starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.54

Kresy woj. śląskie Świętochłowice Zgoda ul. Wojska Polskiego Kopalnia Węgla Kamiennego "Polska" Szyb I słupowy

22 października 2011 , Wieże nieistniejącej kopalni "Polska" dawniej "Deutschland". Wieża szybu I, słupowa, z 1908 roku, według projektu Hansa Poelziga. Wieża szybu II, typu kozłowego, z lat 1889-1891.

Skomentuj zdjęcie
Danuta B.
+1 głosów:1
2011-10-25 20:33:26 (14 lat temu)
Eugeniusz S.
+2 głosów:2
do Danuta B.: Ta brama stała do momentu likwidacji kopalni a była w bardzo dobrym stanie.
2011-10-25 20:51:42 (14 lat temu)
mamik
+2 głosów:2
2011-10-25 20:52:30 (14 lat temu)
do mamik: Do samego końca można było spotkać konie z furmankami.
2011-10-25 21:14:23 (14 lat temu)
Na stronie od 2009 sierpień
16 lat 9 miesięcy 29 dni
Dodane: 22 października 2011, godz. 22:49:15
Autor zdjęcia: Tomasz Górny (Nemo5576)
Rozmiar: 1100px x 1100px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: E-520           
1 / 500sƒ / 5.6ISO 1009mm
2 pobrania
2484 odsłony
5.54 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Tomasz Górny (Nemo5576)
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Szyb I słupowy
więcej zdjęć (37)
Atrakcja turystyczna
Zabytek: 110/04 z 20.01.2004r.
Dawniej: Deutschlandgrube, Niemcy
Kopalnia powstała w 1873 roku, jej pierwotna nazwa brzmiała „Deutschland”. Począwszy od 1884 do 1887 roku na terenie górniczym uzyskano pierwszy poziom szybu nr I o głębokości 180 m. W 1880 roku wzniesiono nad nim pierwszą wieże (niezachowaną do naszych czasów), pięć lat później wyposażono ją w maszynę wyciągową. Na przełomie lat 1889/91 wydrążono drugi szyb kopalniany nr II – zachowany do dnia dzisiejszego, jego pokłady sięgały 225 m. Wkrótce po tym wydarzeniu rozpoczęto prace nad uzyskaniem głębszych poziomów na głębokości 300 m, do których podłączono szyby I, II i III. Szyb II uzyskał w tym czasie dodatkową parową maszynę wyciągową. W 1908 roku na terenie kopalni wzniesiono nową wieże wyciągową – zachowaną do czasów obecnych – obecny szyb nr I. Projektantem był prawdopodobnie niemiecki architekt Hans Poelzig, który stalową konstrukcję uzupełnił ceglanymi ścianami.

Po 1922 roku kopalnia znalazła się po stronie Polskiej, uzyskała nową nazwę brzmiącą „Niemiec”, a w 1937 roku przemianowano ją na kopalnię „Polska”. Po zakończeniu II wojny światowej nowym właścicielem kopalni stał się Chorzowski Zjednoczony Przemysł Węglowy.

Kilka lat później – w 1972 roku kopalnię połączono z kop. „Prezydent”. Wspólnie działały pod nazwą „Polska” do 1995 roku, kiedy ostatecznie zostały zamknięte.

Wieża wyciągowa nr II zlokalizowana jest w zachodniej części terenu zajmowanego niegdyś przez kopalnie „Polska”. Jest obiektem dwu-przedziałowym, czteronaczyniowym wzniesionym w konstrukcji nitowanej. Wieża wyciągowa dwuskrzydłowa posiada charakterystyczne cztery słupy podporowe rozstawione w odległości 12 m od osi szybu. W strefie głowic widoczne cztery koła linowe, kryte dachem o powierzchni walcowanej – obecnie zachowała się jego stalowa konstrukcja.

Wieża wyciągowa szybu nr II położona jest w bliskim sąsiedztwie szybu nr I. Szyb jednoprzedziałowy również dwunaczyniowy, wzniesiony został w konstrukcji kratowanej. Wieża bez zastrzałowa została wyposażona w maszynę wyciągową umieszczoną nad szybem. Elementami nośnymi konstrukcji są cztery słupy o przekroju karatowym, spięte ryglami i dodatkowo wzmocnione nitowana blachą. Na słupach opiera się hala maszyny wyciągowe, krytej stalowym dachem walcowanym, całość zamykają ściany wzniesione w konstrukcji stalowej z wypełnieniem ceglanym. Trzon wieży również z wypełnieniem ceglanym. Okna w partii hali i trzonu zwieńczone łukiem odcinkowym.

Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012
Szyb II
więcej zdjęć (39)
Zabytek: 110/04 z 20.01.2004r.
ul. Wojska Polskiego
więcej zdjęć (514)