|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
24 stycznia 2025 , Zabudowania szybu Elżbieta.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 4 lutego 2025, godz. 13:06:03 Autor zdjęcia: Eugeniusz S. Rozmiar: 2345px x 1567px Aparat: DSC-HX400V 1 / 500sƒ / 3.2ISO 804mm
3 pobrania 248 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Eugeniusz S. Obiekty widoczne na zdjęciu
Szyb Elżbieta więcej zdjęć (45) Architekt: schentscher Zbudowano: 1911-1912 Dawniej: Tomasschacht) Zabytek: A/1249/81 z 07.08.1981 Szyb Elżbiety należy do unikatowych w skali kraju architektury przemysłowej. Posiada elementy neogotyckie oraz romantyczne architektury obronnej. Zabudowania powstały w latach 1913 - 1914 według projektu Tschentschera, głębokość szybu 189m średnica 3,5 m. Był jednym z szybów wentylacyjnych ( wydechowy ) kopalni Król później Prezydent,czynny do roku 1982 obecnie Centrum Imprez Okolicznościowych Szyb Elżbiety. W skład kompleksu zabudowań wchodzą : okrągła wieża nadszybia,budynek maszyny wyciągowej,budynek kompresorów, budynek wentylatorów, szatnia i portiernia. Kopalnia Węgla Kamiennego "Prezydent" więcej zdjęć (44) Zbudowano: 1791 Zlikwidowano: 1993 Dawniej: Krugschacht, Königsgrube Ostfeld, Kopalnia Węgla Kamiennego "Król" Powstała w 1791 i nosiła nazwę "Prinz Karl von Hessen", w 1800 roku przemianowana na "Königsgrube" (kopalnia "Król"). Na początku XX wieku kopalnię podzielono na 4 pola eksploatacyjne: Wschodnie, Południowe, Zachodnie i Północne. W 1922 roku została wydzierżawiona polsko-francuskiej spółce "Skarboferme" i zmieniła nazwy pól na: pole Wschodnie - "Król Święty Jacek", pole Południowe - "Król Piast", pole Zachodnie - "Święta Barbara", a Północne - "Wyzwolenie". W 1937 roku została rozdzielona na 2 kopalnie: "Prezydent Mościcki" i "Barbara-Wyzwolenie". ul. Skargi Piotra, ks. więcej zdjęć (223) |