starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Panoramy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

Lata 1833-1835 , Panorama Cieszyna. Źródło: Moravská Zemská Knihovna

Skomentuj zdjęcie
tatranclimber
+2 głosów:2
Ciekawostką jest tu jedno z ostatnich ujęć dachu na wieży zamkowej. Po roku 1840 dachu już nie ma.
2025-01-08 12:51:55 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: pierwotnie wieża była nakryta dachem namiotowym. to co jest obecnie, czyli krenelaż, jest to co wyobrażamy sobie na temat gotyckich zamków. wyczytałem to w jakiejś mądrej książce jak i wiele innych rzeczy. a. dlaczego wieża jest zbudowana na planie kwadratu o rozmiarach 9 x 9. dobre. ale moim zdaniem to przypadek. . a gdyby komuś przyszło do głowy słuchać nadwornego cieszyńskiego historyka - to jest bardzo uproszczona wersja dla turystów. ostatnie badania wykazały, że bardzo niewiele wiemy o historii cieszyńskich rynków. ale to już tam sobie każdy we własnym zakresie.... dlaczego średniowieczny cieszyński rynek miałby mieć ratusz na pierzei ? to pytanie niech dręczy historyków po nocach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-01-08 19:03:51 (rok temu)
stoik
 
do stoik: historia cieszyńskiego pręgierza - tu także zdania są podzielone. jeden twierdzi, że stała na nim cieszyńska Madonna, a drugi coś odwrotnego :) ciekawostka.
2025-01-08 19:19:57 (rok temu)
Strasznie strzeliste te kościelne wieże. Gdyby kościół wyższobramski miał w rzeczywistości taką wieżę, to jej wysokość wyniosłaby dobre 120 metrów. U Marii Magdaleny z 90. To tak przy okazji.

Ten kościół za koszarami (dziś teatr) to św. Krzyża przy Szersznika? Też nieproporcjonalnie wysoki. Cóż, taki urok starych panoram. Ogólnie świetny widok.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-01-08 20:56:54 (rok temu)
stoik
 
do paulus60: tam nie powinno być żadnego kościoła. a też proszę zauważyć. że panorama gór jest zupełnie wymyślona. wieża za koszarami przypomina kościół Bonifratrów. autora nieco chyba poniosła fantazja. Patrząc w stronę ul. Zamkowej jest to prawdopodobnie Kamienica Trzech Cesarzy, natomiast dalej nie widać kościółka św. Jerzego. po lewej strony od Fary jest kościół świętej Trójcy. Jeszcze z sygnaturką. wieża powstała chyba w 1869 roku. ( widok z lewobrzeżnej dzielnicy Kamieniec ). Wikipedia podaje, że wieża Kościoła Jezusowego ma 75 metrów. Szkoda. Myślałem, że więcej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-01-10 14:08:44 (rok temu)
tatranclimber
Na stronie od 2020 marzec
6 lat 3 miesiące 6 dni
Dodane: 8 stycznia 2025, godz. 11:25:08
Źródło: inne
Autor: Kunike Adolf ... więcej (2)
Rozmiar: 1066px x 793px
4 pobrania
659 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia tatranclimber
Obiekty widoczne na zdjęciu