|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
27 września 2024 , Figury 4 świętych w pobliżu bramy Lubomirskich |
Figura czterech Ewangelistów. 2024-10-19 18:47:09 (rok temu)
do ZPKSoft: Teraz mogą się przynajmniej oprzeć o ogrodzenie 2024-10-19 18:49:46 (rok temu)
do ZPKSoft: Korekta ewangelistów jest tu dwóch - od lewej św. Jan i św. Mateusz, pozostali to św. Paweł Pustelnik i św. Antoni Pustelnik. 2024-10-19 18:54:10 (rok temu)
do ZPKSoft: Dziękuję, zaraz pozmieniam . 2024-10-19 19:45:12 (rok temu)
do marjallo: Aha, był już obiekt . 2024-10-19 19:48:07 (rok temu)
do ZPKSoft: A bo bez lokalizacji, dlatego nie znalazłem. Trzeba to teraz jakoś posprzątać. 2024-10-19 19:49:24 (rok temu)
do ZPKSoft: Tylko jest rozbieżność Łukasz/Mateusz hmmm? 2024-10-19 19:53:33 (rok temu)
do marjallo: Miał być Łukasz ;-) 2024-10-19 19:55:06 (rok temu)
do ZPKSoft: Super, dzięki :) 2024-10-19 19:55:48 (rok temu)
Posprzątane, zdjęcia przeniesione i opisane świętymi, mój obiekt usunięty, dodałem też znacznik do tego (będzie wędrujący jak widać po zdjęciach, może po renowacji znajdą miejsce docelowe, bo na tych deskach to zapewne nie na stałe). 2024-10-19 20:12:23 (rok temu)
do marjallo: Super :-) 2024-10-19 20:13:10 (rok temu)
do marjallo: Nieźle ogarnięte... gratuluję ... 2024-10-19 22:44:09 (rok temu)
|
|
Na stronie od 2022 wrzesień
3 lata 9 miesięcy 26 dni |
Bazylika jasnogórska, Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.
Świątynia ta rangę bazyliki mniejszej uzyskała w 1906. Wcześniej stanowiła kościół pw. Krzyża Świętego i Nawiedzenia Matki Boskiej. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium – pierwotny murowany kościół gotycki z XV wieku, później sukcesywnie powiększany. W obecnej formie istnieje od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy po pożarze z 1690 została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym.
Ołtarz główny z 1728 fundacji hetmana polnego koronnego Stanisława Chomętowskiego przedstawia Wniebowzięcie Matki Boskiej. Wykonał go Jan Adam Karinger z Wrocławia według projektu Jakuba Antoniego Buzziniego. Przedstawia anioły unoszące Maryję w górę do nieba, gdzie Święta Trójca podtrzymuje przeznaczoną dla niej koronę. Po obu bokach na tle kolumn (postaci ewangelistów) znajdują się figury świętych Piotra i Pawła. Po prawej stronie obok ołtarza stoi stylizowany tron biskupi z 1866.
Najwyższą nawą jest środkowa (29 m), sklepiona kolebkowo. Nawy boczne mają sklepienia krzyżowe. Sklepienia nawy głównej i prezbiterium posiadają dekorację stiukową o motywach roślinnych. W medalionach znajdują się freski przedstawiające historię obrazu i dzieje odnalezienia Krzyża Świętego. Wykonał je malarz śląski Karol Dankwart w latach 1693–1695. Wystrój wnętrza posiada cechy barokowe i rokokowe.
Na chórze znajdują się jedne z największych organów w Polsce, posiadające 85 głosów. Wybudowane zostały w latach 1953–1956 przez Stefana Truszczyńskiego z Włocławka.
Wewnątrz bazyliki znajdują się trzy kaplice, wszystkie po stronie południowej: Denhoffów, Świętych Relikwii i Jabłonowskich. Dwie ostatnie spośród wymienionych usytuowane są jedna na drugiej, na dwóch poziomach. Wszystkie trzy na zewnątrz obłożone są piaskowcem pińczowskim, nakryte kopułami.
Kaplica Denhoffów, właściwie św. Pawła Pustelnika, z 1676 fundacji Kaspra Denhoffa budowana była z przeznaczeniem na rodowy grobowiec. Portal prowadzący do kaplicy wykonany został z marmuru; w wejściu znajduje się krata z herbem paulinów, wewnątrz trzy ołtarze: główny przedstawiający św. Pawła Pierwszego Pustelnika koronowanego przez Trójcę Świętą oraz dwa pozostałe ukazujące św. Hieronima i św. Antoniego Opata. Ściany kaplicy są wykonane z czarnego marmuru; kopułę od wewnątrz zdobią sceny z życia św. Pawła i herby szlacheckie rodów związanych z Denhoffami.
Kaplice wschodnie pochodzą z I poł. XVII wieku – kaplica dolna, Świętych Relikwii, z lat 1624–1628, zaś górna – Serca Pana Jezusa lub Jabłonowskich, z 1639 (przebudowa 1751–1754 z inicjatywy Stanisława Jabłonowskiego). Starsza z nich do 1666 nosiła tytuł św. Filipa Nereusza, później ze względu na nagromadzenie w niej relikwii zmieniono jej wezwanie. W młodszej kaplicy znajdują się dwa ołtarze: główny Najświętszego Serca Pana Jezusa i boczny św. Aniołów oraz epitafium Jabłonowskiego.
Dwuspadowy dach kryty jest blachą miedzianą, z wieżyczką (sygnaturką).
7 stycznia 2009 r. rozpoczęły się prace remontowe. W całej Bazylice będzie wymieniona posadzka na jednolitą. A ponadto zostaną: odnowione sklepienia, wymienione instalacje elektryczne i grzewcze. Pierwszą częścią remontu jest wymiana posadzki w Prezbiterium oraz lekkie przedłużenie tej części.