| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat cieszyński

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Panoramy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

1 subskrypcja
cieszyński /
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1314następna
Jozefb
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-02-19 11:07:41 (13 lat temu)
Jozefb
 
Podmiana na lepszą jakość.
2014-10-18 11:48:43 (11 lat temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
Data do korekty. Miedzioryt z 1650 r. ale widok z pewnością sprzed 1646 r. bo w tym roku zamek uległ zniszczeniu podczas oblężenia. Bardziej lata 40-te XVII w.
2024-02-02 17:34:43 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: Podawana jest również datacja 1640
2024-02-02 17:47:46 (2 lata temu)
TomGorgo
 
+2 głosów:2
Koloryzowana fotografia wykonana najpóźniej w 1911 roku. Niema synagogi "Maschike Hadas" , której budowę ukończono na początku 1912 roku.
2024-02-06 17:06:35 (2 lata temu)
do TomGorgo: Poprawione ☺
2024-02-06 21:41:39 (2 lata temu)
czesil
 
Żuk!
2016-02-01 07:40:36 (10 lat temu)
Jorg
 
To zdjęcie z czasów kiedy ul. Głęboką ( wówczas Armii Czerwonej ) czynny był ruch dwukierunkowy.
2016-02-01 08:44:43 (10 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
1968+ (Star 28/9)
2024-09-03 21:17:36 (rok temu)
do czesil: Nie jeden.
2016-02-01 14:08:16 (10 lat temu)
Stenek
 
No tak. Warto tu historycznie wspomnieć o istotnym fakcie. Otóż postój taksówek był usytuowany prostopadle do gmachu hotelu Pod Jeleniem. Taksówki stały w dwa rzędy, jedna za drugą, odjeżdżały te pierwsze, stojące na wprost wejścia do hotelu.
Kiedyś z kolegą postanowiliśmy, tak z nudów, zapisywać numery boczne taksówek jakie tu się zjawiały, byliśmy ciekawi, ile razy się powtórzą te same auta. Pamiętam, że któryś z kierowców nas za to owrzeszczał, nie wiem, czego się bał, nie byliśmy wszak w mundurach milicyjnych, a oni, jawnie tam stojący i było nie było, będący w pracy, nie mieli chyba niczego złego do ukrycia? ;-) ot, taka ciekawostka
2016-02-28 22:26:15 (10 lat temu)
Stenek
 
Dwa wózki dla Tereski!
2016-02-28 22:30:28 (10 lat temu)
Jorg
 
Na postoju taksówek stoi Fiat 125p ( data rozpoczęcia produkcji - 1967 r. ) więc można zawęzić datę tego zdjęcia. Przy " Centralce " jest wystawiony ogródek, więc może raczej miesiąc typowo letni, choć ludzie ubrani dość konkretnie.
2016-03-01 15:17:25 (10 lat temu)
esski
 
No gdyby tak veri nie cackał się z 1200 pixeli to można byłoby się pokusić o zerknięcie na poszczególne kołpaki czy klamki, eliminując tym sposobem wcześniejsze roczniki
2016-03-02 14:42:59 (10 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Myślę, że to 1970+, a tych parę Fiatów 124 po prawej to Lady 1200 gości zza Olzy.
2024-09-03 22:04:52 (rok temu)
Stenek
 
do Stenek: Zdjęcie być może wykonane w maju. Widać dwoje dzieci idących w kierunku ratusza (domyślnie, w kierunku kościoła parafialnego) w białych, komunijnych ubrankach. Oczywiście mogę sie mylić :)
2016-02-28 22:29:25 (10 lat temu)
do Stenek: Nie byliście w mundurach - jeszcze gorzej, pewnie tajniacy albo TW ;)
2016-03-16 14:19:42 (10 lat temu)
do Stenek: Teź myśle že to jest robione w maju-po lewej wydacz wyzdobe na obchody pierwszomajowe. Jeścze pośukam w archiwie :-)
2016-03-01 07:20:16 (10 lat temu)
do Jorg: Jak lato, to nie `67. A poza tym za dużo tych 125 p. jak na koniec lat 60 - tych.
2016-03-02 13:29:46 (10 lat temu)
do esski : No, dodalem wieksie. ale chyba nic to nie daje. mam jeścze pare zdjeć rynku z innych katów i wysokośczi. Jak bede mial troche czasu... dodam :-)
2016-03-02 16:34:42 (10 lat temu)
do vetinari: Nic tak naprawdę to nie wnosi, no może ten 125p na samym dole po prawej ? Kolor ciemniejszy, to może model nowszy. Dalej się upieram jednak o dół od `69, no może `70. Cała reszta spełnia wymogi, żadnego 126p. :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2016-03-16 12:53:28 (10 lat temu)
Ten znacznik na rotudzie jest zanisko, nie da sie go otworzyć ☺☺☺
2020-03-26 07:31:33 (6 lat temu)
stoik
 
amatorszczyzna. ale kilka dobrych informacji jest
2023-12-04 21:42:55 (2 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do vetinari: Poprawiłam, ale nie wiem, czy to wystarczy.
2020-03-26 08:29:06 (6 lat temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do vetinari: Był za nisko więc obniżyłem jeszcze troszkę;)
2020-03-26 12:25:40 (6 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do chrzan233 : Oooo super rozwiazanie ☺☺☺ ja zas dodalem pod widoky z wieźy Piastowskej..łza sie w oku obraca nad taką piękną wspópraca...☺☺☺
2020-03-26 16:31:58 (6 lat temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do stoik: Dla mnie, osoby nieznającej Cieszyna, bardzo ciekawe i pożyteczne.
2023-12-06 12:36:09 (2 lata temu)
paulus60
 
+2 głosów:2
do Dana : Drobna nieścisłość w tym filmie. Nie Leszko, Cieszko i Mieszko, ale Bolko, Leszko i Cieszko. Trochę się chłopaki rozpędzili. 🙂
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Emotikon
2023-12-08 13:40:13 (2 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do paulus60: A starczyło przeczytać
2023-12-08 15:24:29 (2 lata temu)
stoik
 
do paulus60: Słyszałem już nawet że Lech Czech i Rus.
2023-12-11 16:25:55 (2 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Na aukcji sugerowane jest datowanie na ca.1942, ale wydaje się, że do powyższej pocztówki wykorzystano wcześniejsze zdjęcie. Dokładnie w tym samym czasie zrobiono inne zdjęcie i do niego dostosowałam chwilowo datowanie: . Może ktoś zna datę powstania budynku Centrum Pedagogicznego przy Ostravská 612/21 ? Tu jest w trakcie budowy.
2022-07-14 07:21:32 (3 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Widziałam inną widokówkę z tym zdjęciem ze stemplem z dnia 28.05.1919 - poprawiam datowanie
2023-07-04 09:09:51 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Dana : Tak, to zdjięcie jest przedwojenne.
2022-07-14 09:07:33 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Dana : To jest raczej niemoźliwe, kiedy ten wielki budynek, obecnie średnia szkola, byl wybudowany dopiero w 1929r jako Starowstwo Powiatowe ☺
2023-07-04 09:13:57 (2 lata temu)
Dana
 
do vetinari: Widać, że źle odczytałam datę (niezbyt wyraźna) . To jest więc 1929 - dzięki :)
2023-07-04 09:26:31 (2 lata temu)
pawulon
 
Proszę o pomoc w datowaniu, bo nie mam pomysłu ;-)
2024-12-08 22:47:57 (rok temu)
Sorki za błąd. Tam powinno być raczej 1640 r. bo w 1646 zamek został częściowo zniszczony przy oblężeniu. Niektóre źródła podają 1640 r., inne 1650 r. Nie chcę wnikać, być może sztych powstał później, ale z pewnością widok u Meriana jest sprzed oblężenia.
2024-12-08 23:59:21 (rok temu)
stoik
 
To jest screen z jakiegoś filmu 3D. A Merian jak Merian. Dokładnie to chyba 1653. Filmik gdzieś krąży na Youtube.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-09 01:36:48 (rok temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
Tu jeszcze taka relacja z Kroniki Miasta Cieszyna A Kauffmana: "Podczas oblężenia miasta i zamku ówczesny wachmistrz miasta, Krzysztof Lehmann otrzymał rozkaz, aby 7 marca o godzinie 10 wieczór otworzył Wyższą Bramę zwaną też „furtą", celem wpuszczenia do miasta cesarskich ludzi, czekających w widocznych jeszcze dzisiaj okopach na wzgórzu blogocickim. Lehmann tego rozkazu nie wykonał słuchając zaleceń szwedzkiego komendanta i po starannym zamknięciu wszystkich bram miejskich udał się do Szwedów na zamek. Na podstawie takiej zdradzieckiej czynności i okazanego władzy książęcej nieposłuszeństwa po zdobyciu przez wojska cesarskie w dniu 21 IV 1647 r. zamku został Lehmann pochwycony i 4 V 1647 skazany przez Sąd Miejski jedynie na opuszczenie miasta. Był to naprawdę łagodny wyrok".
2024-12-09 20:11:38 (rok temu)
do pawulon: Ale jak nie masz? To jest współczesna wizja na podstawie panoramy Cieszyna Mateusza Meriana z 1650 r.
2024-12-08 22:54:31 (rok temu)
pawulon
 
do tatranclimber: Czyli mam datować dokładnie na 1650 rok? Czy może jakieś widełki?
2024-12-08 23:02:41 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do pawulon: No ja nie wiem jak do tego podejść. Tak naprawdę to jest to kadr z filmu promocyjnego D. Zduńczyka stworzonego dla właściciela Restauracji Pod Brunatnym Jeleniem. Cały film w technice 3D można było kiedyś obejrzeć w tej restauracji a obecnie na YT jest tylko tzw zwiastun filmu. W zwiastunie filmu widać tylko zamek i odrobinę miasta. Grafik nie ustrzegł się kilku błędów i tak np nie ma rausza który powinien być na prawo od Kościoła Dominikańskiego w miejscu 4 większych domów (?) i dymku. Most ma dziwne, inne niż na sztychu podpory mostu. Budynki zamkowe mają inne proporcje a miejskie nie za bardzo odpowiadają merianowskim. Oczywistym jest że Merian też kombinował i to co stworzył różniło się od tego co widział. Taki był zwyczaj wówczas że celowo eksponowano niektóre elementy jak wyniosłość wzgórz czy wielkość zamków aby nadać im pożądany efekt na wyobrażeniu. Która wizja jest bliższa prawdzie trudno powiedzieć.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2024-12-08 23:21:36 (rok temu)
pawulon
 
do tatranclimber: No to tymczasowo dałem 1650, i uzupełniłem opis o to co napisałeś w pierwszym komentarzu.
2024-12-08 23:42:15 (rok temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do pawulon: Jak dla mnie Ok
2024-12-08 23:47:30 (rok temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do stoik: Zostało już napisane. W październiku 1645 r. wojska szwedzkie zajęły miasto Cieszyn i zamek. W marcu 1646 r. ruszyła kontrofensywa wojsk cesarskich. Tego miesiąca zdobyto miasto ale zamek bronił się do 21 kwietnia. Zamek nie tylko ostrzeliwano z armat ale drążono też tunele i podkładano materiały wybuchowe. Szwedzi zamek poddali i wyszli ma honorowych warunkach. Wg przekazów część wojsk szwedzkich została napadnięta i wybita poza Cieszynem na Pastwiskach. Sam zamek był na tyle zniszczony że ksieżna Elżbieta Lukrecja po powrocie nie mogła w nim zamieszkać i do końca panowania mieszkała w kamienicach na rynku. Całkowicie zamku nigdy już nie odbudowano. W ocalałych budynkach później Habsburgowie ulokowali zażąd Komory Cieszyńskiej. Jak wiadomo w 1836 r. na miejscu dolnego zamku wzniesiono Pałac myśliwski, natomiast pozostałości górnego zamku wyburzono z wyjątkiem rotundy i Wieży Piastowskiej. Tak więc zarówno sztych Meriana jak i jego współczesne interpretacje mogą przedstawiać widok Cieszyna przed 1646 r. Najczęściej podaje się 1640 r.
2024-12-09 09:30:12 (rok temu)
do tatranclimber: Tylko źe problem jest w tym, źe to jest wizja na podstawie tego miedziorytu M. Meriana datowanego na 1650r. Teź uwaźam źe datowanie max 1640r. Niemym wyzerunku tego Zamku po zdobiciu wojskami cesarskimy, ale napewno by niedali rade za 4 lata odbudować cale miasto i zamek. Więc najlepsze rozwiązanie by bylo, kiedy by się w opisu podalo źe to jest prawdopodobnie widok z 1964r.
2024-12-09 09:47:23 (rok temu)
pawulon
 
do vetinari: Ja już się gubię, 1650, 1640, a teraz 1964??? Zaraz się okaże że to z wczoraj ;-)
2024-12-09 09:51:43 (rok temu)
do pawulon: Oczywiście pomylka 1640r...🤣
2024-12-09 10:27:02 (rok temu)
pawulon
 
do vetinari: Jak mogłeś mi to zrobić ;-)
2024-12-09 10:29:31 (rok temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do pawulon: legenda o założeniu Cieszyna w 810 roku jest czystą ściemą wymyśloną na okazję wizyty Cesarza.jak mówimy o datach.de facto Cieszyn jako kasztelania czy też ośrodek miejscowej władzy powstał dużo wcześniej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-09 19:00:52 (rok temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
Ciekawostką jest tu jedno z ostatnich ujęć dachu na wieży zamkowej. Po roku 1840 dachu już nie ma.
2025-01-08 12:51:55 (rok temu)
Strasznie strzeliste te kościelne wieże. Gdyby kościół wyższobramski miał w rzeczywistości taką wieżę, to jej wysokość wyniosłaby dobre 120 metrów. U Marii Magdaleny z 90. To tak przy okazji.

Ten kościół za koszarami (dziś teatr) to św. Krzyża przy Szersznika? Też nieproporcjonalnie wysoki. Cóż, taki urok starych panoram. Ogólnie świetny widok.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-01-08 20:56:54 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: pierwotnie wieża była nakryta dachem namiotowym. to co jest obecnie, czyli krenelaż, jest to co wyobrażamy sobie na temat gotyckich zamków. wyczytałem to w jakiejś mądrej książce jak i wiele innych rzeczy. a. dlaczego wieża jest zbudowana na planie kwadratu o rozmiarach 9 x 9. dobre. ale moim zdaniem to przypadek. . a gdyby komuś przyszło do głowy słuchać nadwornego cieszyńskiego historyka - to jest bardzo uproszczona wersja dla turystów. ostatnie badania wykazały, że bardzo niewiele wiemy o historii cieszyńskich rynków. ale to już tam sobie każdy we własnym zakresie.... dlaczego średniowieczny cieszyński rynek miałby mieć ratusz na pierzei ? to pytanie niech dręczy historyków po nocach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-01-08 19:03:51 (rok temu)
stoik
 
do stoik: historia cieszyńskiego pręgierza - tu także zdania są podzielone. jeden twierdzi, że stała na nim cieszyńska Madonna, a drugi coś odwrotnego :) ciekawostka.
2025-01-08 19:19:57 (rok temu)
stoik
 
do paulus60: tam nie powinno być żadnego kościoła. a też proszę zauważyć. że panorama gór jest zupełnie wymyślona. wieża za koszarami przypomina kościół Bonifratrów. autora nieco chyba poniosła fantazja. Patrząc w stronę ul. Zamkowej jest to prawdopodobnie Kamienica Trzech Cesarzy, natomiast dalej nie widać kościółka św. Jerzego. po lewej strony od Fary jest kościół świętej Trójcy. Jeszcze z sygnaturką. wieża powstała chyba w 1869 roku. ( widok z lewobrzeżnej dzielnicy Kamieniec ). Wikipedia podaje, że wieża Kościoła Jezusowego ma 75 metrów. Szkoda. Myślałem, że więcej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-01-10 14:08:44 (rok temu)
Przez przypadek dodalem znacznik panoramy, ale niedam rady go usunąć, pomoc mile widziana....
2025-02-07 10:13:50 (rok temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do vetinari: juz
2025-02-07 10:26:33 (rok temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do da signa: Dziękuję, mnie się ten znacznik przy editowaniu wogóle niepokazywal....
2025-02-07 10:29:00 (rok temu)
Na zdjięciu jest widoczna Kładka Kametza, która byla wyburzona w 1927r. więc ten rok jest górną granicą w datowaniu.
2026-06-06 11:12:35 (21 dni temu)
do vetinari: Tu chyba chodzi o Most saperski wybudowany w 1940r. Ta konstrukcia jednacze jest troche solidniejsia jak ta Kladka Kametza, więc datowanie raczej na lata II.w.św....
2026-06-06 11:50:17 (21 dni temu)
Fonik1
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki za radę, w takim razie zmieniam datowanie tutaj, jak i na bliźniaczym zdjęciu -

PS. Wiesz może, czym jest ten jasny budynek z kominem "nad" Zamkową 4? Szukałem jego obiektu, lecz nie mogłem nic dopasować.
2026-06-06 21:22:13 (21 dni temu)
do Fonik1: Juź dodalem znacznik, tego kominu juź niema ☺
2026-06-06 21:26:31 (21 dni temu)
Fonik1
 
+2 głosów:2
do vetinari: I teraz zdjęcie jest ładnie "oznacznikowane", dzięki!
2026-06-06 21:28:45 (21 dni temu)
137 Dyskusji (ostatnia 21 dni temu)
Panorama centra Cieszyna. Widók z budynku źlóbku na ul.Mońuszki.
Panorama zabudowy dzielnicy Śródmieście.
1600
-
1641
1600
-
1641
1640
-
1650
1650
-
1750
1720
-
1750
1750
-
1789
1750
-
1801
1801
-
1810
1801
-
1840
1820
-
1840
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet