|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
30 czerwca 2011 , Portal nad wejściem na teren klasztoruSkomentuj zdjęcie
|
Dodane: 8 stycznia 2024, godz. 22:43:54 Autor zdjęcia: JureK Autor: JureK ... więcej (13529) Rozmiar: 1824px x 2000px Licencja: CC BY-SA 4.0 Aparat: Canon PowerShot A510 1 / 1000sƒ / 7.16mm
1 pobranie 370 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia JureK Obiekty widoczne na zdjęciu Klasztor Klarysek więcej zdjęć (22) Zbudowano: XIV-XIXw. Klasztor został założony w 1245 przez bł. Salomeę, córkę Leszka Białego i pierwszą polską klaryskę. Był to pierwszy klasztor tego zakonu na ziemiach polskich. Początkowo mieścił się on w Zawichoście, a przy klasztorze otworzono szpital. Pierwsze siostry przybyły z klasztoru klarysek w Pradze. W późniejszych latach klasztor przeniósł się do podkrakowskiej Skały. W 1316 książę krakowski Władysław I Łokietek ofiarował klaryskom klasztor przy kościele św. Andrzeja Apostoła na Okole (kilkadziesiąt lat później włączonemu do Krakowa), w którym pozostają do dziś. Po rozbiorach Polski zaborca austriacki pozbawił klasztor posiadłości ziemskich, z których dotychczas się utrzymywał. Rząd austriacki wymógł, aby siostry podjęły pracę na rzecz społeczności lub rozwiązały wspólnotę. Dlatego w 1802 zdecydowano przy klasztorze utworzyć szkołę dla dziewcząt. Obowiązki nauczyciela ograniczały jednak możliwość prowadzenia życia kontemplacyjne W czasie II wojny światowej w klasztorze zamieszkały również dominikanki, józefitki obrządku greckokatolickiego i szarytki, które okupant niemiecki usunął ze swoich klasztorów, a także kilka rodzin. Siostry udzielały również pomocy potrzebującym. Po nastaniu komunizmu znacjonalizowano resztki posiadłości ziemskich klasztoru oraz w 1951 nakazano zamknąć szkołę. Paradoksalnie likwidacja szkoły spowodowała, że siostry mogły wrócić do klauzury papieskiej. /p> ul. Grodzka więcej zdjęć (1029) Właściciele kamienic na ulicy Grodzkiej w układzie historycznym |