starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. małopolskie Kraków Dzielnica I Stare Miasto ul. Grodzka Klasztor Klarysek

30 czerwca 2011 , Portal nad wejściem na teren klasztoru

Skomentuj zdjęcie
Eugeniusz S.
+2 głosów:2
Jurek to jest Grodzka 54, brama wejściowa na teren klasztoru.
2024-01-11 21:48:35 (2 lata temu)
Dzięki
2024-01-11 21:54:19 (2 lata temu)
Sprawdź czy jest teraz OK.
2024-01-11 22:00:50 (2 lata temu)
Eugeniusz S.
+1 głosów:1
do JureK: Przeniosłem pod prawidłowy adres.
2024-01-12 00:11:24 (2 lata temu)
Serdeczne dzięki, bo ja się zamotałem.
2024-01-12 00:21:12 (2 lata temu)
JureK
Na stronie od
0 dni
Dodane: 8 stycznia 2024, godz. 22:43:54
Autor zdjęcia: JureK
Autor: JureK ... więcej (13529)
Rozmiar: 1824px x 2000px
Licencja: CC BY-SA 4.0
Aparat: Canon PowerShot A510
1 / 1000sƒ / 7.16mm
1 pobranie
370 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia JureK
Obiekty widoczne na zdjęciu
Klasztor Klarysek
więcej zdjęć (22)
Zbudowano: XIV-XIXw.

Klasztor został założony w 1245 przez bł. Salomeę, córkę Leszka Białego i pierwszą polską klaryskę. Był to pierwszy klasztor tego zakonu na ziemiach polskich. Początkowo mieścił się on w Zawichoście, a przy klasztorze otworzono szpital. Pierwsze siostry przybyły z klasztoru klarysek w Pradze.



W późniejszych latach klasztor przeniósł się do podkrakowskiej Skały. W 1316 książę krakowski Władysław I Łokietek ofiarował klaryskom klasztor przy kościele św. Andrzeja Apostoła na Okole (kilkadziesiąt lat później włączonemu do Krakowa), w którym pozostają do dziś.



Po rozbiorach Polski zaborca austriacki pozbawił klasztor posiadłości ziemskich, z których dotychczas się utrzymywał. Rząd austriacki wymógł, aby siostry podjęły pracę na rzecz społeczności lub rozwiązały wspólnotę. Dlatego w 1802 zdecydowano przy klasztorze utworzyć szkołę dla dziewcząt. Obowiązki nauczyciela ograniczały jednak możliwość prowadzenia życia kontemplacyjne



W czasie II wojny światowej w klasztorze zamieszkały również dominikanki, józefitki obrządku greckokatolickiego i szarytki, które okupant niemiecki usunął ze swoich klasztorów, a także kilka rodzin. Siostry udzielały również pomocy potrzebującym.



Po nastaniu komunizmu znacjonalizowano resztki posiadłości ziemskich klasztoru oraz w 1951 nakazano zamknąć szkołę. Paradoksalnie likwidacja szkoły spowodowała, że siostry mogły wrócić do klauzury papieskiej.



/p>
ul. Grodzka
więcej zdjęć (1029)
Właściciele kamienic na ulicy Grodzkiej w układzie historycznym