starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.21
Skomentuj zdjęcie
Bałuciorz
+1 głosów:1
złe przypisanie - to nie jest dworzec
2012-01-07 13:12:31 (14 lat temu)
W tytule obiektu podobno nie może być skrótów ... Co to jest ŁF ... ??? Poproszę odpowiedzialnego za ten teren Administratora o odpowiednią korektę.
2023-08-18 21:48:49 (2 lata temu)
do sawickimarcin: Jest już "Łódź Fabryczna" :)
2023-08-18 22:09:48 (2 lata temu)
do Stanisław Goś: Super ... :)
2023-08-18 22:13:09 (2 lata temu)
Przemek K
Na stronie od 2012 styczeń
14 lat 5 miesięcy 21 dni
Dodane: 7 stycznia 2012, godz. 6:58:55
Autor zdjęcia: Przemek K
Rozmiar: 1527px x 1145px
Aparat: FE170,X760
1 / 300sƒ / 3.1ISO 1006mm
8 pobrań
3237 odsłon
5.21 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Przemek K
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: ok. 1875
Zlikwidowano: 2007

Budynek został postawiony około roku 1875 jako obiekt mieszkalny dla pracowników stacji Łódź Fabryczna. Obejmował 16 mieszkań. Przetrwał do roku 2007, kiedy rozebrano go przygotowując teren pod budowę nowego dworca.



Źródło: M. Jerczyński "Koleją przez Łódź. Łódzkiw stacje kolejowe" Dom Wyd. Księży Młyn 2018


Zbudowano: 1865
Zlikwidowano: 2012
Dawniej: Stacja Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej

Dworzec kolejowy i stacja czołowa na linii do Koluszek, zbudowana z inicjatywy przemysłowca Karola Scheiblera w 1865 roku. Według klasyfikacji PKP, przed zamknięciem ze względu na przebudowę, miał kategorię B. Znajduje się w centrum Łodzi.



16 października 2011 roku dworzec został zamknięty w związku przebudową na stację podziemną. Pociągi od strony Koluszek kończą trasę na stacjach Łódź Widzew oraz Łódź Kaliska. Prace potrwają do 2014 roku



Budowę linii kolejowej Fabryczno-Łódzkiej, łączącej miasto z Koluszkami, a tym samym z wybudowaną w 1848 roku Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, rozpoczęto 1 września 1865 roku (zgodnie z zezwoleniem cara Aleksandra II z lipca 1865). Szyny zaczęto układać równocześnie od Łodzi i od Koluszek. Już 18 listopada 1865 roku uruchomiono przewóz towarów. Przewozy pasażerskie zostały zainaugurowane 1 czerwca 1866 roku.



Początkowo tory kolejowe sięgały dalej na zachód niż w chwili obecnej - dochodziły prawie do ul. H. Sienkiewicza (d. Mikołajewskiej, d. Dzikiej), obsługa pasażerów odbywała się w tymczasowym dworcu umiejscowionym przy ul. Krótkiej (w miejscu gdzie obecnie znajduje się Łódzki Dom Kultury). W 1868 roku wybudowano nowy dworzec - Łódź-Fabryczna - według projektu warszawskiego architekta Adolfa Schimmelpfenniga. Budowa dworca Łódź Fabryczna była początkiem tworzenia łódzkiej kolei obwodowej.



Źródło:

Licencja: /p>
Linie kolejowe w Polsce
więcej zdjęć (10)