| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Prezydent"

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Prezydent"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1791
Zlikwidowano: 1993
Dawniej: Krugschacht, Königsgrube Ostfeld, Kopalnia Węgla Kamiennego "Król"

Powstała w 1791 i nosiła nazwę "Prinz Karl von Hessen", w 1800 roku przemianowana na "Königsgrube" (kopalnia "Król"). Na początku XX wieku kopalnię podzielono na 4 pola eksploatacyjne: Wschodnie, Południowe, Zachodnie i Północne. W 1922 roku została wydzierżawiona polsko-francuskiej spółce "Skarboferme" i zmieniła nazwy pól na: pole Wschodnie - "Król Święty Jacek", pole Południowe - "Król Piast", pole Zachodnie - "Święta Barbara", a Północne - "Wyzwolenie". W 1937 roku została rozdzielona na 2 kopalnie: "Prezydent Mościcki" i "Barbara-Wyzwolenie".

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
Petrus
 
To i kilka innych zdjęć można przenieść do "widoków z wieży" (nie mam takiej opcji)
2025-12-06 08:01:37 (6 miesięcy temu)
do Petrus: Spróbuj teraz.
2025-12-06 08:16:23 (6 miesięcy temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
do da signa: Wszystko na miejscu ;)
2025-12-06 09:32:05 (6 miesięcy temu)
Restaurator nazywał się Isidor Wolff. Budynek miał adres Wolności 146 (na rogu Spółdzielczej), niestety został wyburzony po wojnie. Mieściła się tutaj do roku 1934 (do momentu włączenia do Chorzowa) siedziba urzędu gminy Nowe Hajduki, który nigdy nie dorobił się własnego gmachu i musiał wynajmować pomieszczenia biurowe.
2020-12-22 13:57:43 (5 lat temu)
Dana
 
do ritterswalder: Cenne info w opisie :)
2020-12-22 14:27:28 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
Fotopiesek, co prawda trochę ucięty ;-)
2020-05-03 19:25:22 (6 lat temu)
do ZPKSoft: A jaki był głośny! Toć za karę ucięty :D
2020-05-03 19:41:48 (6 lat temu)
Lata 1938-1939.
2020-06-22 22:55:42 (6 lat temu)
do ritterswalder: Zawęziłem, dzięki.
2020-06-23 06:58:43 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Jeścze są odwrócone do góry, i nie są to mlotky, ale źelazko i pyrlik ☺☺☺ Mlotky na to mluwą amatorzy ☺
2021-07-15 23:17:39 (4 lata temu)
Dürgoy Marcin
 
+2 głosów:2
Hajery godają że to hamok.
2021-07-15 23:34:13 (4 lata temu)
Marcin Cholewa
 
+1 głosów:1
do vetinari: Podpis skierowany do ogólniejszego grona odbiorców :)
2021-07-16 00:01:35 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Dürgoy Marcin : No, jest wielka róźniaca między naszą gwara górniczą i waszą, ale napewno to nie są mlotky, chociaź....ponaszymu to jest "mlátek a želízko" ☺☺☺
2021-07-15 23:44:05 (4 lata temu)
do Marcin Cholewa: Rozumiem ☺☺☺, ale ujiecie jest bardzo piekne.....masz oko ☺☺☺
2021-07-16 00:06:16 (4 lata temu)
Piękne....
2021-08-02 07:09:36 (4 lata temu)
do vetinari: Dzięki remont już skończyli czeka na odbiór.
2021-08-02 08:19:59 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: Samo się chwali 😀
2021-08-02 09:41:27 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
To jest kopalnia Prezydent.
2021-11-13 13:47:09 (4 lata temu)
Szyby Krug (późniejsze szyby Jacek) były dwa, na zdjęciu widać wieże obydwu?
2021-11-14 02:35:46 (4 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Przypisane. Zmyliła mnie dawna nazwa w obiekcie:
2021-11-13 14:08:50 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Dana : To były trzy oddzielne kopalnie Najpierw połączono Barbarę z Wyzwoleniem Była pod nazwą KWK Barbara - Wyzwolenie a później z kopalnią Chorzów w starym Chorzowie i istniała pod nazwą Barbara-Chorzów.
2021-11-13 16:44:09 (4 lata temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Kapitalne ujęcie!
... I ten biegnący chłopiec :)
2022-07-12 09:16:48 (3 lata temu)
da signa
 
+3 głosów:3
do Wacław Grabkowski: Wygląda jak siedzący cyberpies :)
2022-07-12 09:27:28 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+5 głosów:5
do Wacław Grabkowski: To mój najmłodszy wnuk.
2022-07-12 14:43:57 (3 lata temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do da signa: Taaak! Celne i dowcipne :)
2022-07-12 10:27:06 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Fajny chłopak :)
2022-07-13 08:50:11 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Tu chyba trzeba zmienić nazwę obiektu...
Mamy: "Restauracja Prezydent, Kompleks Sztygarka", czyli dwa w jednym.
Restauracja jest elementem Kompleksu Sztygarka i imho, powinna stanowić jego podobiekt.
Zmieniłabym też nieco opis obiektu, bo takie zapisy "W godzinach wieczornych zapraszamy na iluminację świetlną szybu-unikatowego w skali Europy..." nie są w nim potrzebne.
2026-01-19 08:26:54 (5 miesięcy temu)
do 4elza: Dzięki za zmiany, jeżeli chodzi o dodatek wpisu w opisie to ja nigdy nie dodaje takich informacji w opisach.
2026-01-19 13:05:50 (5 miesięcy temu)
4elza
 
do piotr brzezina : Żadnych zmian nie robiłam, to tylko sugestia.
2026-01-20 08:07:32 (5 miesięcy temu)
Kopalnia to już lata temu przestała ten szyb użytkować.
2025-03-16 21:19:21 (rok temu)
Pokaż na mapie
29 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Sortownia węgla w kopalni "Król". Sygnatura 1-G-1240-2
Chorzów I (dawniej Królewska Huta) Charakterystyczny krajobraz Górnośląski
1898
-
1905
1898
-
1914
1904
-
1914
1910
-
1930
1910
-
1930
1920
-
1930
1920
-
1930
1927
-
1928
1927
-
1933
1933
-
1933
Kopalnia Węgla Kamiennego "Prezydent" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet