starsze
Szyb Elżbieta
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Eugeniusz S.
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 9 dni
Dodane: 4 lutego 2025, godz. 13:06:03
Autor zdjęcia: Eugeniusz S.
Rozmiar: 2345px x 1567px
Aparat: DSC-HX400V
1 / 500sƒ / 3.2ISO 804mm
3 pobrania
248 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Eugeniusz S.
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Szyb Elżbieta
więcej zdjęć (45)
Architekt: schentscher
Zbudowano: 1911-1912
Dawniej: Tomasschacht)
Zabytek: A/1249/81 z 07.08.1981

Szyb Elżbiety należy do unikatowych w skali kraju architektury przemysłowej. Posiada elementy neogotyckie oraz romantyczne architektury obronnej. Zabudowania powstały w latach 1913 - 1914 według projektu Tschentschera, głębokość szybu 189m średnica 3,5 m. Był jednym z szybów wentylacyjnych ( wydechowy ) kopalni Król później Prezydent,czynny do roku 1982 obecnie Centrum Imprez Okolicznościowych Szyb Elżbiety. W skład kompleksu zabudowań wchodzą : okrągła wieża nadszybia,budynek maszyny wyciągowej,budynek kompresorów, budynek wentylatorów, szatnia i portiernia.


Zbudowano: 1791
Zlikwidowano: 1993
Dawniej: Krugschacht, Königsgrube Ostfeld, Kopalnia Węgla Kamiennego "Król"

Powstała w 1791 i nosiła nazwę "Prinz Karl von Hessen", w 1800 roku przemianowana na "Königsgrube" (kopalnia "Król"). Na początku XX wieku kopalnię podzielono na 4 pola eksploatacyjne: Wschodnie, Południowe, Zachodnie i Północne. W 1922 roku została wydzierżawiona polsko-francuskiej spółce "Skarboferme" i zmieniła nazwy pól na: pole Wschodnie - "Król Święty Jacek", pole Południowe - "Król Piast", pole Zachodnie - "Święta Barbara", a Północne - "Wyzwolenie". W 1937 roku została rozdzielona na 2 kopalnie: "Prezydent Mościcki" i "Barbara-Wyzwolenie".


ul. Skargi Piotra, ks.
więcej zdjęć (223)