starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Kresy woj. małopolskie Kraków Nowa Huta ul. Osiedle Wandy Osiedle Wandy 10

Lata 1950-1952 , Jeszcze w budowie. "Kalendarz Robotniczy" 1953 r Książka i Wiedza Warszawa 1953.

Skomentuj zdjęcie
Krzyś_
+2 głosów:2
Brak adresu ---> NN
2026-02-10 17:24:01 (4 miesiące temu)
To może być Osiedle Wandy.
2026-02-10 18:51:40 (4 miesiące temu)
do ZPKSoft: Tak, może w środku kadru numer 10.
I już podobne jest:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzup.
2026-02-10 20:19:39 (4 miesiące temu)
do Krzyś_: Tak, nr 10, bonczek sam już dodał podobny kadr ;-)
2026-02-10 20:24:38 (4 miesiące temu)
Na stronie od 2004 sierpień
21 lat 10 miesięcy 7 dni
Dodane: 23 października 2024, godz. 7:06:53
Źródło: inne
Rozmiar: 2000px x 1281px
2 pobrania
389 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup
Obiekty widoczne na zdjęciu
Osiedle Wandy 10
więcej zdjęć (3)
ul. Osiedle Wandy
więcej zdjęć (46)
Osiedle Wandy (do roku 1958 Osiedle A-1 Południe) – osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.
Jest to najstarsze nowohuckie osiedle od którego rozpoczęto 23 czerwca 1949 budowę Nowej Huty. Pierwszy budynek nowego miasta to blok mieszkalny numer 14, na którym obecnie znajduje się tablica pamiątkowa. Po drugiej stronie ulicy stoi drugi w kolejności budowy budynek numer 23, będący dawniej hotelem milicyjnym. Na parterze siedzibę miał bank PKO obecnie przeniesiony na osiedle Centrum E. Obok znajdowała się końcowa linia kolejowa, którą dowożono materiały na budowę osiedla. Budowę bloków można zobaczyć na starych kronikach i w filmie Człowiek z marmuru w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Na terenie osiedla znajduje się cmentarz parafialny wsi Mogiła, a na nim kwatera będąca austriackim cmentarzem wojennym numer 390 z okresu I wojny światowej. Obok cmentarza, po jego wschodniej stronie, znajduje się mogilski plac targowy, gdzie jeszcze do lat 80. XX wieku, w poniedziałki i czwartki odbywały się regularnie targi i okoliczni rolnicy przywozili płody ziemi.

Wikipedia