości mury, użytkowana była jako magazyn prochowy. Funkcję tę utraciła z początkiem XIX wieku, kiedy w jednym z podobnie użytkowanych obiektów nastąpił wybuch magazynowanego prochu. Od tej pory stała praktycznie bezużytecznie. Co ciekawe, mimo iż inne podobne obiekty ulegały rozbiórce lub adaptacji, Baszta Atutowa przetrwała wpierw burzliwy dla Gdańska okres wojen napoleońskich, później kolejnych 150 lat, włącznie z tragiczną dla losów wielu obiektów wiosną 1945. Jednak pomysłu na zagospodarowanie żadnego nie było. Jeszcze na początku lat 70-tych Baszta Atutowa stała w całości. Pierwsze tąpnięcie konstrukcji nastąpiło w 1975 roku, kiedy runął płn-zach. narożnik Baszty. 3 marca 1982 r. runęła z kolei cała płn ściana oraz część ściany wschodniej. Baszta w tak znacznie okrojonej postaci trwa do dzisiaj stanowiąc dowód braku wszelkich działań na polu ratowania zabytków.


ul. Pod Zrębem
więcej zdjęć (55)
Dawniej: Am Trumpfturm / Holzschneidegasse