starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Orłowa (Orlová) Dzielnica Łazy (Lazy) Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy) Szyb skipowy nr VI Wyburzenie szybu skipowego

27 lipca 2024 , 27.07.2024 dzień wyburzenia Szybu Skipowego. Kilkanaście minut przed detonacją

Skomentuj zdjęcie
tatranclimber
Na stronie od 2020 marzec
6 lat 3 miesiące 6 dni
Dodane: 30 sierpnia 2024, godz. 0:39:52
Autor zdjęcia: tatranclimber
Autor: tatranclimber ... więcej (4913)
Rozmiar: 2584px x 2000px
Aparat: SM-A515F
1 / 898sƒ / 2ISO 325mm
0 pobrań
894 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia tatranclimber
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wyburzenie szybu skipowego
więcej zdjęć (12)
Szyb skipowy nr VI
więcej zdjęć (27)
Zbudowano: 1981
Zlikwidowano: 2024

Po otwarciu 7. piętra na głębokości 546 m pogłębiono niektóre szyby (Szyb II. i Szyb V) W celu eksploatacji nastepnych zapasów wegla i tym powieksienia wydobiczia zdecidowano w 1972 r. o otwarciu nowego szybu skipowego. Wykopy nowego szybu nr 6 rozpoczęto w 1973 r. na planowana na głębokośc 904m . Szyb został wyposażony w nowe wentylatory ARA z silnikami 1,6 MW w 1981 roku i przejęł funkcję centralnego szybu wentylacijnego. Zbudowano betonową wieżę o wysokości 68 m, w której zainstalowano dwie maszyny wyciągowe typu Koepe 4K5016 ČKD Slaný.

Źródlo

/p>
Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick", jednak ostatecznie w 1863 roku rozpoczął prace związane z budową kopalni podziemnej, która została nazwana "Szyb Główny" (Hlavní jáma). W 1877 roku kopalnię i inne aktywa nabyło od ołomunieckiego arcybiskupstwa konsorcjum braci Guttmanów, w wyniku czego powstała "Kamienno-Węglowa spółka akcyjna Dąbrowa" (Těžířstvo Kamenouhelné závody, a.s. Doubrava). Spółka ta wydobywała węgiel metodą głębinową z "Szybu Główny" (Hlavní jáma) a ponadto poczęła pogłębiać "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). W wyniku dobrej koniunktury wybudowano w 1890 r. następny szyb pod nazwą "Nowy Szyb" (Nová jáma) - od 1991 r. nosił nazwę "Łazy" (Důl Lazy). W 1905 r. powstał szyb wentylacyjny - wydechowy o nazwie "Wewiórka" (Veverka). Podczas I wojny światowej z racji dużego zapotrzebowania na węgiel otwarto następny szyb "Wydobywczy II" (Těžní II), na którym w późniejszym okresie skupiła się eksploatację urobku całej kopalni. W 1933 r. konsorcjum Guttmanów sprzedało swoje aktywa "Czeskiej spółce handlowej Praga" (Česká obchodní společnost a.s. Praha). W 1938 r. po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski kopalnia została przejęta przez Towarzystwo Górnicze Orłowa Łazy, natomiast w czasie II wojny światowej przez spółkę Steinkohlenbergbau Eagle - Lazy, A. G. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja banków i przemysłu ciężkiego. Kopalna "Łazy" (Důl Lazy) była 4. 3. 1950 r. przemianowana na kopalnię "Antonín Zápotocký". 1. 1. 1991 roku nazwa kopalni została ponownie zmieniona, tym razem na "OKD, a.s. Důl Lazy, o.z."
Dzielnica Łazy (Lazy)
więcej zdjęć (26)