starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.13

Kresy Linie kolejowe w Polsce Linie kolejowe w województwie łódzkim Linia kolejowa nr 1 Warszawa Centralna – Katowice Stacja kolejowa Rogów

14 października 2007 , Stacja kolejowa Rogów. Budynek po drugiej stronie torów. Obecnie, a zapewne i dawnej, budynek mieszkalny.

Skomentuj zdjęcie
Najpewniej budynek dworca.?
2011-12-29 11:25:49 (14 lat temu)
WW
do Andrzej G: Raczej na pewno nie. Nie ma tu drzwi wejściowych o charakterze publicznym, a układ miejscowości wskazuje na to, że dworzec od początku był po drugiej stronie.
2011-12-29 12:03:37 (14 lat temu)
Może i masz rację, Nie wiem czy w okolicy pozostały jeszcze jakieś inne budynki aby móc ocenić czy budynek dworca był w innym mejscu.
2011-12-29 12:34:04 (14 lat temu)
Ło kurde, widzę, że niezmniejszone dałem. Poprawie wieczorem
2011-12-29 15:12:26 (14 lat temu)
do WW: Ale z pewnością budynek kolejowy ;)
2011-12-29 15:53:42 (14 lat temu)
WW
do pawulon: Z pewnością. Natomiast wg mnie pierwotny dworzec stał na miejscu obecnego albo w jego bezpośrednim sąsiedztwie - tak wynika z ukształtowania całej osady, która jest wtórna wobec dworca.
2011-12-29 15:56:38 (14 lat temu)
do WW: Masz 100% racji :)
2011-12-29 16:24:51 (14 lat temu)
Bałuciorz
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 3 dni
Dodane: 29 grudnia 2011, godz. 10:53:54
Autor zdjęcia: Bałuciorz
Rozmiar: 1300px x 975px
11 pobrań
2956 odsłon
5.13 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Bałuciorz
Obiekty widoczne na zdjęciu
stacje
Stacja kolejowa Rogów
więcej zdjęć (12)
Dawniej: Kolej warszawsko-wiedeńska
Kolej Warszawsko-Wiedeńska – linia kolejowa o długości 319,031 km, łącząca Warszawę z Katowicami.

Projekt budowy linii kolejowej z Warszawy do granicy z zaborem austriackim powstał już w 1835. Ponieważ ze stacji Granica w miejscowości Maczki (obecnie dzielnica Sosnowca), leżącej nad granicą zaborów, projektowany szlak miał się łączyć z linią kolejową przez Kraków do Wiednia, projektowana linia otrzymała nazwę: Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska. Trasę przeprowadzono według projektu inż. Stanisława Wysockiego.

W pierwszym roku funkcjonowania kolei (1845) przewieziono 143 600 pasażerów i 143 300 cetnarów towarów. Tabor kolejowy wówczas składał się z 8 lokomotyw parowych (opalanych drewnem), 58 wagonów osobowych i 62 towarowych. W 1848 liczba lokomotyw sięgnęła już 35, wagonów osobowych 87 i towarowych 312.

Kolej poddawana była stałej modernizacji technicznej, łącznie z rozwojem techniki kolejowej. Od 1859 parowozy opalano węglem. W latach od 1860 do 1880 ułożono drugi tor od Warszawy do Ząbkowic. W 1890 liczba lokomotyw sięgnęła 287, wagonów osobowych 432 i towarowych 8718; liczba przewiezionych pasażerów sięgnęła 2,5 miliona, a ładunków 2,7 miliona ton. Do 1901 lokomotywy dla kolei warszawsko-wiedeńskiej kupowano w fabrykach zachodnioeuropejskich, dopiero po tej dacie używano lokomotyw rosyjskich, jednakże różniących się szerokością toru.

Łącznie z budową kolei, w Warszawie w 1845 zbudowano okazały gmach Dworca Wiedeńskiego, projektu arch. Henryka Marconiego. Dworzec nie zachował się do dzisiejszych czasów; w jego miejscu znajduje się obecnie stacja metra "Centrum". W Warszawie umiejscowiono też Warsztaty Główne kolei. W 1875 otwarto Szkołę Techniczną Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

W latach 1857-64 kolej była dzierżawiona przez spółkę niemiecką, poza tym okresem pozostawała w polskich rękach. W 1912 Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska została upaństwowiona przez rząd rosyjski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, została włączona do systemu kolei polskich.

Źródło - wikipedia
Linie kolejowe w Polsce
więcej zdjęć (10)