starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
dfrkrk
Na stronie od 2025 styczeń
1 rok 5 miesięcy 26 dni
Dodane: 11 stycznia 2025, godz. 13:18:33
Rozmiar: 1908px x 1272px
2 pobrania
394 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia dfrkrk
Obiekty widoczne na zdjęciu
więzienia, areszty
Szary Dom
więcej zdjęć (16)
Zabytek: A-1120 z 24.10.2002
Karcer obozowy KL Plaszow tzw. Szary Dom – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy XIII Podgórze przy ul. Jerozolimskiej 3.
Budynek ten do roku 1939 był siedzibą żydowskiego Bractwa Pogrzebowego (Chewra Kadisza). Znajduje się obok nowego podgórskiego cmentarza żydowskiego.
Podczas II wojny światowej, jesienią 1942 roku, Niemcy utworzyli na tym terenie obóz pracy przymusowej, a potem koncentracyjny, głównie dla ludności żydowskiej - Plaszow.
Dom ten, znajdujący się wtedy wewnątrz obozu, zaczął pełnić rolę karceru dla więźniów i katowni SS.
Budynek został użyty przy kręceniu filmu Lista Schindlera jako dom komendanta obozu Amona Götha
Po wojnie, do chwili obecnej znajdują się w nim mieszkania komunalne. Planuje się przeznaczyć go na miejsce pamięci.

źródło: Wikipedia
Zbudowano: 1942
Zlikwidowano: 1945
Dawniej: Konzentrationslager Plaszow bei Krakau
Dzielnica XIII Podgórze
więcej zdjęć (40)
Dawniej: Josefstadt
„1 lipca b.r. (1915) nastąpiło na mocy rozporządzenia namiestnictwa, wydanego w porozumieniu z wydziałem krajowym, faktyczne połączenie król. woln . miasta Podgórza z Krakowem. Przyłączone do Krakowa miasto Podgórze stanowić będzie nową dzielnicę miejską, która nosić będzie nazwę „Podgórze” i będzie z kolei XXII dzielnicą miejską.
Miasto Podgórze posiada 548 klm. kwadr. obszaru i liczyło według spisu ludności w dniu 31 grudnia 1910 roku 612 domów i 22 322 mieszkańców. (…)
Podgórze założone zostało przez Józefa II, po pierwszym rozbiorze Polski, w tem przekonaniu, że zdoła rozwinąć się i zadać cios Krakowu. Podgórze nie zdołało wprawdzie zniszczyć Krakowa, ale też pewno przy nim i dzięki niemu rozwinęło się na średnie miasto. W dziejach porozbiorowych odgrywało Podgórze niejednokrotnie ważną rolę, będąc punktem granicznym i siedzibą władz austryackich, aż do roku 1846,kiedy to Kraków został włączony do Austryi, szczególniej podczas nieudanego powstania w 1846 roku. (…)
Do dziś wznoszą się na Pogórzu pierwsze domy stare z czasów założenia miasta o niesmacznym wyglądzie noszącym słusznie miano stylu Józefińskiego. Nadto u wylotu dawnego mostu z Krakowa wznoszą się mury cytadeli podgórskiej, mającej zadanie do 1846 roku bronienia granic austriackich przed inwazją polską. Do niedawna wznosiła się u brzegu Wisły ogromna szopa, która była w czasach polskich, a nawet i późniejszych składownią soli z Wieliczki, spławianej następnie Wisłą.”
Praca. Tygodnik Ilustrowany Nr 29 , rok 1915.