| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

1900.08.15 - pożar wieży bazyliki

OBIEKTY - Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Najbliższe atrakcje turystyczne
Klasztor O.O. Paulinów
56
m
Częstochowa
Kościół św. Andrzeja i Barbary
818
m
Częstochowa
Muzeum Częstochowskie - Ratusz - b...
1578
m
Częstochowa
Urząd Pocztowy Częstochowa 17
1695
m
Częstochowa
Bazylika Archikatedralna Świętej R...
3000
m
Częstochowa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: XV-XVIII
Zabytek: 83 z 14.11.1947, 1198/72 z 20.12.1972, 12/78 z 17.02.1978

Bazylika jasnogórska, Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.

Świątynia ta rangę bazyliki mniejszej uzyskała w 1906. Wcześniej stanowiła kościół pw. Krzyża Świętego i Nawiedzenia Matki Boskiej. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium – pierwotny murowany kościół gotycki z XV wieku, później sukcesywnie powiększany. W obecnej formie istnieje od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy po pożarze z 1690 została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym.

Ołtarz główny z 1728 fundacji hetmana polnego koronnego Stanisława Chomętowskiego przedstawia Wniebowzięcie Matki Boskiej. Wykonał go Jan Adam Karinger z Wrocławia według projektu Jakuba Antoniego Buzziniego. Przedstawia anioły unoszące Maryję w górę do nieba, gdzie Święta Trójca podtrzymuje przeznaczoną dla niej koronę. Po obu bokach na tle kolumn (postaci ewangelistów) znajdują się figury świętych Piotra i Pawła. Po prawej stronie obok ołtarza stoi stylizowany tron biskupi z 1866.

Najwyższą nawą jest środkowa (29 m), sklepiona kolebkowo. Nawy boczne mają sklepienia krzyżowe. Sklepienia nawy głównej i prezbiterium posiadają dekorację stiukową o motywach roślinnych. W medalionach znajdują się freski przedstawiające historię obrazu i dzieje odnalezienia Krzyża Świętego. Wykonał je malarz śląski Karol Dankwart w latach 1693–1695. Wystrój wnętrza posiada cechy barokowe i rokokowe.

Na chórze znajdują się jedne z największych organów w Polsce, posiadające 85 głosów. Wybudowane zostały w latach 1953–1956 przez Stefana Truszczyńskiego z Włocławka.

Wewnątrz bazyliki znajdują się trzy kaplice, wszystkie po stronie południowej: Denhoffów, Świętych Relikwii i Jabłonowskich. Dwie ostatnie spośród wymienionych usytuowane są jedna na drugiej, na dwóch poziomach. Wszystkie trzy na zewnątrz obłożone są piaskowcem pińczowskim, nakryte kopułami.

Kaplica Denhoffów, właściwie św. Pawła Pustelnika, z 1676 fundacji Kaspra Denhoffa budowana była z przeznaczeniem na rodowy grobowiec. Portal prowadzący do kaplicy wykonany został z marmuru; w wejściu znajduje się krata z herbem paulinów, wewnątrz trzy ołtarze: główny przedstawiający św. Pawła Pierwszego Pustelnika koronowanego przez Trójcę Świętą oraz dwa pozostałe ukazujące św. Hieronima i św. Antoniego Opata. Ściany kaplicy są wykonane z czarnego marmuru; kopułę od wewnątrz zdobią sceny z życia św. Pawła i herby szlacheckie rodów związanych z Denhoffami.

Kaplice wschodnie pochodzą z I poł. XVII wieku – kaplica dolna, Świętych Relikwii, z lat 1624–1628, zaś górna – Serca Pana Jezusa lub Jabłonowskich, z 1639 (przebudowa 1751–1754 z inicjatywy Stanisława Jabłonowskiego). Starsza z nich do 1666 nosiła tytuł św. Filipa Nereusza, później ze względu na nagromadzenie w niej relikwii zmieniono jej wezwanie. W młodszej kaplicy znajdują się dwa ołtarze: główny Najświętszego Serca Pana Jezusa i boczny św. Aniołów oraz epitafium Jabłonowskiego.

Dwuspadowy dach kryty jest blachą miedzianą, z wieżyczką (sygnaturką).

7 stycznia 2009 r. rozpoczęły się prace remontowe. W całej Bazylice będzie wymieniona posadzka na jednolitą. A ponadto zostaną: odnowione sklepienia, wymienione instalacje elektryczne i grzewcze. Pierwszą częścią remontu jest wymiana posadzki w Prezbiterium oraz lekkie przedłużenie tej części.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_jasnog%C3%B3rska

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234567następna
verbensis
 
+1 głosów:1
Datacja do ujednolicenia z
(o ile trzeba trzymać oba)
2025-10-14 11:34:21 (8 miesięcy temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
2025-10-14 01:18:07 (8 miesięcy temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
To nie jest ewangelista.
2019-05-15 10:19:31 (7 lat temu)
do Eugeniusz S.: No tak to ani Marek, ani Mateusz.
2019-05-15 18:21:21 (7 lat temu)
A co jest w oryginalnym miejscu? Kopie tych figur? Kiedy te widoczne figury zostały zdjęte z dachu?
2024-10-20 03:34:53 (rok temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Kopie, które nie mają pomysłu na samodzielne spadanie.
2024-10-20 11:18:16 (rok temu)
do Mariusz Brzeziński: Był przypadek samodzielnego spadania?
2024-10-20 12:18:17 (rok temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Na szczęście nie zdążyły.
2024-10-20 13:09:16 (rok temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Skorygowałam ścieżkę przypisań obiektu.
2024-10-27 07:53:57 (rok temu)
To nie jest widok z wieży.
2024-03-09 00:30:28 (2 lata temu)
fantom
 
do Mariusz Brzeziński: A skąd jeśli nie z wieży? Dronami w latach 30-tych z tego co mnie wiadomo - nie latano.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lietry
2024-03-09 07:12:13 (2 lata temu)
fantom
 
do Mariusz Brzeziński: A ten identyczny widok, na którym dodatkowo widać kawałek balkonu wieży, również nie jest z wieży?:

2024-03-09 07:19:44 (2 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do fantom: Wieża jest na osi dachu bazyliki.Kilka metrów w prawo. Chyba że mieli już kije do selfie.
2024-03-09 12:08:00 (2 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Mariusz Brzeziński: Nie wieża tylko oś wieży jest na osi bazyliki, natomiast bok wieży pokrywa się z dolną krawędzią dachu i to dokładnie widać na tej fotce.
Zdjęcie jest zrobione z narożnika balkonu biegnącego wokół wieży.
Dodatkowo polecam uwadze widok tła za figurami widocznymi na obu zdjęciach - gdyby zdjęcia były zrobione z różnych miejsc, za figurami byłoby widać co innego. A widać dokładnie to samo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litery
2024-03-09 19:06:57 (2 lata temu)
fantom
 
+2 głosów:2
Przywracam przypisanie do widoków z wieży, bo coś na polemikę się nie zanosi.
2024-03-10 09:37:35 (2 lata temu)
2024-05-22 18:07:50 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
Figura czterech Ewangelistów.
2024-10-19 18:47:09 (rok temu)
Woj11
 
do ZPKSoft: Teraz mogą się przynajmniej oprzeć o ogrodzenie
2024-10-19 18:49:46 (rok temu)
ZPKSoft
 
do ZPKSoft: Korekta ewangelistów jest tu dwóch - od lewej św. Jan i św. Mateusz, pozostali to św. Paweł Pustelnik i św. Antoni Pustelnik.
2024-10-19 18:54:10 (rok temu)
do ZPKSoft: Dziękuję, zaraz pozmieniam .
2024-10-19 19:45:12 (rok temu)
ZPKSoft
 
2024-10-19 19:48:07 (rok temu)
do ZPKSoft: A bo bez lokalizacji, dlatego nie znalazłem. Trzeba to teraz jakoś posprzątać.
2024-10-19 19:49:24 (rok temu)
do ZPKSoft: Tylko jest rozbieżność Łukasz/Mateusz hmmm?
2024-10-19 19:53:33 (rok temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do marjallo: Miał być Łukasz ;-)
2024-10-19 19:55:06 (rok temu)
do ZPKSoft: Super, dzięki :)
2024-10-19 19:55:48 (rok temu)
marjallo
 
+2 głosów:2
Posprzątane, zdjęcia przeniesione i opisane świętymi, mój obiekt usunięty, dodałem też znacznik do tego (będzie wędrujący jak widać po zdjęciach, może po renowacji znajdą miejsce docelowe, bo na tych deskach to zapewne nie na stałe).
2024-10-19 20:12:23 (rok temu)
ZPKSoft
 
do marjallo: Super :-)
2024-10-19 20:13:10 (rok temu)
ylooC
 
do marjallo: Nieźle ogarnięte... gratuluję ...
2024-10-19 22:44:09 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
1972+ (motoryzacja).
2025-09-21 00:31:46 (9 miesięcy temu)
No wlaśnie, mam prośbe, widoczna figura się znajduje nad weściem w muru pomiędzy kruchtą i Kaplica Denhoffów, tu jest ten murek s wejściem dobrze widoczny więc naraźie dopisalem do kruchty, ale niejestem pewien, zgóry dziękuję za poradę....☺
2025-12-04 10:13:54 (6 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: To na 100% figura Niepokalanej Maryi i wygląda na to, że dobrze przypisałeś swoje zdjęcie.
2025-12-04 12:26:20 (6 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Dziękuję, poprawilem opis ☺☺☺
2025-12-04 12:52:13 (6 miesięcy temu)
fantom
 
Jest obiekt: Widoki z wieży:
I te fotki mogłyby tam spokojnie wylądować - jako drugie przypisanie.
2025-12-06 08:28:26 (6 miesięcy temu)
do fantom: Zrobione
2025-12-07 21:18:01 (6 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
61 Dyskusji (ostatnia 6 miesięcy temu)
Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Bazylika na Jasnej Górze.
1890
-
1900
1890
-
1902
1900
-
1907
1901
-
1915
1903
-
1915
1910
-
1920
1910
-
1920
1912
-
1928
1920-1930
1917
-
1935
1920
-
1935
Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet